מול מתקפת הטילים המוגבלת של ארה"ב-בריטניה-וצרפת מציבות רוסיה ואיראן  בסוריה תגובה רב-שכבתית אסטרטגית צבאית

מול הגל הראשון, שאיש איננו בטוח כי יהיה גם האחרון, של המתקפה האמריקנית-בריטית-צרפתית, בשבת 14 לאפריל, בסוריה, מציבות רוסיה ואיראן תגובה רב-שכבתית אסטרטגית.
אין ספק, כי התוצאה והמשמעות המידית של ההתקפה המערבית על סוריה, הייתה הצלחתן של רוסיה ואיראן להפוך את הפעולה החד-ממידית של ארצות הברית, בריטניה וצרפת, לשורה של פעולות צבאיות אשר לא רק חיזקו את הברית הצבאית בין מוסקבה לטהרן, אלא גם חיזקו את מעמדה הצבאי של איראן בסוריה. 
מזווית הראייה הישראלית מדובר בתוצאה קשה ומתמשכת של מתקפת הטילים על סוריה.
להלן 9 הסיבות וההתפתחויות העיקריות:
1. ההתקפה האמריקנית-בריטית-צרפתית הייתה מוגבלת על שלושה אתרים בהם נמצאו יכולות הייצור החשאיות של צבא סוריה והאחסנה של נשק כימי.
2. גם  עכשיו לאחר המתקפה ברור, כי בידי נשיא סוריה בשאר אסד נשארו כמויות לא מבוטלות של נשק כימי. השאלה היא רק מתי ואיך הוא יחליט להשתמש בהן? ברור כי המתקפה הזו שהתרחשה בשבת לא תרתיע אותו מלהשתמש בהן באם יחשוב כי משטרו נמצא בסכנה.
3. המתקפה הזו התרחשה תוך חילוקי דעות ההולכים ומעמיקים בין נשיא ארצות דונלד טראמפ ובין שר ההגנה שלו ג'ים מאטיס.
אם הדבר תלוי במאטיס בלבד, ההתקפה הזו לא הייתה מתבצעת. במשך השבוע האחרון ניסה שר ההגנה האמריקני, כאשר הוא נתמך, על ידי ראשי הצבא האמריקני ובראשם ראש השירותים המזוינים האמריקנים הגנרל ג'וזף דנפורד, למנוע את המתקפה, בציירו שורה של איומים, שעיקרם היה שהרוסים והאיראנים לא יעברו בשתיקה על תקיפה כזו והיא יכולה להתדרדר להתנגשות צבאית בין ארצות הברית ורוסיה על אדמת סוריה.
זו גם הסיבה מדוע בהופעה, בשבת בבוקר בפנטגון, מיהר מאטיס להגדיר את המתקפה 'כפעולה יחידה' one shot.  דברים אלה עומדים בסתירה לדברים של הנשיא טראמפ שאמר, 'כי אנחנו מוכנים להמשיך בתגובה עד אשר המשטר הסורי יפסיק את השימוש בנשק הכימי האסור.'  We are prepared to sustain this response until the Syrian regime stops its use of prohibited chemical agents.
4. חילוקי הדעות בין הנשיא ובין שר ההגנה שלו ברורים, והם יכולים להביא בעתיד לפיטוריו הפתאומיים של מאטיס מתפקידו, בדיוק כפי שהנשיא לא היסס מלפטר את שר החוץ הקודם של ארצות הברית רקס טילרסון בחודש שעבר, אולם בכך עדיין טראמפ לא יפתור את המחלוקת הקיימת בינו ובין ראשי הצבא האמריקנים לגבי מהות והיקף התגובה.
5. אפשר וצריך להניח, כי עתה ינסו שר החוץ החדש המיועד של הנשיא טראמפ, מייק פומפיו, מי שהיה ראש סוכנות הביון האמריקנית ה-CIA, והיועץ לביטחון לאומי החדש של ארה"ב ג'ון בולטון, שנכנס לתפקידו רק השבוע, להרחיב את הפעולה הצבאית האמריקנית ולהביא לפעולות צבאיות נוספות נגד משטרו של אסד.  
6. מלבד שהפעולה המצומצמת, עומדת בפני טראמפ סכנה נוספת והיא, האפשרות שרוסיה ואיראן ינצלו את חילוקי הדעות האלה בין הנשיא לראשי הצבא האמריקני וינסו להציג הישג צבאי-אסטרטגי בשטח בסוריה שימחק סופית את הרושם הבלתי משכנע שהציגה ההתקפה האמריקנית-הבריטית-הצרפתית.
מכונת התעמולה הרוסית החלה לפעול בכיוון הזה כבר בשבת בבוקר, כאשר גנרל סרגיי רודסקוי Col. Gen. Sergei Rudskoi מהמטכ"ל הרוסי טען, כי ההגנה האנטי אווירית הסורית הצליחה ליירט  71 טילים מ-103 טילי השיוט שהאמריקנים, הבריטים והצרפתים שיגרו. לפי דבריו הסוריים יירטו את רוב הטילים שנורו עליהם, וזאת עוד לפני שהרוסים הפעילו את מערכות ההגנה שלהם נגד טילים ומטוסים הנמצאות בסוריה.  במילים אחרות, אין מה לנשיא טראמפ לחפש להרחיב ולהמשיך את המתקפה הזאת.  הגנרל רודסקי גם הגדיר את הנזקים שהטילים והפצצות האמריקניות-הבריטיות-הצרפתיות גרמו 'מזעריים' only minor damage .
7. בשבת בבוקר התחדש העימות הצבאי בין כוחות של  'הצבא הסורי הדמוקרטי' SDF הנתמך על ידי הצבא האמריקני, וכוחות צבאיים שכירים רוסיים  במזרח הפרת, כאשר כוחות של צבא סוריה הנתמכים על ידי הרוסים מנסים לחצות שוב את נהר הפרת על גבי גשר או גשרים שהרוסים הקימו במטרה לכבוש את שדה הגז קונוקו ואת שדה הנפט אל עומר Konoko Gas Field and Al-Umar Oil Field, שהם הגדולים ביותר בסוריה.
בהקשר זה צריך לזכור את דבריו, מיום חמישי 12.4 בדמשק של יועצו האסטרטגי העיקרי של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי -עלי אכבר וואלייטי, אשר אמר כי 'המטרה העיקרית עתה היא לגרש את האמריקנים מאזור מזרח הפרת'. 'שילכו משם', אמר כשהוא מנוף בידיו כאילו הוא מגרש איזה זבוב טרדן.  
8. בעוד כל הפרשנים ממהרים לומר כי לא הייתה שום תגובה רוסית על המתקפה, היו עסוקים הרוסים בביצוע של שורה של תגובות נוספות מהן התעלמו במערב.  בין הצעדים האלה: הצבתם של מפציצים כבדים אסטרטגיים רוסיים מהדגמים Tu-95 and Tu-22M רוסיים בבסיסי אוויר באיראן, דבר שיקצר את טיסתם של מפציצים אלה מרוסיה לסוריה ולעיראק לפחות בארבע שעות. אניות משא רוסיות עברו ביום שישי ושבת את מצרי בוספורוס כשהן נושאות על סיפוניהן, בצורה הפגנתית גלויה, ציוד צבאי חדש המיועד לצבא סוריה.
9.
משרד ההגנה הרוסי הודיע בשבת, כי הוא מוכן להתחיל המו"מ עם סוריה לאספקת טילי נ"מ מתקדמים מדגם S-300 לצבא הסורי.
אלה הם רק צעדים התחלתיים רוסיים, וצריך לצפות בשעות ובימים הקרובים  להתפתחויות נוספות.

