מול חוסר תגובה אמריקנית השלים פוטין את השלב הראשון של תוכניתו להשתלט על אוקראינה מבלי לירות אפילו יריה אחת

בנאום שנשא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביום שני בלילה 21.2, בו הודיע על ההכרה הרוסית בעצמאותן של דונייצק ולוהנסק בחבל דונבאס שבמזרח אוקראינה, הניח פוטין את היסודות להמשך השתלטות רוסיה על כל אוקראינה. פוטין טען, מבלי להביא לכך הוכחות, כי אוקראינה מנסה עכשיו להשיג נשק גרעיני.
רוסיה בוודאי לא תסבול שלאחת ממדינות מזרח אירופה הגובלות אתה יהיה נשק גרעיני.

ביום שני השלים פוטין את השלב הראשון של הפלישה שלו לאוקראינה מבלי לירות אפילו יריה אחת.
לאחר שהכריז על הכרה בעצמאותן הורה פוטין לטנקים הרוסיים לחצות את גבול רוסיה-אוקראינה ולהיכנס דונייצק ולוהנסק.
התגובה האירופאית לצעד זה הייתה הכרזה כי הפלישה הרוסית לאוקראינה כבר החלה. התגובה האמריקנית הייתה מגומגמת וחלשה. פקיד בכיר בבית הלבן אמר, כי רוסיה תמיד החזיקה כוחות בדונייצק ולוהנסק, ועכשיו היא החליטה לעשות זאת בצורה הרבה  גלויה. במילים אחרות, ארצות הברית לא רואה בצעדים הרוסיים האחרונים פלישה רוסית לאוקראינה, ופוטין יכול לרשום לזכותו עוד הישג מבלי שוושינגטון תפעל נגדו.
כל מה שארצות הברית עשתה הוא להטיל סנקציות כלכליות על דונייצק ולוהנסק האוסרות ייבוא מאזורים אלה או מכירת סוחרות להן.
העובדה שהנשיא ג'ו ביידן נמנע מלראות בצעדים הרוסיים פלישה, עוררה ביקורת חריפה של חוגים פוליטיים ומודיעיניים בוושינגטון. ג'יימס קלפר James Clapper ראש שירותי המודיעין האמריקנים לשעבר אמר: 'לגבי כאשר כוחות רוסיים צועדים לכל חלק של אוקראינה, בגלל סיבה כלשהיא…אם הם מגעגעים כמו ברווז, זו היא פלישה', For me, when any Russian troops march into any part of Ukraine, on any pretext…if it quacks like a duck, it's an invasion.
מעודד מהישגיו ומחוסר התגובה האמריקנית ימתין פוטין עתה כמה ימים עד אשר יתחיל בשלב הבא של תוכניתו והיא השתלטות הצבא הרוסי על הבירה האוקראינית קייב.
כבר בנאום שלו ביום שני, קבע פוטין, כי אוקראינה הייתה תמיד חלק מרוסיה ומהאומה הרוסית, וכי השלטון המצוי היום בקייב הוא  של ממשלת בובות אמריקנית.  
אפשר להניח כי פוטין קורא בעיון רב ובקפדנות את חומר המודיעין שמוגש לו על אוקראינה. בין השאר קרא פוטין ביום ב', כי צוות אמריקני מיוחד כבר עומד בקשר עם נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ודן אתו באפשרויות לפנות אותו מקייב כאשר הטנקים הרוסיים ינועו לעברה.
להתפתחויות  האלה כמה משמעויות לגבי ישראל.  אם צבא רוסיה יפלוש לאוקראינה, בין השאר בגלל רצונה של קייב להשיג נשק גרעיני, כפי שפוטין אומר, הרי הדבר מצדיק פעולות צבאיות ישראליות נגד איראן.
בירושלים ובטהרן בוחנים את התנהגותו וצעדיו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן במשבר אוקראינה. המסקנות בישראל הן, כי כמו שביידן נמנע עד עתה לעצור את פוטין, כך הוא ימנע מלעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית.
המסקנה האיראנית היא: שטהרן יכולה להמשיך בפיתוח הנשק הגרעיני כאשר היא בטוחה שארצות הברית לא תנסה לעצור אותה צבאית.Print Friendly, PDF & Email