מוסקבה ודמשק מתאמות פעולות להדיפת תקיפות חיל האוויר. הרוסים: נמנע התקפות על דמשק. סוריה שיגרה טיל, או שני טילים לעבר ישראל

רוסיה, ישראל וסוריה, עלו מדרגה בעימות הצבאי ביניהן, ביום א' 20.1 בצהרים,  כאשר כל אחד מהצדדים מפגין/מכריז בגלוי על כוונותיו ונכונותו להעלות את רף העימות הצבאי ביניהם.
ישראל רצתה להפגין בתקיפה, כי חיל האוויר ימשיך את תקיפותיו בסוריה, ובמיוחד באזור דמשק, למרות שהרוסים הזהירו אותו שלא לבצע זאת יותר. סוריה הגיבה בירי טיל, ולפי כמה מקורות 2 טילים, לעבר ישראל, ואילו מוסקבה הודיעה כי מערכות נ"מ שלה משתתפות בירי הנ"מ, והעמידה את משרד ההגנה הרוסי כמקור לדיווחים שוטפים מאזור הקרבות.

זו הייתה התקיפה האווירית הראשונה בתקופת כהונתו של הרמטכ"ל החדש רב אלוף אביב כוכבי, וזו גם הייתה אחת התקיפות הבודדות שמטוסים ישראליים ביצעו בסוריה  באור יום.
ארבעה מטוסי ישראליים, לפי דיווח רוסי מדובר במטוסי F-16, שהגיעו מהים התיכון שהם חוצים את לבנון לכל רוחבה, תקפו מטרות בדרום דמשק ליד נמל התעופה הבינלאומי של הבירה הסורית.
סוללות טילי נ"מ סוריות והפעם גם לפי הודעה של משרד ההגנה הרוסי במוסקבה, גם סוללות רוסיות מדגם 'פנטסייר' ו'באק' Pantsir and Buk, הופעלו נגד המטוסים והטילים הישראליים, ולפי טענתם יירטו לפחות 7 טילים.

בפעם הראשונה מאז החלו התקיפות האוויריות הישראליות בסוריה החל דובר צבאי במשרד ההגנה הרוסי במוסקבה למסור פרטים שוטפים מההתקפה הישראלית כשהוא מעדכן את הכתבים הנמצאים במקום.  בהקשר זה יש להזכיר את ההודעה הרוסית מיום ו'  18.1, לפיה מוסקבה הודיעה לישראל, כי היא לא תתיר תקיפות נוספות של חיל האוויר הישראלי באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק.

כשעה לאחר התקיפה הישראלית, נורה טיל סורי לעבר רמת הגולן.
צה"ל ניסה להוריד את גובה הלהבות כאשר אמר, כי 'מדובר כנראה בטילי נ"מ סורי', וכי מערכת כיפת ברזל יירטה את הטילים. מאוחר יותר נמסר, כי שוגר טיל קרקע-קרקע סורי לעבר רמת הגולן.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי כבר ב-26 לדצמבר, גם רוסיה וגם סוריה הודיעו, כי באם התקיפות האוויריות הישראליות תמשכנה, הם ישגרו טילי נ"מ למרחב האווירי של ישראל. לא הרוסים ולא הסורים אמרו זאת, אבל כוונתם הייתה לירי של טילי SA-5 מאזור דמשק לעבר ישראל.
טיל כזה שוגר לעבר אזור הכרמל-חדרה ב-25.12, וגרם לבהלה רבה בקרב התושבים.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות