מה אין בנאום האסטרטגיה הביטחונית של טראמפ: התחממות ביחסי טראמפ ופוטין. מוסקבה מגבילה את תנועות איראן וטורקיה בסוריה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עומד לשאת ביום שני 18.12 נאום מרכזי בו יגדיר ויפרט את עקרונות אסטרטגיית הביטחון הלאומית שלו,  national security strategy. הנאום יכלול נושאים כמו סין, רוסיה, צפון קוריאה, איראן והמזרח התיכון.
המקורות של תיקדבקה מדווחים על נושא מרכזי אחד  שלא יהיה כלול בנאום הזה: התחממות המחודשת המתהווה בימים האחרונים ביחסי הנשיא טראמפ עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
את הסימנים החיצוניים הבולטים לכך אפשר כבר היה לראות בימים האחרונים בהידוק שיתוף הפעולה הצבאי-מודיעני אמריקני-רוסי בשני תחומים עיקריים שיתוף פעולה אמריקני-רוסי בתחום המלחמה בטרור-בייחוד נגד ISIS, ושיתוף פעולה צבאי אמריקני-רוסי מחודש במלחמה בסוריה.
בסימנים ראשונים להתחממות הזו אפשר היה להבחין כבר  ביום חמישי 14.12,  כאשר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  ניצל את מסיבת העיתונאים השנתית שלו לקראת סיום שנת 2017, ודיבר בהרחבה על הישגיו הכלכליים של הנשיא טראמפ ועל כך שהוא פועל לרווחת העם האמריקני.
פוטין גם אימץ את הקו של טראמפ בנושא מעורבות המודיעין הרוסי בבחירות לנשיאות בארצות הברית, כאשר אמר כי את הנושא העלו יריביו הפוליטיים של טראמפ בארצות הברית,  שלא רצו שייבחר לנשיא.
באותו יום, דיברו שני הנשיאים בטלפון שיחה ארוכה. המקורות שלנו מוסרים, כי בשיחה דנו שני הנשיאים באריכות במצב המלחמה בסוריה, כאשר ההחלטה המרכזית שהם קבלו נגעה לשני נושאים:
1. המלחמה במזרח  סוריה נגד ISIS.
2. תיאום עמדות אמריקניות-רוסיות לגבי פעולתן הצבאית של מדינות אחרות בסוריה כמו איראן וטורקיה.
המקורות שלנו מוסרים, כי בנושא המלחמה נגד ISIS במזרח סוריה, החליטו שני הנשיאים על שיתוף פעולה בין הכוחות האמריקנים הנמצאים בצפון סוריה, ובין הכוחות הרוסיים הפועלים במזרח סוריה.
בפעם הראשונה הסכים הנשיא טראמפ להרשות לכוחות רוסיים ובעיקר לחיל האוויר הרוסי לפעול מזרחית לנהר הפרת.
הנשיא פוטין מצדו הבטיח, כי הוא ידאג לכך שהכוחות הסוריים, האיראניים ושל חיזבאללה הפועלים במזרח סוריה לא יתקפו ולא יפגעו כוחות הנתמכים על ידי האמריקנים. מדובר בייחוד ב'צבא סוריה הדמוקרטי' ה-SDF ובמליציה הכורדית YPG.
בנושא מעורבת איראן וטורקיה במלחמה בסוריה, מוסרים המקורות שלנו, כי הנשיא פוטין הבטיח לנשיא טראמפ, כי הכוחות הרוסיים בסוריה ימנעו מאיראן ובעלי בירתה, ומטורקיה לפתוח חזיתות חדשות במלחמה. במילים אחרות, הרוסים קבלו על עצמם להגביל את הפעולות הצבאיות האיראניות בסוריה.
הבית הלבן אישר, ביום א' 17.12, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טלפן אל הנשיא דונלד טראמפ להודות לו על שה-CIA העביר מידע שעזר לסכל פגוע טרור של ISIS בסט. פטרבורג St. Petersburg. הפיגוע היה צריך להתבצע בקתדרלה המרכזית בעיר.
ביום ו' 15.12, הודיעו שלטונות הביטחון הרוסיים כי עצרו בסט. פטרבורג שבעה אנשים המשתייכים לתא טרור של ISIS שעמד לבצע בעיר פיגוע, ומצאו את כלי הנשק בהם עמדו לבצע את הפיגוע.

 

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “מה אין בנאום האסטרטגיה הביטחונית של טראמפ: התחממות ביחסי טראמפ ופוטין. מוסקבה מגבילה את תנועות איראן וטורקיה בסוריה

 • דצמ 18, 2017 @ 19:09 at 19:09
  Permalink

  רק שהשמאלנים באמריקה לא יפריעו ליחסים בין המעצמות. שיתוף פעולה בין פוטין לטראמפ יכול לפתור כל בעיה בעולם האכזר .

 • דצמ 19, 2017 @ 0:18 at 0:18
  Permalink

  טוב ליהודים
  טראמפ ופוטין הם המנהיגים שיכולים להשפיע על האזור כולו
  וביחד לרסן את איראן
  טוב שהם יחד נגד איראן וחזבללה

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות