מוסקבה דרשה הסברים על מבצע 'מגן צפוני', רוה"מ נתניהו שולח משלחת צבאית ישראל למוסקבה. ביקורת  חריפה בצה"ל על המהלך

המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין דרש מראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בשיחתם הטלפונית, בשבת 8.12, הסברים מדוע ישראל הייתה צריכה לפתוח במבצע צבאי לאורך גבול לבנון.  נתניהו ענה לו כי הוא ישלח משלחת צבאית של צה"ל למוסקבה להסביר את המהלכים הישראלים. כתוצאה מהשיחה הזו, שלא הייתה שיחה קלה ונעימה, ואשר לא העידה על שינוי היחס הרוסי לישראל תצא, ביום שלישי בצהרים 11.12, משלחת קצינים בכירים של צה"ל בראשות ראש אגף מבצעים אלוף אהרון חליוה למוסקבה.
צה"ל מסר, כי במסגרת הביקור שיארך כיממה, ייפגשו חברי המשלחת עם מקביליהם בצבא הרוסי לעדכון בנושא מבצע 'מגן צפוני'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בחוגים צבאיים נמתחה ביקורת על ההחלטה הזו בגלל שלוש סיבות עיקריות:
1. בצה"ל זוכרים עדיין היטב את היחס בו התקבלו במוסקבה מפקד חיל האוויר הישראלי האלוף עמיקם נורקין וקצינים אחרים של צה"ל שהגיעו למוסקבה בשבוע השלישי של חודש ספטמבר, מיד לאחר נפילתו של מטוס הביון הרוסי IL 20 ב-17 לספטמבר. צמרות משרד ההגנה והצבא הרוסי הגדירו את דברי ההסבר של מפקד חיל האוויר 'כשקרים מכוונים'.  עד היום הרוסים מסרבים לחזור מעמדה זו שלא לדבר על התנצלות. מישהו צריך לשמור על כבודו של צה"ל.
2. בצה"ל שוררים חששות כבדים, שכל מה שהאלוף חליוה יגיד למארחיו הרוסיים יועבר מיד לידיעתם של האיראנים ושל חיזבאללה.
3. אם מוסקבה מבקשת הסברים על מבצע 'מגן צפוני'  היא יכלה לשלוח את השגריר הרוסי, או את הנספח הצבא הרוסי בשגרירות בתל-אביב לקבל הסברים כאלה. לשם כך אין צורך לשלוח את ראש אגף מבצעים של צה"ל, בעיצומה של מערכה צבאית בצפון, למוסקבה, בדיוק כפי שלא היה צריך לשלוח את מפקד חיל האוויר לפניו.
כאשר האלוף חליוה וקציני צה"ל יגיעו למוסקבה, ביום ג', יקדמו בפניהם הכותרות והתמונות של העיתונות הרוסית באותו בוקר, לפיהן כל נקודה בישראל נמצאת בטווח הטילים של חיזבאללה.    

Print Friendly, PDF & Email