מוחמד דחלאן בטוח שהוא מנצח את המערכה עם החמס. אולם הסימנים בשטח מצביעים כי החמס הולך ומתחזק, וכי המלחמה הפלסטינית נמצאת רק בשלביה הראשונים.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים והפלסטינים של תיקדבקה: מוחמד דחלאן האיש אשר מנהל עבור אבו מאזן את המערכה מול החמס, בטוח שהוא מנצח וכי זו רק שאלה של זמן עד ששלטון ממשלת החמס יתמוטט. אנשי הפת"ח, שהסומק האדום חזר ללחייהם לאחר תקופה ארוכה שנעדר ממנו, דיברו במשך יום א` ולפנות בוקר של יום ב` 18.12, כאילו הניצחון מונח בכיסם. כל הדיבורים האלה נבעו משום שביום א`, כוחות הפת"ח נטלו את היוזמה לידיהם ברצועת עזה ואילו החמס, למרות הרושם שיצרו הידיעות שהגיעו מעזה, העדיף להיות בהתגוננות. הרגשת הניצחון של הפת"ח התחזקה גם עקב הצלחת הפעולה החשאית שערכו אנשי המודיעין המסכל במשך יום א`, בה עברו ממיניסטריון פלסטיני אחד לשני, פינו אותו מעובדיו, והרסו כליל את הציוד המשרדי שבתוכו, כולל מרכזיות הטלפונים, המחשבים, והארכיונים. עד שעות הלילה הצליחו אנשי הביטחון המסכל לסגור בצורה כזו 6 מיניסטריונים פלסטינים. המטרה: לשתק את פעולתה של ממשלת החמס, כהכנה לקראת האפשרות שאבו מאזן יוציא צו לפיזורה. החמס העדיף שלא להתערב בסגירת המשרדים, אולי משום שלאחר שהעובדים סולקו, אין הוא חייב לדאוג יותר למשכורותיהם, ובמקום המשרדים שנסגרו הוא יוכל להקים מיניסטריונים חדשים על טהרת נאמניו. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי בעוד דחלאן ואנשיו עולצים, ההתפתחות המשמעותית ביותר שהתרחשה ברצועה במשך יום א`, מלבד הקרבות, ההפגזות, והחטיפות הדדיות, הייתה מעבר של רוב הכוחות הנאמנים לפת"ח ברצועה לצד החמס. בין העוברים לצד החמס, חלק מגדודי אל-אקצא, גדודי אבו ריש בחאן יונס, וכל שלושת הפלגים של וועדות ההתנגדות העממית. מעבר זה התאפשר באמצעות כספים שהזרים לרצועה פארוק קאדומי, הפועל מדמשק להפלתו של אבו מאזן, הטה את מאזן הכוחות ברצועה בבירור לטובת החמס. בלילה נפגשו שני ראשי המשלחת הצבאית המצרים בעזה הגנרלים מוחמד איברהים, והרון שחאטה, עם ראש הממשלה הנייה, וכפו עליו הפסקת אש, כאשר הם מאיימים כי מצרים לא תאפשר יותר לאנשי החמס להשתמש בנמל התעופה הבינלאומי של קהיר כנקודת המעבר העיקרית של החמס אל העולם הערבי וממנו, אם הקרבות עם הפת"ח יימשכו. המקורות שלנו מעריכים כי ספק רב באם הפסקת תחזיק מעמד.
ביום א` לפנות ערב הפגיזו כוחות החמס את מעונו של אבו מאזן בעזה, יש 6 פצועים. בשעות הצהרים תקף החמס את עמדות כוח 17, המשמר הנשיאותי הפלסטיני, מסביב למעונו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעזה, זאת כתגובה על ניסיון ההתנקשות בחייו של שר החוץ הפלסטיני מחמוד-א-זהאר, שנערך זמן קצר לפני כן כאשר אש נפתחה על שיירתו. שני הצדדים הפעילו בקרבות אש כבדה, כולל מרגמות, רימונים, וטילים. לפנות בוקר של יום א` הותקף מחנה של כוח 17 המשמר הנשיאותי שהיה ממוקם היכן שהיה היישוב הישראלי נצרים. המחנה הועלה באש ונחרב. בקרבות ביום א` ברצועה היו 2 הרוגים ועשרות רבות של פצועים. בינתיים, אמר ראש הממשלה הפלסטיני איסמעיל הנייה, כי קריאתו של אבו מאזן לבחירות איננה חוקית, וכי החמס יורה לאנשיו ולתומכיו להחרימן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי עקב התעצמות הלחימה בשעות האחרונות ברצועת עזה, הולך ונוצר ברשות הפלסטינית מצב בו תשלוטנה שתי ממשלות. ממשלת הפת"ח אשר תשלוט בחלקים של הגדה המערבית, וממשלת החמס אשר תשלוט ברצועת עזה ובכמה ערי ונקודות מפתח בגדה המערבית. מצב זה ייאלץ כל איש ביטחון פלסטיני, וכל עובד של הרשות הפלסטינית להחליט למי נאמנותו נתונה. נאמנותם של אנשים אלה תלויה כמובן למי משני הצדדים, החמס והפת"ח, תהייה אפשרות לשלם במהירות משכורות. לרשות החמס עומדים סכומי הכסף הגדולים שהגיעו מאיראן, הנאמדים בכמה מאות מיליוני דולרים. למקורות שלנו נודע כי אבו מאזן עומד להשתמש למטרה זו , בפעם הראשונה בתולדות הרשות הפלסטינית, בכספי הקרן לפיתוח פלסטין, שכספיה מושקעים ברחבי העולם, ונאמדים במיליארדים.

Print Friendly, PDF & Email