מול איראן ניצבות עתה 3 נושאות מטוסים, 4 צוללות גרעיניות, וכוחות תקיפה ימיים

 ערב צאתו למסעו באסיה (שהחל בשבת 6.11), הורה הנשיא באראק אובמה לפנטגון לא רק להתחיל להגביר את הלחץ הצבאי על איראן, אלא גם להתחיל לתת פומבי להיערכות זו של כוחות ארצות הברית ונאט''ו מסביב לאיראן. המקורות שלנו מוסרים כי בהתייעצויות דחופות שנערכו בשבוע שעבר בבית הלבן אמר הנשיא למשתתפים בהן, כי עתה הוא מוכן בפעם הראשונה לשים את האופציה הצבאית האמריקנית מול איראן על השולחן, כדי שהאיראנים יראו אותה וירגישו בה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי בכך הפך אובמה להיות הנשיא האמריקני הראשון אשר מוכן להזיז כוחות צבאיים אמריקנים ולפרוס אותם מול איראן, תוך איום ברור מול האיראניים כי ארצות הברית מוכנה להשתמש בכוח צבאי מול התוכנית הגרעינית והכוח הצבאי האיראניים.
ביטוי חד וברור להחלטתו של הנשיא לבצע את הפריסה הצבאית האמריקנית ושל כוחות נאט''ו מסביב לאיראן בצורה גלויה, כדי שההנהגות המדיניות והצבאיות האיראניות תהיינה מודעות למשמעותן, ניתן ביום ראשון לפנות בוקר 7.11, ( שבת בלילה 6.11, לפי שעון ארה''ב) כאשר אחד מבכירי הסנטורים הרפובליקנים החבר בוועדות השירותים המזוינים, ולהגנת המולדת של הסנט, סנטור לינדסי גראהם Sen. Lindsey Graham, מדרום קרוליינה, אמר כי ארצות הברית צריכה לתקוף את איראן ולהשמיד את כוחותיה הצבאיים.
'ארצות הברית', אמר הסנטור, 'צריכה לשקול להטביע את הצי האיראני, להשמיד את חיל האוויר האיראני, ולהנחית מכה מכרעת על משמרות המהפכה'. ציטוט המקור: U.S. should consider sinking the Iranian navy, destroying its air force and delivering a decisive blow to the Revolutionary Guard.
הסנטור שדיבר בפורום הליפאכס לביטחון בינלאומי Halifax International Security forum, הוסיף ואמר: 'הן (מכות צבאיות אמריקניות אלה), צריכות לנטרל את המשטר, ולהרוס את היכולת שלו להלחם בחזרה, ולעורר את התקווה כי העם האיראני ינצל הזדמנות זו ( של השמדת הכוחות הצבאיים של המשטר,) ולקחת בחזרה את השלטון, (בידיהם). ציטוט המקור: they should neuter the regime, destroy its ability to fight back and hope Iranians will take a chance to take back their government.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים כי דברים אלה של סנטור לינדסי גראהם, נאמרו בתיאום עם הבית הלבן והפנטגון.
שר הביטחון אהוד ברק שדיבר באותו כנס ונפגש עם עיתונאים לאחר דבריו, אמר כי סנקציות נגד איראן לא תספקנהוכי איראן מתנהגת בדיוק כמו צפון קוריאה. זה היה רמז ראשון מצד ברק, כי טהרן, כמו פיונגיאנג תבצע בסופו של דבר ניסוי גרעיני.
בשבת 6.11, כתב 'הוושינגטון פוסט' כי בשבועות הקרובים תתגבר המתיחות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן לא רק בגלל הנושא הגרעיני, אלא גם בגלל המתרחש בבגדאד ובביירות, מאחר והאיראנים מנסים להקים שם משטרים הנתונים לחסותם והשפעתם, ולדחוק משם את ארצות הברית. העיתון גם ציין מבלי למסור פרטים נוספים, כי האיראנים הקימו בבגדאד כוח משימה task force, הפועל להשגת מטרותיהם.
המקורות הצבאיים של תקדבקהמדווחים כי בסוף השבוע הגיעה למפרץ הפרסי נושאת המטוסים הגרעינית הצרפתית 'שארל דה-גול' Charles de Gaulle, כשהיא מלווה בכוח המשימה הימי שלה. עתה ניצבות מול איראן 3 נושאות מטוסים עם כוחות התקיפה שלהן, 2 נושאות מטוסים אמריקניות, 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln, 'הרי ס.טרומן' USS Harry S. Truman, ונושאת המטוסים הצרפתית.
ביום חמישי 4.11, פרסמו האיראנים הודעה בלתי רגילה, בה מסרו, כי צוללת גרעינית מס' 4 הוצבה מול איראן. האיראנים לא מסרו פרטים נוספים על ההערכות של הצוללות הגרעיניות מסביב לחופיהן.
 

Print Friendly, PDF & Email