Print Friendly, PDF & Email

16 תגובות עבור “מול מתקפת הטילים המוגבלת של ארה"ב-בריטניה-וצרפת מציבות רוסיה ואיראן  בסוריה תגובה רב-שכבתית אסטרטגית צבאית

 • אפר 14, 2018 @ 14:13 at 14:13
  Permalink

  מאז מלחמת העולם השניה ארצות הברית לא הצליחה ביעדיה המדיניים.ראו וייטנאם !!!

  • אפר 15, 2018 @ 7:58 at 7:58
   Permalink

   ארה"ב בהחלט לא הצליחה:
   א. רוסיה אימצה את הקפיטליזם (הגם שבגרסתו הקלפטוקרטית)
   ב. וייטנם לא קומוניסטית וכל מדינות דרום מזרח אסיה, ובתוכן סין – אימצו גם הן את הקפיטליזם כשיטה כלכלית, על מנת להתמודד עם ארה"ב. אפילו צפון קוריאה מנסה לאמץ סממנים של שוק חופשי – כולל שכירת ידע מארה"ב להכשרת האליטה המקומית, כדי להביא לכך.
   ג. הגוש של הבלתי מזדהות לא קיים – כי בריה"מ קרסה ורוב מדינות הלווין שלה ממערב לא בדיוק פרו רוסיות (טוב – ביילרוס כן…)
   ד. בהקשר של ג' – ורוב מדינות קומיקון הצטרפו לאירופה וחלקן גם לנאט"ו.

   אכן – כשלון מהדהד…

 • אפר 14, 2018 @ 14:22 at 14:22
  Permalink

  בסופו של דבר אמריקאים יברחו מכל מזרח התיכון בלי נעלים כמו שאנחנו ברחנו מלבנון ומעזה וישראל תישאר לבדה בשטח, אנחנו צריכים להיות מוכנים ליום הזה!!!!

 • אפר 14, 2018 @ 15:39 at 15:39
  Permalink

  אמרו שהם הפילו 71 טילים, זאת אומרת שלא הפילו אף טיל, כי כל מילה שיוצאת מהפה שלהם זה שקר …

  אחד שיודע מניסיון …

 • אפר 14, 2018 @ 15:56 at 15:56
  Permalink

  "ברור כי המתקפה הזו שהתרחשה בשבת לא תתריע אותו "
  מציע לכתב לעבור הגהה , ———————— תרתיע

  "הבריטיות-הצרפתיות גרמו 'מזרעיים' "
  ושוב פעם ————————מזעריים
  only minor damage

 • אפר 14, 2018 @ 16:17 at 16:17
  Permalink

  שלבים נוספים בהמשך לגל התקיפה האמריקאי שהיה כבר? שקר וכזב! כבר הוצהר שתמה התקיפה אילו גלי תקיפה נוספים??

 • אפר 14, 2018 @ 20:21 at 20:21
  Permalink

  חבר'ה מתיק דבקה – אין מה להיתפש בתבהלה – כל מערכות חיינו הביטחוניות הם תמיד מה האויב יעשה ומה אנחנו – להערכתי דווקא מערכה נרחבת סוג של מיני-מלחמה נגד הכוחות האיראנים יאפשרו לנו להשמיד אותם בתוך מספר ימים !
  זה כמובן יגרור את החיזבאללה והחמאס – ואז תשאל השאלה – שאולי כדאי כן לנצח!
  כלומר מיגור החמאס [עניין של שבועיים ] והחיזבאללה כ-חודש]
  אך לפני הכל יש צורך לשים מפקדים אמיתיים בראש צה"ל
  פעם היה לנו רמטכ"ל שלקח נערים מבתי הכלא והפך אותם ללוחמים
  היום יש לנו רמטכ"ל שלוקח חייל קרבי ומכניס אותו לכלא!
  ולכן על מנת לנצח חייבים להעמיד איש שאינו שנוי-במחלוקת בראש צה"ל

