מול מעורבותם של האיראניים במלחמה בעיראק, IS מתכנן מתקפת נגד

יש הגזמה רבה בפרסומים האמריקנים, העיראקים, והכורדיים, מיום שלישי 19.8, על המצב בקרבות עם אל קעידה עיראק והלבנט IS מסביב לסכר מוסול. בעיתיים במיוחד הם דבריו של נשיא ארה''ב אובמה, אשר הודיע ביום ב' בלילה, כי כוחות עיראקים וכורדים, בסיוע של חיל האוויר האמריקני, כבשו את הסכר מחדש, Iraqi and Kurdish forces, backed by American airstrikes, have recaptured a strategically important dam near Mosul.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביום ג' בצהרים, התחדשו הקרבות על השליטה בסכר, כאשר כוחות IS, קבלו תגבורות מהעיר מוסול בה הם שולטים, הנמצאת כ-15 ק''מ בלבד מערבית מהסכר.
אל קעידה זקוק להמשיך לשלוט בסכר,  לא רק משום שהשליטה בו מהווה איום אסטרטגי על חלקים גדולים של עיראק, במקרה שאל קעידה יחליט לפוצץ את הסכר. המדובר באיום יותר פסיכולוגי מאשר מעשי, משום שרוב אלה שיפגעו מפעולה כזו יהיו עיראקים סונים שאל קעידה זקוק לתמיכתם.  אולם המשך השליטה בסכר תבטיח לו הגנה טובה יותר על מוסול, וגם קרש קפיצה לעבר אירביל, בירת הכורדים, המידה והוא יחליט לתקוף אותה, או את 1,000 החיילים האמריקנים שכבר נמצאים בה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בשטח ישנם כבר סימנים של תנועת כוחות של ה-IS,  המראים כי מפקדם, אבו באקר אל בגדאדי, וקציני הצבא  הסוניים העיראקיים מתקופת סדאם חוסיין, כולם בעלי רמה מקצועית צבאית גבוהה ובעלי ניסיון קרבי רב, המייעצים לו, מכינים את הקרקע לפתיחת מתקפת נגד מול הצבאות הכורדים-הפשמרגה Peshmerga, וצבאות עיראק, בתגובה על הפצצות האמריקניות והבריטיות עליהם. 
הבעיה היא לנסות ולהבין בדיוק , היכן התקפה כזו עומדת להיפתח, דבר שהוא קשה מאוד ללוויינים ומטוסי תצפית ומודיעין האמריקנים והבריטים  לקבוע, מאחר ומדובר בשטח עצום ממדים בו אל קעידה שולט בצפון, מערב, מרכז ומזרח עיראק. זהו שטח השווה בגודלו לבריטניה ואירלנד ביחד, בחזית המשתרעת על פני  יותר מ-1,600 ק''מ, ובאויב אשר נע בזריזות טקטית, בתוך אוכלוסיה אזרחית אוהדת, כאשר הוא נטמע בתוכה, ומקבל ממנה עזרה במודיעין, מזון, דלק, וטיפול רפואי.  
המצב הזה נותן יתרון אסטרטגי ברור לאל קעידה IS, לעומת ההפצצות האמריקניות-בריטיות, הפשמרגה, המונה עתה ביחד עם כוחות ה-PKK- (מורדים כורדים), ומליציות כורדיות סוריות שהצטרפו אליו  כ-200,000 לוחמים, ומול הצבא העיראקי.
ההפצצות האמריקניות-בריטיות הן מאוד מצומצמות ואינן מגיעות לידי כמה עשרות גיחות מבצעיות ביום. בהתחשב בשטח הענקי בו אל קעידה שולטת, מדובר בפעולה צבאית מערבית היכולה בקושי להשפיע-שלא לדבר על השגת הכרעה-בזירה נקודתית מצומצמת מאוד, כמו סכר מוסול, אבל לא מעבר לכך.
למרות המספר הגדול הלוחמים העומדים לרשות הפשמרגה, מול כ-35,000 לוחמים של IS, אין לחיילים הכורדים מספיק נשק ותחמושת. הנשק האישי שלהם הוא מיושן לעומת כלי הנשק שישנם בידי לוחמי אל קעידה, ואין להם, לא חיל אוויר ולא סיוע אווירי של מסוקי קרב. כמו כן לא עומדים לרשותם כוחות שריון וארטילריה מתנייעת. בעוד שלאל קעידה יש מספר גדול מאוד של טנקים ותותחים מתנייעים אמריקנים חדישים ביותר שנלקחו באחרונה מ-30,000 החיילים העיראקים שנמלטו מפניהם.
ביום ג' 19.8, פתחו כוחות של הצבא העיראקי במתקפה לעבר העיר תיכרית במרכז עיראק, בה אל קעידה מחזיק מאז סוף יוני.  זו הפעם השביעית, בששת השבועות האחרונים, שצבא עיראק מנסה להדוף את ה-IS מעיר המפתח העיראקית הזאת השולטת על הדרכים המוליכות מבגדאד צפונה ומזרחה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בקרב הראשון במלחמה זו שמנסה לנהל ממשלתו החדשה של היידר אל עבאדי  Haidar Al Abadi, אשר ממשל אובמה השקיע מאמצים כל כך רבים להחליפו בראש הממשלה הקודם של עיראק-נורי אל מליקי.
מהרכב הכוחות העיראקים התוקפים את תיכרית, אפשר כבר לראות את הבעייתיות הגדולה שנוצרה עקב חילופי השלטון בבגדאד. 
עיקר הכוחות התוקפים מורכבים, לא מיחידות עיראקיות סדירות, אלא ממליציות שיעיות עיראקיות הנתונות לפיקודם של קציני איראניים המשתייכים לגדודי אל-קודס האיראנים, עליהם מפקד הגנרל האיראני קסאם סוליימני.
ספק רב באם הלוחמים הסונים הנלחמים לצד אל קעידה, ישנו לאור המתגלה לפניהם בשדות הקרב העיראקים, את יחסם לממשלת בגדאד, ויעברו להלחם לצד היידר אל עבאדי , כפי שממשל אובמה מקווה.            

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות