מולקו רבי הקומות הקורסים בעזה קרס קו היישוביים בעוטף עזה מול החמאס

ראשי קהילות של כ-40,000 תושבי יישובי עוטף עזה, ביניהם חברי כנסת לשעבר, אמרו ביום ב' 25.8 לפנות בוקר, כי אי אפשר להסתיר יותר את המתרחש ביישובים וצריך לומר לעם ישראל את האמת. 'קו היישובים בעוטף עזה קרס, ואיננו עוד'.
רוב התושבים נטשו את האזור, וישובים רבים נשארו יישוביי רפאים, כאשר רק כוחות צבא נמצאים בהם.  כמה מראשי המתיישבים השתמשו במילים חריפות במיוחד, כאשר אמרו, כי מדובר במפלה אסטרטגית ישראלית מול החמאס. אחרים אמרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, אשמים בהתמוטטות זו שבאה עקב הצורה והדרכים בהם הם מנהלים את המלחמה.
מקורות אחרים אמרו, כי מול התמונות המשודרות של רבי קומות מתמוטטים בעזה, צריך לשדר לצידן את התמונות של קיבוצים ומושבים ישראליים שהתמוטטו.
מבחינה אסטרטגית ישראלית, אמר אחד מראשי המתיישבים, צריך להשוות את נפילת קוו הישובים ב-2014, לנפילת קו בר לב ב-1973 בתעלת סואץ לפני 41 שנה.  במקום שצה''ל יקים אזור חיץ ביטחוני בתוך רצועת עזה, צריך להודות, כי החמאס הצליח להקים אזור חיץ ביטחוני בתוך ישראל בו הוא מכתיב באמצעות אש טילים ומרגמות את התנאים ואת המתרחש.       המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי נשמעת גם ביקורת חריפה ביותר על הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, וסגנו האלוף גדי אייזנקוט, על כך שלא הביאו בפני הדרג המדיני מה שהם הגדירו 'פתרונות צבאיים יצירתיים'  כדי להתמודד עם הכוח הצבאי של החמאס.
מקורות מדיניים בכירים שאתם תיקדבה דיבר, הודו כי הצגת הדברים על ידי לשכות ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, כאילו השבוע הזה עומד להיות 'שבוע מדיני' בו המו''מ בקהיר יתחדש, נועדה רק כדי לדחות שוב ושוב את ההחלטה העומדת בפניהם באם  לפתוח בפעולה קרקעית  של צה''ל ברצועה. במצב כזה, בו החמאס חושב, כי השיג את אחד מהישגיו הגדולים במלחמה, אין שום סיכוי כי הוא יסכים לקבל את התנאים שמנסים מצרים, ישראל, והרשות הפלסטינית להכתיב לו. בראיון בטלוויזיה האיראנית, ביום א' 24.8, אמר חלאד משעל, כי החמאס השיג ניצחון גדול על צה''ל,  והודה לטהרן על עזרתה שאפשרה ניצחון זה.     
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המצב הזה מחזיר עוד פעם אל שולחן ההחלטות של נתניהו ויעלון, את האופציה לפתוח בשורה של התקפות קרקעיות על החמאס.
במוצאי שבת 23.8, דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה,  כי שני הצדדים למלחמה ברצועת עזה נערכים להתנגשות קרקעית קרובה בתוך הרצועה. כוחות גדולים של צה''ל עומדים לחדור לרצועה בניסיון להגיע אל מקורות הירי של טילי קצרי טווח של החמאס ושל הפצ"מרים, אשר לא רק שמשתקים את החיים ביישובי עוטף עזה, אלא הביאו לנטישה של רוב האוכלוסייה האזרחית. החמאס משגר טילים ופצ"מרים אלה ממשגרים המוצבים  במרחק של בין 7 ל-3 ק''מ מיישובי עוטף עזה. זו היא אחת הסיבות העיקריות מדוע החמאס הגביר ביום א' את הירי שלו על מטרות בישראל, רק ביום א' 131 טילים ופצ"מרים, כאשר הוא מעמיד בפני צה''ל אתגר, באם הוא יעז להיכנס לרצועה.

 

Print Friendly, PDF & Email