מובראק: אני מסיים את שלטוני. אמות במצרים. אובמה ומפקדי הצבא המצרי: התפטר

נשיא מצרים חוסני מובראק הכריז בנאום לאומה ביום ג' 1.2, כי הוא מסיים את שלטונו, ואיננו מתכונן לרוץ בבחירות הבאות לנשיאות שתערכנה בספטמבר. מובראק הבטיח כי ינסה לחזק עד לפרישתו את יציבותה של מצרים, והבטיח כי הוא יסיים את חייו במצרים. במילים אחרות, מובראק מסרב לפרוש מיד מהנשיאות, וגם מסרב לצאת ממצרים ולצאת לגלות. השאלה היא האם מפקדי הצבא והממונים המצריים יסתפקו בנאום זה, וימתינו עוד 8 חודשים עד לירידתו של מובראק מהשלטון?
בשעות הערב של יום ג' דיווחו המקורות של תיקדבקה בוושינגטון ובקהיר.
בצעד שבשלב זה עדיין מוקדם מאוד לומר אם היה מתואם, או לא עם מפקדי הצבא המצרי, הניח ממשל אובמה ביום ג' 1.2 דרישה אולטימטיבית לפני נשיא מצרים חוסני מובראק להתפטר ולעזוב מיד את מצרים. דרישה אמריקנית זו הונחה לפני הנשיא מובראק על ידי שליחו המיוחד של הנשיא אובמה למצרים השגריר פרנק וויזנר Frank Wisner, שהגיע ביום ב' לקהיר ושוחח על כך עם מפקדי הצבא המצרי. וויזנר הניח את הדרישה הזו לפני מובראק בעצמו בפגישה שהשניים קיימו ביום ג' בלילה.
במקביל מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה הבהירו ראשי הצבא המצרי לנשיא מובראק, כי לאחר יום ההפגנות נגד המשטר, בהן השתתפו, לפי מקורות מערביים, בין 4 ל-5 מיליון איש בערי מצרים השונות, הוא לא יכול להמשיך להחזיק בשלטון ועליו להתפטר מיד.
ראשי הצבא המצרי נחרדו מהתופעה בהפגנות שהיו ביום ג' בה נראו ההמונים תולים ושורפים בובות של הנשיא מובראק. המפקדים פירשו זאת כי אם ההפגנות תמשכנה קיימת אפשרות מעשית כי ההמונים יסתערו על ארמון עבאדין Abdeen בקהיר בו מובראק נמצא, יתפסו ויתלו אותו.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי מפקדי הצבא המצרי קיבלו החלטה, כי מיד עם צאתו של מובראק את מצרים, ימונה כנשיא בפועל של מצרים קצין צבא מצרי בכיר. מקורות במצרים מוסרים כי קיימות 3 אפשרויות למינוי זה.
1.
תוקם מועצת קצינים, בה ישתתפו 3 עד 5 קצינים בכירים, שתקבל לידייה זמנית את סמכויות הנשיא, ותנהל את המדינה בת 85 מליון התושבים, עד לעריכת בחירות כלליות חופשיות לפרלמנט ולנשיאות.
2. לתפקיד הנשיא יומנה סגן הנשיא החדש של מצרים, ומי שהיה בה עד מוצאי שבת 29.1, שר המודיעין המצרי עומר סולימן.
3.
לתפקיד הנשיא יומנה הרמטכ''ל המצרי גנרל סמי ענאן Gen. Sami Enan.
עדיין אין בהירות מוחלטת באם ראשי הצבא המצרי כבר התייצבו לפני הנשיא מובראק ומסרו לו על החלטותיהם, או שדבר המהלכים האלה נודע למובראק מקצינים הנאמנים לו.
שלוש האפשרויות למילוי מקומו של מובראק נידונו ביום ג' בין שגרירת ארצות הברית בקהיר מרגרט סקובי Margaret Scobey ובין האיש שכל ארגוני האופוציזיה המצרית מינו להיות איש הקשר שלהם, מוחמד אל-ברדעי, מי שהיה ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו''ם. במשך יום ג'  ניהל ברדעיי מגעים גם עם שגריר בריטניה בקהיר, ובכך חיזק את מעמדו להיות אישיות בולטת במשטר שיבוא לאחר מובראק בקהיר.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בכך הגיע הלחץ האמריקני על הנשיא מובראק לפרוש מהשלטון לשיאו. בוושינגטון ובקהיר מחכים להתפטרותו של מובראק ביום יומיים הקרובים, לאחר שיסוכמו אתו הפרטים על תנאי יציאתו ממצרים.
אולם המקורות שלנו מדווחים, כי הנשיא מובראק עדיין לא ענה לפנייה האמריקנית אליו, וגם לא למהלכים של ראשי הצבא המצרי, וכי איש איננו יודע מה יהיה צעדו הבא.
ההערכה היא כי מובראק ינאם בלילה, או ביום ד' 2.2 לפנות בוקר, ויגיד כי הוא ממשיך בכהונתו עד סוף הקדנציה. לא ארצות הברית, לא הצבא, ולא המפגינים המצריים יקבלו עמדה זו של מובראק.

Print Friendly, PDF & Email