מוחמד אל ברדעיי תוקף את ארה"ב וישראל, על דרך טיפול במתקנים הגרעיניים הסוריים.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: למרות הביקורת החריפה שמתח יו"ר הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, ד"ר מוחמד אל ברדעיי, ביום א' 28.10 על ארצות הברית וישראל, בנושא ההתקפה על מתקני התוכנית הגרעינית הסורית, הוא פנה בימים האחרונים בחשאי לוושינגטון ולירושלים, בבקשה שיעבירו לו את תצלומי הלוויינים הצבאיים שברשותן, אשר הביאו אותן למסקנה כי בסוריה מתנהלת פעילות גרעינית.
כן ביקש אל ברדעיי לקבל כל מידע או חומרים אחרים הנמצאים ברשותן, ואשר מוכיחים זאת. אל ברדעיי פנה בחשאי, גם אל שורה של מדינות אשר מפעילות לוויינים צבאיים מעל המזרח התיכון, כמו רוסיה וסין, ומדינות, כמו שבדיה, בהן פועלות חברות פרטיות המפעילות לוויינים המצלמים במזרח התיכן ברזולוציות גבוהות, בשאלה אם יש ברשותן תמונות המראות על פעילות גרעינית סורית. המקורות שלנו מוסרים, כי עד עתה לא קיבל ברדעיי תשובה מאף אחד מהגורמים אליהם פנה.
זו היא כנראה הסיבה, לזעמו הרב של יו"ר הוועדה לאנרגיה גרעינית, אשר אמר ברשת ה-CNN, כי ארה"ב וישראל 'לוקחות את החוק לידיהן'.
ציטוט: taking the law into their own hands. עוד אמר אל ברדעיי, כי זהו 'עבורי דבר מתסכל מאוד'. 'אם למדינות יש מידע כי מדינה אחרת עוסקת בתוכנית הקשורה לגרעין, הן צריכות לבוא אלי'. 'אנחנו (ה-IAEA), הם אלה שיש לנו את הסמכות ללכת ולחקור'. ציטוט המקור: That to me is very distressful because we have a system: if countries have information that the country is working on a nuclear-related program, they should come to us. We have the authority to go out and investigate.
המקורות של תיקדבקה בווינה מציינים, כי בהתעלמותן מהוועדה לאנרגיה גרעינית ומהד"ר אל ברדעי, בנושא הסורי, ארצות הברית וישראל מפגינות, כי הן מנהלות מדיניות גרעינית עצמאית, שאיננה קשורה לוועדה לאנרגיה גרעינית.
כמו כן מציינים המקורות שלנו בוושינגטון ובירושלים, כי בשלב זה, אין בכוונתן של ארצות הברית וישראל להעביר כל חומר שהוא לידיו של אל ברדעיי, למרות שיש בידיהן חומר רב כזה, המוכיח את הפעילות הגרעינית הסורית. הסיבה העיקרית לכך היא, משום שברדעי מסרב לומר, איזה שימוש הוא ייעשה בו.
אם ברדעיי היה אומר כי בעקבות החומר שהוא יקבל, הוא שולח משלחת של פקחי הסוכנות הגרעינית לסוריה לבדוק את האתר או האתרים שהופצצו, החומר היה מונח כבר, קרוב לוודאי על שולחנו. אולם לא ארצות הברית, ולא ישראל, יסתכנו בכך כי לאחר שברדעיי יקבל את החומר, הוא יגיד, כפי שרמז ביום א', כי לא הייתה הצדקה לתקיפה הישראלית.
המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי עתה נערכות התייעצויות בוושינגטון, בהן נשקלת האפשרות להביא לכך, שאחת מהמדינות החברות ב-IAEA, תפנה בבקשה רשמית אל אל ברדעיי, שישלח משקיפים של הוועדה לסוריה כדי לבדוק מה שהתרחש שם. בהתפתחות כזו, אל ברדעיי לא יוכל שלא למלא בקשה זו. סוריה, המכחישה את פעילותה הגרעינית, לא תוכל שלא להרשות לפקחים לבקר במקומות שהותקפו. במילים אחרות, ארצות הברית וישראל ממתינות עד שפקחים בינלאומיים שיבקרו בשטח יאשרו את המידע המודיעיני שבידיהן, ולא להשאיר אישור כזה בידי הדרגים הדיפלומטים-בירוקרטים בוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה.

Print Friendly, PDF & Email