מה מאחורי מלחמת הוויזות בין ארה"ב וטורקיה? השאלה הכורדית, נסיגתה של טורקיה מנאט"ו, התקרבותה לציר מוסקבה-טהרן

נכון לעכשיו, יום שני 9.10, גבולות ארצות הברית נסגרו בפני אזרחים טורקיים, אלא אם הם הוציאו אשרות כניסה בשגרירויות ארה"ב שמחוץ לטורקיה. כל המוסדות הקונסולריים האמריקנים בטורקיה נסגרו בפני קהל. בתגובה, גם כל גבולות טורקיה נסגרו בפני אזרחים אמריקנים. כל המוסדות הקונסולריים הטורקיים בארצות הברית נסגרו ואינם מנפיקים יותר וויזות.
התוצאה הראשונה של מלחמת הוויזות האמריקנית-טורקית הייתה התמוטטות מעמדה של הלירה הטורקית בימים האחרונים בשווקים הבינלאומיים והיא סופגת ירידות חדות בערכה.
על פניו מדובר בצעדי תגובה של ארצות הברית על מעצרו של עובד הקונסוליה האמריקנית באנקרה. השלטונות הטורקיים חושדים באיש כי הוא עמד בקשר עם המנהיג הטורקי הגולה פתאוללה גולאן Fethullah Gulen, שנשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן מצביע עליו, כאיש שארגן ועמד מאחורי הקשר הצבאי נגדו בשנה שעברה.
ביום שני החריפה טורקיה את צעדיה נגד ארה"ב והזמינה עובד נוסף של הקונסוליה לחקירה, וכדי להבטיח שהוא יופיע אליה  עצרה את אשתו ואת בנו הקטן במקום מגוריהם ליד הים השחור.
היחסים בין ממשל הנשיא דונלד טראמפ וממשל הנשיא ארדואן, נמצאים בהתדרדרות כבר תשעה חודשים, מאז חודש פברואר השנה, כאשר טראמפ פיטר את היועץ לביטחון לאומי הגנרל בדימוס מייקל פלין  General Michael Flynn.
פלין, אשר לאחר מכן התברר כי קיבל כספים מגורמים טורקיים כדי לקדם את מעמדה של אנקרה בוושינגטון, הטיף להתקרבות בין ארצות הברית וטורקיה, שתהייה חלק משיתוף הפעולה בין וושינגטון ומוסקבה במלחמה בסוריה וב-ISIS. 
אולם לאחר לכתו של פלין הדוקטרינה הזו התמוטטה. בבד בבד ארדואן הלך והתחזק בדעתו, כי ארצות הברית וחלק מהמסדים המודיעיניים שלה עמדו מאחורי הקשר הצבאי שנועד לא רק להפילו, אלא גם לרצוח אותו. וושינגטון תמיד הכחישה דברים אלה.
לכל תסבוכת זו נוספה התמיכה האמריקנית בכוחות הכורדיים בסוריה, המאורגנים במיליציית ה-YPG. וושינגטון ראתה ועדיין רואה בכוח זה את הכוח הצבאי הקרקעי המקומי הרציני, הפרו-אמריקני היחיד בסוריה בעזרתו אפשר לנצח את ISIS.  
ארדואן רואה בכוח זה את יסודותיה של מדינה כורדית עצמאית או אוטונומיה כורדית שתקום בצפון סוריה לאורך גבולה עם טורקיה.
כדי למנוע התנגשות טורקית-כורדית בצפון סוריה, הציבה וושינגטון כוחות מיוחדים אמריקנים שמפרידים בין שני הצדדים.
כל ההתפתחויות האלה דחפו את ארדואן להתרחקות מארצות הברית והתקרבות לציר מוסקבה וטהרן, שבאמצעותו הוא מקווה לבסס את מעמדה של טורקיה בסוריה, מול עמדותיה של ארצות הברית.
טורקיה היא המדינה האירופאית הראשונה החברה בנאט"ו המוכנה לשתף פעולה עם הצבא ומערכת הביטחון הרוסית.
מלחמת הוויזות האמריקנית-טורקית שפרצה השבוע היא רק בתחילתה כאשר צפויה התדרדרות נוספת בצעדי התגמול שוושינגטון ואנקרה מתכננות זו מול זו.  

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “מה מאחורי מלחמת הוויזות בין ארה"ב וטורקיה? השאלה הכורדית, נסיגתה של טורקיה מנאט"ו, התקרבותה לציר מוסקבה-טהרן

 • אוק 10, 2017 @ 10:19 at 10:19
  Permalink

  לא מן הנמנע שטורקיה, אשר רק לפני כ 15 שנה החלה מהלך של כניסה לגוש האירופאי – ונבעטה ממנו, ולפני כ 5 שנים החלה מהלך של יצירת גוש סוני-ערבי, ונבעטה גם ממנו (בעיקר תודות לנפילת מורסי), תתחיל לחשוב בכיוון של ציר קווקזי-מרכז אסיאתי. ציר כזה שבו רוסיה-טורקיה-איראן חברות, יכול להיות גוש עצמתי ביותר תודות לעתודות הגאז והנפט שלו, וישיבתו על צינורות הנפט מעיראק. זאת כמובן לצד עוצמתו הצבאית.

  Reply
 • אוק 12, 2017 @ 19:53 at 19:53
  Permalink

  בסופו של דבר יש כאן שתי קצוות. האסלאם השפוי , מול כל השאר. האחים המוסלמים הם בצד הרע. כל מי שתומך בהם בצד אחד וכל השאר בצד השני. אני יודע באיזה צד אני. ..ולכן הגיע הזמן לומר את האמת ולסדר את הצדדים.

  Reply

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות