מול חילוקי הדעות בצמרת הישראלית בנושא איראן, מציגה ארה"ב גוף מודיעיני שיפעל בעומק השטח האיראני

ביקורת חריפה ביותר נמתחה ביום ד' 25.4, ערב יום העצמאות 64, בקרב חוגים צבאיים ומודיעיניים ישראלים בכירים, על כך כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אהוד ברק, בחרו להמשיך במדיניות העמימות שלהם כלפי פעולה צבאית ישראלית נגד תוכנית הגרעין האיראנית. במקום שהמנהיגות הישראלית תציג, כפי שארה''ב ואיראן נוהגות בימים האחרונים, איזה שהוא צעד הפגנתי צבאי שיצביע על יכולות הפעולה הישראליות, הסתפקו נתניהו וברק במילים כלליות, כמו 'שישראל לא תאפשר לאיראן להתחמש גרעינית'- הצהרות שחלקים בציבור הישראלי כבר איבדו את אמונם בהן ובכוונותיהן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי חלקים גדולים בממסדים הצבאיים והמודיעיניים הישראלים מחזיקים בדעה, כי ישראל כבר אחרה את המועד לעצור את איראן מלהתחמש בנשק גרעיני, וכי מהלך כזה איננו תלוי כבר לא בהחלטתה שתתקבל בוושינגטון, וגם לא בהחלטה שתתקבל בירושלים.
מקורות בכירים בישראל אמרו, כי הוויכוח המדיני הנטוש עתה בין ממשל הנשיא באראק אובמה, ובין נתניהו וברק, מתי ואיך בדיוק אפשר יהיה להגדיר כי איראן ניגשה לבניית נשק גרעיני, הוא וויכוח מיושן ומטעה, מאחר והשאלה המרכזית היא על איזה סוגי נשק גרעיני מדברות וושינגטון וירושלים.
המקורות האלה אמרו, כי אם המדובר בראשי חץ גרעיניים מתקדמים שאפשר להרכיב אותם על טילים בליסטיים שיצליחו לחדור את מערכות ההגנה נגד טילים missile shield, האמריקניות והישראליות, סביר להניח כי אין לאיראנים ולא יהיו להם ב קרוב מערכות נשק כאלה. אולם, אם המדובר במתקנים גרעיניים מתקדמים פחות, דוגמת אלה המצויים היום בידי צפון קוריאה ופקיסטן,  אפשר וצריך להניח, כי או שלאיראן יש כבר מתקנים כאלה או שהיא נמצאת עתה כבר בשלבים האחרונים של השלמת בנייתם.
מדוע הניסוי הגרעיני הצפון קוריאני העומד להיערך בקרוב על ידי צפון קוריאה, נחשב צעד מסוכן בעיני ארה''ב, יפן, ודרום קוריאה, שואלים חוגים ביטחוניים ישראליים אלה, אולם מציאתם של מתקנים גרעיניים זהים, לזה שהצפון קוריאניים עומדים לפוצץ בידי האיראניים, איננה זוכה לתגובה, אלא לשתיקה.   
המקורות האלה מצביעים על דבריו של המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה יעלון, אשר אמר באחרונה, כי לאיראן תהיינה עד סוף השנה, כלומר תוך 10 החודשים הקרובים פצצות רדיואקטיביות מלוכלכות. זו הייתה, אומרים חוגים אלה, התבטאות זהירה שנועדה לאותת לציבור כי לא רק שלאיראן יש כבר סוגים מסוימים של נשק גרעיני , אלא שהיא כבר מצויה במצב בו היא תוכל מאוד בקרוב להעביר 'פצצות רדיואקטיביות מלוכלכות' לידי חיזבאללה בלבנון, ולחמס ולג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה.
חוגים אלה הצביעו גם על מאמרו  של ראול מארק גאראכט  Reuel Marc Gerecht, אחד המומחים לשעבר של סוכנות הביון המרכזית של ארה''ב ה-CIA, העומד להתפרסם בשבועון האמריקני The Weekly Standard, ב-30 לאפריל, ובו מופיע המשפט הבא: בידי המנהיג העליון (האיטוללה עלי חמנאי), ולמשמרות (המהפכה) יכול להיות נשק גרעיני בתקופה קצרה כזו כמו 43 ימים, זאת באם המדענים האיראניים שולטים כבר בייצור של מרעומים גרעיניים-דבר שהוא הרבה יותר קל (מטכנולוגיות) של העשרת אורניום'. ציטוט המקור: The supreme leader and his guards can have a nuclear weapon in their hands in as little as 43 days, provided Iran’s nuclear scientists have mastered the manufacture of a nuclear trigger-technically much less difficult than enrichment.
גם הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, וגם גורמים מודיעיניים אמריקנים פרסמו בשבועות האחרונים כי האיראניים ערכו  ניסויים במרעומים, ובחומרי נפץ גרעיניים באתר פארצ'ין Parchin ליד טהרן.
ביקורת חריפה ביותר נמתחה ביום ג' 24.4 בקרב חוגים ביטחוניים ישראליים, על דבריו של נשיא המדינה שמעון פרס, כי בנושא הגרעיני האיראני הוא סומך על הנשיא באראק אובמה, לא בגלל אישיותו, אלא בגלל מה שהוא מייצג-את ארצות הברית ואת נחישותה למנוע נשק גרעיני מאיראן.
חוגים אלה אמרו, כי בכך לא רק שפרס הפך את עצמו למנהיג השני במזרח התיכון, כולל במדינות ערב והמפרץ הפרסי, הדוגל במדיניות כזו, אלא שהוא הזדה, תוך שהוא סותר את מדיניותם של נתניהו וברק, עם מדיניותו של ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, אחד המתנגדים החריפים ביותר של ישראל, המקפיד להזדהות וללכת בתלם של מדיניות אובמה במזרח התיכון וכלפי איראן.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מציינים, כי דבריו של הנשיא פרס פורסמו בישראל ובארה''ב, באותו זמן בו שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, הכריז על הקמתה של סוכנות מודיעין חדשה בפנטגון שתישא את השם 'סוכנות ההגנה החשאית' Defense Clandestine Service שתתרכז באיסוף מודיעין על איראן. 
מקורות בפנטגון ציינו, כי מטרת הגוף המודיעיני החדש היא להרחיב את מערכות הריגול הצבאיות האמריקניות נגד איראן, באזורים שמעבר לחזיתות, aimed at expanding on the military’s espionage efforts beyond war zones. במילים אחרות, הצבא האמריקני נכנס לתחום המלחמה החשאית בעומק השטח האיראני.
מקורות אחרים בוושינגטון ציינו, כי אם שר ההגנה ליאון פאנטה, שהיה עד לפני זמן קצר ראש ה-CIA, מקים סוכנות מודיעין חדשה לנושא האיראני, הדבר מראה מה היא דעתו על המידע המודיעיני על איראן שהנשיא אובמה והוא קיבלו מידי סוכנות הביון המרכזית האמריקנית.
חוגים מקבילים בישראל הדגישו, כי מלבד להציג חילוקי דעות בשאלת הטיפול בנושא הגרעין האיראני, יכלו הנשיא פרס, ראש הממשלה נתניהו, ושר הביטחון ברק, להציג כמו וושינגטון, צעד הפגנתי-התרעתי נגד איראן, ולא מילים שחוקות שהפכו כבר לקלישאה.

 

Print Friendly, PDF & Email