מה המחיר תרומתו חיזבאללה יסכים להצעת הפסקת האש המתגבשת?

תיקדבקה, ביום שלישי 8.8 כתבנו: להלן הדיווח הבלעדי של מקורות תיקדבקה: על 8 הפרטים העיקריים של התוכנית לסיום המהיר של המלחמה והוצאת צה"ל מלבנון. הקישו כאן לקריאת הידיעה המקורית.
1. לבנון שהכריזה על גיוס המילואים של צבאה, למרות שאין לה צבא מילואים, תעמיד במצב הכן לקראת יציאה לדרום לבנון, את גדוד כוחות הקומנדו המוטסים המיוחדים שלה הנקרא `הברדלסים`. בכוח זה יש בסך הכול כ-1000 איש.
2. צרפת תעמיד במצב הכן כוח בגודל דומה של צנחנים צרפתיים.
3. תוך מספר שעות מקבלת ההחלטה במועצת הביטחון על הפסקה מיידית של הלחימה יוטסו הכוחות האלה ויונחתו בדרום לבנון ויחצצו בין כוחות צה"ל וחיזבאללה.
4. הצרפתים קבלו הבטחות מחיזבאללה כי לוחמיו לא ייפתחו באש על הכוחות הלבנוניים-צרפתיים שיתפרשו בשטח.
5. כוח סמלי של יוניפי"ל שלא יעלה בשלב הראשון על כמה עשרות חיילים, יוצב במעברי הגבול בין סוריה ללבנון, כדי לפקח כביכול על העברת הנשק מסוריה ואיראן לחיזבאללה.
5. ישראל תידרש על ידי מועצת הביטחון או מפקדי הכוח הרב לאומי, להפסיק את התקפותיה על חיזבאללה, כאשר חסן נסראללה כבר הסכים להפסיק את הפגזות הטילים על ישראל.
6. ישראל תידרש להסיג מיד את כוחותיה ל`קו הכחול` שהוא קו הגבול בין ישראל ללבנון.
7. חיזבאללה יידרש במקביל להוציא את כוחותיו מדרום לבנון, אבל כבר הוסכם במגעים החשאיים כי כוחות אלה ייסוגו מהדרום, רק לאחר שישראל תמסור לידי הכוח הרב לאומי את השליטה בחוות שבעא. בינתיים, יישארו אנשי חיזבאללה בדרום `כתושבים אזרחיים`.
8. ייפתח משא ומתן עקיף באמצעות מתווכים בין ישראל וחיזבאללה על חילופי שבויים, כולל החזרת חיילי צה"ל החטופים.
אם אכן התסריט האמריקני-צרפתי-סעודי-לבנוני זה יתגשם, ממשלת אהוד אולמרט לא תשיג אף אחת ממטרות המלחמה.
מדוע?
א.החיזבאללה לא נשבר ולא הוכה.
ב. כוח ההרתעה של צה"ל לא הוחזר. להפך, החיזבאללה נראה ונתפש בדעת הקהל הערבית והעולמית כי מי שיצא וידו על העליונה במלחמה.
ג. החיזבאללה לא יפורק מנשקו.
ד. חיילי צה"ל החטופים יוחזרו רק לאחר שיתקיימו חילופי שבויים.
ה. ספק גדול אם מישהו יכריח אי פעם את חיזבאללה לפנות את אנשיו מדרום לבנון.
ו. מכל חלקי העולם תזרום עזרה לשיקום ובנייה מחדש של לבנון ודרום לבנון, בעוד שישראל תצטרך בכוחות עצמה, וספק רב באם היא תעשה זאת לשקם את ההריסות בצפונה של ישראל.
אפשר וצריך לשאול מה קרה בין יום שלישי 8.8 ויום חמישי 10.8? התשובה האמיתית שום דבר. כבר ביום שלישי כמו ביום חמישי אולמרט היה מוכן לקבל תנאים אלה, העיקר שהמלחמה תפסק. אולם ככל שאולמרט, האמריקנים, והצרפתים רוצים להביא את המלחמה לסיומה ככה חסן נסראללה איננו רוצה. אלא אם…וושינגטון ופריס יבטיחו לוותר לאיראן בנושא העשרת האורניום והגרעין. אבל מאחר ולא ג`ורג בוש ולא ז`אק שיראק יספרו לאולמרט על וויתור כזה, יכול ראש הממשלה להעמיד פנים כי הוא מעדיף את אופציית סיום המלחמה על המשכתה. השאלה באיזה מחיר?

Print Friendly, PDF & Email