מול הפגנת יכולת אמריקנית-ישראלית ליירט טילי שיוט איראניים, מציגה טהרן טילי יירוט חדשים

מפקד ההגנה האווירית האיראנית הגנרל פרזאד איסמעלי Gen. Farzad Esmaili אמר ביום ג' 13.11, כי תמרון הענק האנטי אווירי והטילי שעורכת איראן בימים האחרונים, 'הוא מסר וסטירת לחי חזקה למאיימים על איראן'-קרי לארה''ב ולישראל. ציטוט המקור:This military exercise is a message and a strong slap to those countries that threaten.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי התרגיל האווירי האיראני, הוא התשובה של טהרן, לתרגיל נגד טילים בליסטיים איראנים וסורים שמנהלות ארה''ב וישראל Austere Challenge 2012, זה שלושה שבועות, ואשר יגיע לסיומו בסוף השבוע הקרוב.
בעוד שביום ב' 12.11, ביצעו צבא ארה''ב וצה''ל שיגור מספר טילי 'פטריוט' סוללות פטריוט אמריקאיות וישראליות שהוצבו בסיס חיל האוויר בפלמחים, שדימו יירוט טילי סוריים ואיראניים שנורו לעבר שטח מדינת ישראל, הציגו האיראנים מערכת טילי יירוט חדשה נגד מטוסים וטילים מדגם 'מארשאד'  Mersad  כלומר 'מארב' Ambush, המסוגלת להתביית על מטרה הנמצאת בטווח של 80 ק''מ, ולפגוע בה ביעילות בטווח של 45 ק''מ.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי למעשה מדובר בשדרוג של מערכת טילי הנ''מ האמריקנים הישנים מדגם 'הוק'  Hawk missiles, כאשר אין כל ביטחון כי הפרטים המבצעיים אשר האיראנים מוסרים אכן מדויקים.
גם אם פרטים אלה נכונים, התרגיל האיראני מצביע על כך, כי אין בידי איראן מערכות טילי יירוט, דוגמת מערכות טילי היירוט האמריקניות והישראליות Aegis, THAAD ו'חץ', שכל אחת מהם מסוגלת לאתר טילים בליסטיים וטילי שיוט מיד עם שיגורם, וזאת באמצעות תחנות המכ''ם המתקדמות X-band, שאחת מהן מוצבת בישראל, וליירט אותם כמה מאות קילומטר לפני שהם מגיעים למטרה שנקבעה להם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ירי טילי 'הפטריוט' האמריקנים הישראליים ביום ב' מהחוף הישראלי, נועד לבדוק בפעם הראשונה את יכולתן של מערכות היירוט האמריקנית והישראליות ליירט טילי שיוט איראניים שישוגרו על מטרות חוף בישראל.
טילים כאלה יכולים להיות משוגרים מאוניות מלחמה, או סוחר איראניות, המשייטות בים התיכון, או על ידי יחידות מרינס מיוחדות של חיזבאללה. יחידות אלה אומנו באחרונה באיראן בירי טילי שיוט קצרי טווח המשוגרים מתוך סירות קומנדו מהירות גדולות.

מידע מודיעני אמריקני-מערבי, מצביע על כך, כי האיראניים התקינו באחרונה מתקני שיגור לטילי שיוט כאלה גם על אוניות סוחר אזרחיות, במטרה להתקרב לחופי ישראל ולבצע ירי טילים כאלה מהים, בעת מלחמה.
ההנחה של הכוחות האמריקנים והישראלים המשתתפים בתרגיל יירוט הטילים הבליסטיים, היא כי חדירת כלי הטייס החמקן האיראני למרחב האווירי בישראל, ב-6.10, וטיסתו הממושכת קודם לכן, של קרוב לשעה ועשרים דקות מעל הים התיכון, היו חלק מתרגיל צבאי איראני-חיזבאללה, אשר נועד לבדוק את האפשרות של תיאום ירי טילי שיוט כאלה מהים, באמצעות כלי הטייס האיראני. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי חדירת כלי הטייס האיראני הייתה מתואמת, גם עם תרגיל צבאי גדול שערך החמס ברצועת עזה בדיוק באותה שעה.
מקורות מודיעין מערביים מציינים, כי שבוע לפני חדירת כלי הטייס החמקן לישראל, הופיע מפקד ההגנה האווירי האיראנית  הגנרל פרזאד איסמעלי, ב-2 לאוקטובר, כאשר הוא מציג ציוד מכ''ם איראני חדש. איסמעלי אמר אז: 'כי צפוי שנתמודד מול מלחמה אלקטרונית (מלחמת סייבר), בקנה מידה מלא'. ציטוט המקור: We may be faced with full-scale and all out electronic warfare.  
בתרגיל נגד מטוסים וטילים האיראניים הנערך על פני שטח ענק של כמחצית מזרח איראן, משתתפים 8,000 אנשי הגנה אנטי אווירית איראנית, מטוסי קרב, ומזל''טים איראנים, והוא נחשב לאחד התרגילים הצבאיים הגדולים ביותר שנערכו באחרונה על ידי איראן.


 

Print Friendly, PDF & Email