מובלעות צבאיות רוסיות-טורקיות בסוריה נגד ארה"ב


( טילי נ"מ רוסיים מתקדמים לטורקיה. )
כדי להבין את המתרחש בסוריה, ואת המתרחש בוושינגטון, מוסקבה, אנקרה וריאד, מסביב לסוריה, יש להפריד בין אין סוף המילים, האיומים, 'והניתוחים' המתפרסמים ובין המציאות בשטח.
ממשל הנשיא אובמה אף פעם לא שקל ברצינות, כפי שפורסם בשבוע האחרון לספק למורדים הסוריים טילי נ"מ שיפילו את המטוסים הרוסיים והסוריים שתוקפים אותם. איש גם לא לקח ברצינות את דבריו של שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון, כי הגיע הזמן לחשוב על התערבות צבאית בריטית  בסוריה. אין ללונדון לא צבא ולא יכולות צבאיות לבצע מעורבות כזו.  
לכך היו ארבע סיבות:
1. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדוחים, כי אין דרך להעביר טילים אמריקנים  כאלה למורדים, בייחוד אלה הנמצאים במזרח חאלב.
לא רוסיה ולא טורקיה שצבאה שולט עתה על 5,000 קמ"ר בצפון סוריה, ירשו-יסכימו להעביר טילים אלה לידי המורדים. 
2. אם טורקיה או ליתר דיוק נשיאה טאייפ ארדואן, היה רוצה להעביר טילים כאלה, הוא  היה יכול לתת פקודה לצבא הטורקי הנמצא בסוריה, לפתוח לפחות ערוץ אספקה אחד למורדים הנצורים על ידי הרוסים, הסורים, האיראנים וחיזבאללה. אולם ארודן לא יתנן הוראה כזו, משום  שההבנות הצבאיות עליהן הגיע, בשבוע שעבר, עם נשיאה רוסיה ולדימיר פוטין, חשובות לו יותר מאשר גורלם של המורדים הסוריים ושל חאלב.
3. הבנות רוסיות-טורקיות אלה מדברות על הקמת אזור חיץ ביטחוני טורקי בתוך צפון סוריה, בו הטיסה תהייה מותרת רק למטוסים רוסיים וטורקיים.  ההבנות גם כוללות קליטת וריכוז רוב כוחות המורדים הסוריים שייסוגו מחלקי סוריה השונים, כולל מחאלב, אל המובלעת הטורקית.
בכך יהפוך נשיא טורקיה טאייפ ארדואן לפטרון הגדול של רוב המורדים הסוריים- מלבד חזית אל נוסרה ועוד כמה ארגונים מוסלמיים קיצוניים. 
במילים אחרות: ארצות הברית, סעודיה, ירדן, וקטאר, שעד כה תמכו בארגוני מורדים יאבדו את עמדות ההשפעה שהיו להם אצלם.
4. תהליך רוסי-טורקי הוא חלק מהתרחקותה האיטית אך המתמדת של טורקיה מארצות הברית ומנאט"ו. הסימן הבולט החיצוני לכך, הם הדיונים שניהלו פוטין עם ארדון על אספקת טילי נ"מ רוסיים לצבא טורקיה.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי המדובר למעשה בהקמת מערכת נ"מ רוסית מתקדמת בטורקיה שתהייה מתואמת עם מערכת ההגנה האווירית הרוסית בסוריה.  בכך תהייה טורקיה מדינת נאט"ו ראשונה שתהייה  מצוידת מערכת הגנה אנטי אווירית רוסית!!!
כיצד התרחשה ההתקרבות הצבאית המהירה הזו בין רוסיה וטורקיה?
מלבד חולשתו המדינית והאישית של הנשיא אובמה וחוסר רצונו להתערב צבאית בסוריה, יש עכשיו לפוטין ולארדון מכנה משותף המורכב משתי נקודות עיקריות:
א. לא פוטין ולא ארדון מייחסים יותר  במעשיהם לנשיא סוריה בשאר אסד שום משקל אישי, צבאי, או מדיני כלשהם במתרחש בסוריה. שניהם פועלים כאילו אסד לא קיים יותר. אותם הדברים אמורים לגבי הצבא הסורי. מבחינה מבצעית הצבא הסורי המפורק כיום הוא חסר חשיבות.
ב. גם לפוטין וגם לארדואן יש קו מחשבה זהה לגבי סוריה. כל מה שמעניין עתה את פוטין הוא להקים מובלעת צבאית רוסית בסוריה שתבטיח את השארות הצבא הרוסי בסוריה למשך שנים רבות. ארדואן רוצה להקים מובלעת צבאית טורקית, זהה לזו של הרוסים, בסוריה.
עד עכשיו הנשיא אובמה התנגד לרצונותיהם  של פוטין וארדואן לגבי סוריה. לכן עד עתה לא הושג הסכם בין ארה"ב ורוסיה על הפסקת המלחמה בסוריה. ואם הושג הסכם כזה, כפי ששר החוץ האמריקני ג'ון קארי, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, השיגו ב-9 לספטמבר-הוא התמוטט לאחר כמה ימים.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון, מוסקבה ואנקרה מדווחים, כי פוטין וארדואן אותתו לאומבה, כי אין להם יותר שאיפות צבאיות ומדיניות בסוריה, מעבר למתרחש במובלעות הצבאיות שלהן הנמצאות בתהליך הקמה.
על הבסיס הזה, החליט אובמה ביום ו', שוב לא לספק נשק למורדים בסוריה, ולחדש את השיחות המדיניות עם רוסיה וטורקיה בלוזאן.

 

Print Friendly, PDF & Email