  • אפר 15, 2018 @ 7:44 at 7:44
   Permalink

   אמר הטבח

  • אפר 15, 2018 @ 18:56 at 18:56
   Permalink

   בנידון רמטכל אתה צודק.אזריה עדיין בראש של חיילים הם מפחדים להגיב בצורא נכונה אשר יכולה לעלות בקרבנות. צהל או בעצם ממשלה משחקים עם עזה וחמס, עדיין לא הבינו שיש רק פיתרון אחד. לכבוש עזה מחדש, לנקות אותה, להחזיר את תושבים ש חיו שם ו להעיף את פלסטינאים למצרים. בסיני יש מספיק מקום לאנשים אלו. שלב שני לנקות את הגדה מערבית בצורא יסודית ולהעיף את אבו מאאזן וכל חבורה לירדן, שם יוכלו לחשוב על מדינת פלסטין. דבר אחד בטוח, הגיע הזמן לשינוי בהנהגה,ככהלא פותרים בעיות ובעיה פלסטינאית יש לה רק פתרון אחד. הצאנס לשני מדינות הוא אפסי וחבל על הזמן. יום עצמאות שמח ושקט.

  • אפר 15, 2018 @ 23:51 at 23:51
   Permalink

   100% on the money!

   לדעתי אתה צודק למרי עם הניתוח….

 • אפר 14, 2018 @ 20:34 at 20:34
  Permalink

  המקורות המודיעינים שלי מוסרים כי הכלכלה האירנית קורסת ואחרי המתקפה הנוכחית, השקעה צבאית בסוריה תראה זלזול באזרחי אירן. מעבר לכך חוסר התיאום בין אסד לפוטין במתקפה הכימית האחרונה גרם לבעית אמון.
  כמובן שהאגו הרוסי לא יניח לפוטין ויגרור אותו לתהום יחד עם אסד.

 • אפר 14, 2018 @ 22:23 at 22:23
  Permalink

  פרשנות לחוד ומציאות לחוד
  א. לכל הספקנים האמריקאים הגיבו
  ב. הנושא שצריך להדאיג יותר מכל הינו יכולות היירוט של הסורים\איראנים\רוסים של טילים מערבים מתקדמים
  ג. ברור לחלוטין שהיה כאן ניסוי כלים בו השתתפו טילים מערביים כנגד מערכות הגנה רוסיות איראניות ובהקשר זה חשוב במהירות להסיק מסקנות ולייצר עדיפות טכנולוגית שתנטרל את יכולות מערכות ההגנה הרוסיות\איראנייות
  ד. עד כה, קיימת עליונות מערבית ומי ייתן ועליונות זו תשמר.

 • אפר 15, 2018 @ 2:54 at 2:54
  Permalink

  מאטיס הוא שריד מתקופה של אובמה ומן הדין שילך-הרוסים יכולים להעביר כמה שהם רוצים ציוד צבאי העובדה הברורה -שהם שקשקו -לדעתי בעיקר מהצי הבריטי שמאוד מעוניין לכסח אותם-אין לפוטין מה לחפש באזורנו וכל המעשים שלו הם מעשים של שודד אכזרי-שעבד כקבלן אצל אסד ורוחני כדי להשמיד את העם הסורי -מתוך הנחה שסוריה ואיראן יהיו בובות שלו -ניראה לי שהוא שגה בחשבון -אבל שר ההגנה הזה לא מתאים למצב הוא חששן גדול
  ויתכן שהוא הפיל בזמנו את אובמה שלא היה אמיץ במיוחד על ידי תיאור סיכונים דמיוניים
  אם ילך ויבוא במקומו מישהוא מהסוג של פומפיאו-ארצות הברית תחזור להיות מעצמה
  התפקיד של צרפת בכל העניין הזה מאוד חשוד בעיני -נכון השתתפו בהתקפה אבל גם חושד בהם שמסרו את מפת התקיפה לפוטין אולי באישור מאטיס מי יודע?
  מאטיס לא מתאים לטראמפ וגם לא לישראל-כי עכשיו אנחנו לבד בצריח-מול פוטין ואיראן שמחפשים כל דרך לפגוע בנו

 • אפר 15, 2018 @ 19:13 at 19:13
  Permalink

  אל לו לפוטין לנסות ולסבך אותנו לא עי איומים ולא עי פעולות כמו הכנסת אירן לקרבתנו
  זה לא שמשהו חושש פה מהאירנים
  לא הגזים אם הכתוב שלרוסים אנחנו מחשבנים
  בדיוק כמו שהם מחשבנים לנו
  אבל מצב בילטי ניסבל זה מבחינתה של ישראל
  יזמן לרוסיה מדינות שכנות שעויינות אותה רק שהפעם ישראל תשפוך שם תכנולוגיות שיגרמו לפוטין להזיע
  פוטין אף מזמין את ישראל למכור לאירופה גז מוזל מהגז הרוסי
  פוטין לא מספר שעוד לפני הסנקציות הבאות על רוסיה שכבר אכשיו המשק הרוסי צולע ומדשדש
  פוטין לא מספר שאין לסורים ולא לאירנים כסף לשלם על הטילים S300 כך שטילים אלה לא יגיעו ליעדם
  ואם פוטין חושב להתחכם ולהפעיל עם חייליו את המע' ההגנה הסורית
  זה יזמין מצב שכל המאיים על ביטחון ישראל יחשב כמטרה לגיטימית.

 • אפר 15, 2018 @ 19:29 at 19:29
  Permalink

  דבר נוסף שצריך להדגיש כאשר כותבים שפוטין הוא המבוגר האחראי שלא גרר את העולם למלחמה שלישית
  1. העולם על סף מלחמת עולם נוספת
  2.בעולם יש כבר בגישושי ידיים כמו על זירת האיגרוף בין המעצמות
  3.פוטין המבוגר האחראי גרם ואישר שימוש בחל"כ
  4. בשבועות האחרונים מבלי ששמנו לב פוטין המבוגר האחראי הסתבך עם 4 מעצמות גרעין
  בעלות דימיון חברתי ושלטוני ולאיש הזה קוראים פה המבוגר האחראי
  מסקנה שלא מספרים לנו רוסיה לא תזוז מול אף אחת ממדינות אלה ביחד או בניפרד
  אם כלכלה שוקעת רוסיה הסתבכה במלחמה גדולה עליה בכמה מידות

 • אפר 16, 2018 @ 16:47 at 16:47
  Permalink

  כדי להבין את המתקפה ותוצאותיה צריך יותר מידע על האינטרסים הסמויים שבה. אולם, אין ספק שמי שחשב שבעבור 100 נרצחים סוריים המערב יתחיל פעולה דון קישוטית הירואית לשחרור סוריה, משלה את עצמו ואף מפגין נאיביות ילדותית לעיני כל. כל אחד צריך להבין, שלא יכול להיות שהמתקפה תוכננה לשנות משהו אקוטי בסוריה בגלל הרוגי הנשק כימי, מאחר ומה שלא עשו בעבור חצי מיליון נרצחים, לא יעשו בעבור 100. כמו כן לא יכול להיות שאמריקה וחברותיה רק "חיכו לתירוץ" להכנס, והנה אסד נתן להם אותו, מאחר ומי שכוונותיו לפרוץ פנימה ורק מחכה לתירוץ, לא צריך לחכות 8 ימים כדי לקרב שייטת דלה לחופי סוריה, אלא מניח מבעוד מועד את הכוחות בקרבת היעד. ראוי לישראלים שלא יפתחו ציפיות אשר אכזבות וודאיות בעקבותיהן. לא ארה"ב בטח לא בריטניה ינפנפו את איראן בעבורינו.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות