מה תעשה ישראל עם ההישג מול הג'יהאד? האם היא תתחיל להזרים לרצועה אמצעים שיחזקו את שלטון החמאס, או שהיא תמתין שוב עד לסיבוב הבא?

לאחר שלושה ימי חילופי התקפות בין צה"ל והג'יהאד האיסלמי ההתנגשות הזו שקיבלה את הכינוי 'עלות השחר', הסתיימה ביום א' 7.8 בחצות. ביום שני בבוקר צה"ל הכריז על חזרה לשגרה, והג'יהאד נצר את האש.
בעוד כולם משבחים את תפקודו המקצועי של צה"ל, את איכות המודיעין שצה"ל והשב"כ סיפקו ואת מהלך הפתיחה של המבצע, ואת הצלחתה של ישראל לשמור בפעם הראשונה את החמאס מחוץ למסגרת ההתנגשות הצבאית, נשאלת השאלה מהי התוצאה הסופית של המבצע.
האם הג'יהאד חוסל ככוח צבאי? התשובה היא לא!. חיסול הצמרת הצבאית של הארגון ברצועה לא חיסלה את הארגון עצמו ואת יכולותיו.  במקום המפקדים שחוסלו יבואו מפקדים חדשים.
האם יכולות ומאגרי הטילים של הג'יהאד הושמדו? התשובה היא לא.

האם הג'יהאד יכול לחדש את התקפותיו על ישראל? התשובה היא כן!
האם איראן וחיזבאללה יורתעו בראותם את התוצאות של מבצע 'עלות השחר'? שני התומכים העיקריים האלה של הג'יהאד ינסו לחדש את כוחותיו ואת מלאי הטילים שלו.
במצב כזה ההישג העיקרי של ישראל בסבב הנוכחי ברצועה היא בידוד החמאס מהג'יהאד וההצלחה שלא לערבבו במלחמה. גם מהלך זה הוא מכה לאיראן ולחיזבאללה שראו בחמאס ארגון הפועל לפי האינטרסים שלהם. 
השאלה המרכזית היא מה תעשה ישראל עם הישג זה? האם היא תתחיל להזרים לרצועה אמצעים שיחזקו את שלטון החמאס, דבר שספק באם ישראל מעוניינת בכך, או שישראל תמתין שוב עד לסיבוב הבא?

Print Friendly, PDF & Email