מול הממשלה הצרה של נתניהו, נתן אובמה אור ירוק להגיש הצעת החלטה 'פלסטינית' למועצת הביטחון

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה בוושינגטון: נשיא ארה"ב אובמה, לא חיכה ליום ד' 6.5 בחצות, כדי לראות איזה ממשלה בנימין נתניהו יציג בישראל. בבית הלבן נפלה כבר בשבוע שעבר החלטה, כי אם נתניהו יציג ממשלה ימנית-צרה, ולא תהייה בה אפילו אישיות בולטת אחת-כמו למשל שר חוץ מתון, או סגן ראש ממשלה מתון לנושא המו"מ עם הפלסטינים, וושינגטון תפעל נגדה. ממשל אובמה רואה בהרכב הממשלה החדשה שקמה בירושלים, חיזוק נוסף לדברי ראש הממשלה נתניהו במערכת הבחירות, כי בתקופת כהונתו לא תקום מדינה פלסטינית.
הממשל איננו מוכן להסתפק בכך כי נתניהו לא ימנה שר החוץ בממשלתו החדשה, אלא הוא ישאיר את התיק בידיו ברמז כי הוא מחפש אישיות מתונה כזו כפי שהממשל רוצה.  הממשל מעריך כי נתניהו ישאיר בידיו את תיק החוץ במשך תקופה ארוכה. 
הממשל החליט, כי מול ממשלה ישראלית כזו הוא ייתן אור ירוק לאירופאים, דבר שהוא נמנע זמן רב מלעשות זאת, להגיש הצעת החלטה למועצת הביטחון שתכריז על הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית.
הממשל מעריך, כי עצם התמיכה האמריקנית בהחלטה כזו, תביא לאישורה ברוב מכריע, ובכך תהפוך להחלטה שתיכפה על ישראל לבצע אותה.
המקורות שלנו מוסרים, כי כדי לתת שיניים לכוונה זו, החלו כבר בשבוע שעבר פקידים אמריקנים בכירים לדון בקווים הכלליים של נוסח הצעה כזו עם פקידים בכירים צרפתיים. הדיונים מתקיימים בפריס.
הדיונים מתרכזים בשאלות כמו שטח המדינה הפלסטינית וגבולותיה, סידורי הביטחון בין ישראל לפלסטינים, והאם ההחלטה תקבע תאריך יעד לביצועה, או שתהייה הצהרת כוונות כללית. אם יקבע תאריך יעד לביצוע ההחלטה פירושה יהיה שאי ציות להחלטה יביא בעקבותיו הטלת סנקציות של מועצת הביטחון על ישראל.
מהדיונים בפריס עולה, כי ממשל אובמה מבקש להשאיר לנתניהו פרקי זמן ארוכים, אבל קצובים, בו יוכל לחזור בו ולשנות את מדיניותו כלפי הפלסטינים.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי נשיא צרפת פרנסואה הולנד Francois Hollande, אשר ביום ג' 5.5, היה המנהיג הזר הראשון שהשתתף מעודו בפגישת פסגה של מנהיגי מדינות המפרץ ה-GCC שהתכנסה בריאד לדון בנושא האיראני ובמלחמה בתימן, דיווח למנהיגי המפרץ על ההתפתחות הזו במדיניות האמריקנית.
גם שר החוץ האמריקני ג'ון קארי העורך ביום ד' וה' 7.5, ביקור בריאד, מציג את התוכנית האמריקנית בנושא הפלסטיני, בפני ראשי בית המלוכה אתם נפגש. קארי מבקש את תמיכתם של מנהיגי המפרץ להסכים להפסקת אש בתימן, ולאמץ את ההסכם הגרעיני עם איראן, תמורת נכונות אמריקנית ללכת לקראתם בנושא הפלסטיני.

 

Print Friendly, PDF & Email