מוחמד מורסי איש האחים המוסלמיים נשיא מצרים. נבחר ברוב 51.7 אחוז. החלה בריחה של קצינים מקהיר. ראשון הבורחים, הגנרל סולימן

האחים המוסלמיים המצריים השיגו, ביום א' 24.6 את מטרתם ההיסטורית במשך 90 שנה מאז היווסדם. מועמדם מורסי נבחר רשמית בבחירות דמוקרטיות כנשיא מצרים. עתה  המהפכה במצרית לא רק שתהפוך מוסלמית, אלא היא תהייה דומה בעוצמתה ובאפקט ההיסטורי שלה, ומאוד ייתכן שאף תעלה על המהפכה השיעית האיראנית שהתחוללה לפני 33 שנה ב-1979 שעה שהאייטולה חומייני הדיח את השאח הפרסי.
בניצחון האחים המוסלמיים אבדו הסיכוי למצרים כמדינה חילונית דמוקרטית אבד גם הסיכוי של ישראל לשמור על הסכם השלום עם מצרים. בזמן הקרוב לא יתחוללו שינויים מיידים, אבל לאורך זמן, החוקה המצרית תבוטל, ובמקומה תונהג חוקה מוסלמית, אשר תהייה מבוססת על השערייה (ההלכה ) המוסלמית. הכת הצבאית המצרית, שעד עתה כל הצדדים במצרים, וגורמי חוץ, בייחוד בישראל, האשימו אותה ככזו הפועלת להשאיר את השלטון בידייה, התגלתה שוב כחסרת אונים, ועתה היא תצטרך להגיע עם האחים המוסלמיים להסכם על שמירת מעמדה. אולם גם אם יושג הסכם כזה בין האחים והצבא, זה יהיה הסכם לטווח קצר, מאחר ונשיא ופרלמנט הנשלטים על ידי האחים המוסלמיים יעבירו חוקים שיבטלו כל שריד מכוח הצבא, ובסופו של דבר, יוציאו את הגנרלים המצריים הנוכחיים, ואלה שאינם תומכים באחים המוסלמיים, לפנסיה. 
   כבר ביום ה' 21.6, דיווחו המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, כי התוצאה בספירת הקולות האחרונה הנערכת בחשאיות אצל וועדת הבחירות המרכזית בקהיר מצביעה על ניצחון של איש האחים המוסלמיים מוחמד מורסי, בהפרש של 800 אלף קולות. וזו אכן הייתה התוצאה ביום א' 24.6.  
הראשון בצמרת המצרית הנוכחית שידע מכל אחד אחר לאן הרוחות מנשבות  באמת במצרים, הוא מי שהיה שר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימן. כבר ביום ד'  20.6, הוא החליט לא לחכות להתמודדות בין הצבא לאחים המוסלמיים, וגם לא לחכות לתוצאותיה. מבחינתו, ברור כי בסופו של התהליך, האחים המוסלמיים, הנתמכים על ידי ארצות הברית, ייצאו וידם על העליונה. עבור עומר סולימן, שהקדיש את רוב הקריירה הצבאית-מודיעינית שלו לרדוף את מנהיגי האחים המוסלמיים ולשים אותם מאחורי סוגר ובריח, ניצחון של האחים המוסלמיים פירושו כתבי אישום נגדו, על עינויים ופשעים נגד האנושות, שיביאו אותו בסופו של התהליך המשפטי לנקודה בה מוצא את עצמו השבוע נשיאה לשעבר הגוסס של מצרים, חוסני מובראק. כלומר, מוות איטי ואכזרי מאחורי סוגרים. סולימן בניגוד למובראק החליט נגד האופציה הזה, התיישב במטוס וברח למינכן בגרמניה.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות