מומחי מודיעין: עתה כאשר נחשפו פרטי ההתקפה הישראלית על הכור הגרעיני והשמדתו, יחפש בשאר אסד נקמה.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: מומחי מודיעין אמריקנים וישראליים: הצגת ההתקפה הישראלית על הכור הסורי-צפון קוריאני במזרח סוריה, ב-6 לספטמבר 2007, כהתקפה אשר הסבה לכור נזק אותו אי אפשר היה לתקן, יצרה אצל נשיא סוריה את סידרום הגרעין של סדאם חוסיין. שליט עיראק, שישראל הרסה ביוני 1981 את הכור הגרעיני שלו, שנבנה על ידי צרפת, שאף מאז לנקום, ולהרוס את הכור הגרעיני בדימונה.
המקורות אומרים כי נשיא סוריה לא יוכל לעבור בשתיקה על ההשפלה שספג ביום ה' 24.4, כאשר ראשי קהילת המודיעין האמריקנית תדרכו את חברי וועדות הכוחות המזוינים, המודיעין והחוץ של בית הנבחרים, ומסרו פרט אחר פרט על התוכנית הגרעינית הסורית, ואמרו כי הלקח מהפרשה הסורית היא שארצות הברית צריכה לנקוט צעדים נוספים, גם נגד איראן, כדי למנוע התפתחויות מסוכנות כאלה לעולם.
למעשה חשף הדיון על גבעת הקפיטול את כל מה שארצות הברית וישראל סרבו לחשוף, במשך 8 חודשים מאז ההתקפה הישראלית.
1. המדובר היה בכור לייצור פלוטוניום, שנבנה בעזרתה ובהשתתפותם של מהנדסים וטכנאים צפון קוריאניים.
2. מהחומר עולה כי השירותים החשאיים הישראליים הצליחו להחדיר סוכן או סוכנים לתוך הכור ולצלם את חלקיו הפנימיים השונים, ואת העובדים בו. מתיאור הצילומים עולה כי הם צולמו על ידי איש מקצועי אשר אומן, או ידע היטב את המוטל עליו. בין השאר ראו חברי הקונגרס האמריקנים צילומים של רצפת בטון ובה חורים המיועדים למוטות הדלק הגרעיני הדרושים להפעלת הכור. עצם העובדה שסוכן שפעל למען ישראל חדר לכור, שמה את משטר אסד שכולו מבוסס על שירותי מודיעין שתפקידם לדעת על כל תנועה בסוריה, במצב בלתי נסבל, בו העם הסורי, ואתו כל העולם הערבי שיקראו את החומר ויראו את התמונות שיתפרסמו, יבינו כי משטר בשאר אסד הוא למעשה נמר של נייר, שאינו מסוגל להגן על סודותיו הכמוסים ביותר.
3. הצלחת התקיפה הישראלית מראה גם, כי גם המערכת הצבאית הסורית חדורה, ואיננה מתפקדת בדיוק כמו גופי המודיעין.
4. התדרוך המודיעיני הזה תרם יותר מכל צעד מדיני או צבאי אחר, לבקע של אמון בין טהרן ודמשק, ולערעור הברית האסטרטגית שבניהן. טהרן איננה יכולה להופיע יותר כמעצמה אזורית, אם דמשק היא הכוח הצבאי שהיא נשענת עליו.
5. אם כי הדברים לא נאמרו בתדרוך, הרי המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים, כי לכל המשתתפים בו היה ברור, כי סוריה לא הייתה מקימה כור כזה בשיתוף עם צפון קוריאה ללא ידיעתה והסכמתה של איראן. התפקיד האיראני המדויק בפרשה זו איננו ידוע, אבל ביום ה' לא היה איש בוושינגטון אשר פקפק בכך כי הכור הסורי היה חלק אינטגראלי מתוכנית הגרעין האיראנית. במילים אחרות, גם איראן, וגם סוריה צריכות להסיק מההתקפה ב-6 לספטמבר, כי המשך התוכנית הגרעינית הצבאית האיראנית תביא לתוצאה דומה גם בתוך איראן, או בכל מקום אחר במזרח התיכון או במפרץ הפרסי שם האיראנים והסורים ינסו להריץ את התוכנית הגרעינית שלהן.
אולם מעבר לכל השיקולים האלה צריכים לזכור עובדה אחת: ישראל היא המדינה היחידה בעולם אשר במשך 27 שנה, תקפה 2 כורים גרעיניים, בכוחות עצמה, והשמידה אותם. שום מדינה, צבא, או שירותי מודיעין אחרים, לא ביצעו מעולם פעולות כאלה.

Print Friendly, PDF & Email