מוסקבה וטהרן מאותתות כי הן מוכנות להפעיל כוח צבאי משותף למנוע הפלת אסד

למרות שאוניית האספקה הצבאית האיראנית חארג' Kharq, שעגנה בשבת 18.2 בנמל טרטוס בסוריה, הביאה אתה נשק וציוד צבאי לכוחותיו של נשיא סוריה בשאר אסד, לא פעלו לא ארצות הברית ולא ישראל נגד האונייה, ולא עצרו אותה אפילו כדי לבצע בה בדיקות, מחשש כי אוניית האספקה הצבאית שהייתה מלווה במשחתת האיראנית 'שאהיד קאנדי' Sahid Qandi , יגלו התנגדות לכך והתקרית תהפוך לעימות צבאי ישיר עם איראן.
גם הצי המצרי נמנע מלערוך חיפושים באוניות האיראניות בעת שעברו בתעלת סואץ במשך יומיים (ה' ו' 17.2-16) למרות שהיה ידוע שהן נשואות נשק. בכך אפשרו ארה''ב וישראל לאיראנים לקבוע שלוש עובדות בים התיכון.
1. איראן יכולה להעביר נשק לאסד, וגם לחיזבאללה, בדרך הים ללא הפרעה.
2.
השייטת האיראנית עוגנת בטרטוס ליד שייטת אוניות המלחמה ונושאת המטוסים הרוסית 'אדמירל קוזנצוב' Admiral Kuznetsov. במילים אחרות, מוסקבה וטהרן מפגינות בפעם הראשונה בפומבי כי הן משתפות פעולה בהגנתו של משטר בשאר אסד, וכי הן מוכנות להפעיל כוח צבאי משותף כדי למנוע את הפלתו, או למנוע בכוח מעורבות צבאית מערבית-ערבית-מוסלמית בסוריה.
3. 
איראן התעלמה בכלל מדבריהם של מקורות ישראלים צבאיים, שאמרו כי 'ישראל עוקבת אחר תנועת האוניות המלחמה האיראניות בים התיכון'. כאשר הדוברים הישראלים אמרו דברים אלה, אוניות המלחמה האיראניות, על מטענן, נכנסו כבר לנמל טרטוס.
גם במעבר הראשון של שאוניית האספקה הצבאית האיראנית חארג' Kharq בתעלת סואץ בדרכה לסוריה, לפני שנה ב-16 לפברואר 2011, כאשר היא הביאה אתה טילים לחיזבאללה, ישראל לא התערבה למרות ששר הביטחון אהוד ברק אמר אז, כי אם יתברר שהאונייה נושאת נשק אוניות חיל הים הישראלי יעצרו אותה. הייתה שנה שלמה למערכת הביטחון וחיל הים הישראלי להתכונן לצעד איראני נוסף כזה, אולם מאומה לא נעשה. מזווית הראייה האיראנית-סורית-חיזבאללה, מתקבלת תמונה בה אין לאיומים הצבאיים הישראלים כיסוי.
מחדל חוסר הפעולה הישראלי הזה בולט עוד יותר כאשר הוא מתבצע על רקע התחלת הדיונים ביום א' 19.2, בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשי צוות הביטחון הלאומי שלו בראשותו של האלוף (מיל.) עמי דרור, והיועץ לביטחון לאומי של ארה''ב טום דונילון Tom Donilon, (בתמונה מימין), שהגיע לישראל בשבת בראש משלחת אמריקנית גדולה המורכבת מאנשי הבית הלבן והפנטגון.
בין חברי המשלחת האמריקנית גארי סיימון הממונה על הנושאים הקשורים בנשק הגרעיני ובנשק להשמדה המונית בבית הלבן, Gary Seymour the weapons of mass destruction coordinator at the White House, וסטיב סיימון Steve Simon, המשמש עתה כראש  השולחן המזרח תיכוני במועצה הלאומית לביטחון NSC.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי במשלחת האמריקנית אינם נמצאים אנשי צבא ומודיעין אמריקנים המתמצאים בתוכנית הגרעינית האיראנית, דבר המעיד כי המשלחת תהייה מוכנה לדון רק בנקודות הנוגעות לתיאום המדיני בין וושינגטון וירושלים, ולא תעסוק בהיבטים צבאיים של פעולה צבאית נגד איראן.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון: צעד זה ננקט בכוונה תחילה על ידי ממשל אובמה כדי שלא לפגוע במהלכים האמריקנים לחידוש שיחות הגרעין עם איראן, עליהן דיווחנו בלעדית בסוף השבוע.
כדי להראות לראש הממשלה נתניהו, כי הסנקציות האמריקניות והאירופאיות נגד איראן אכן פועלת, פרסמו בשבת מקורות בבריסל ידיעה, כי המסלקה האלקטרונית הבינלאומית  'סוויפט' SWIFT, שהוא המנגנון דרכו כל הבנקים בעולם מתאמים את העברות הכספים, הודיעה כי היא שוקלת להוציא את איראן ממערכת זו. אם אכן פעולה כזו הייתה מתבצעת, כך טענו המקורות המערביים, הדבר יכול לשתק את פעילות החוץ הפיננסית של הבנקים האיראניים, כולל הבנק הממלכתי האיראני ה-ICB. 
אולם המקורות שלנו אומרים, כי מלבד העובדה ש-SWIFT לא הפעיל איום זה, איראן כבר נערכה לקראתו.  במקרה כזה, תעבור טהרן להשתמש במערכת סליקה בינלאומית אחרת ה-KTT, הפועלת באירופה, באסיה ובעולם המוסלמי, כשהיא נתונה  לפיקוחם של משרדי ההגנה והייצוא והייבוא הפקיסטנים.
במקביל לשיגור המשלחת לישראל, שלח הממשל את ראש המטות המזוינים  ראש המטות המזוינים של ארה''ב הגנרל מרטין דמפסי Army General Martin Dempsey, להתראיין ביום א' ברשת CNN.
דמפסי אמר כי זה לא יהיה נבון מצד ישראל לתקוף את איראן, והתקפה זו תביא לאי יציבות, ולא תשיג מטרות ארוכות טווח.   גנרל דמפסי המשיך: 'אינני אומר כי שכנעו אותם (הישראלים) שהדעה שלנו (האמריקנים) נכונה, וכי הדעה שלנו היא הנכונה, והם (הישראלים) פועלים בדרך שאיננה נכונה'. במילים אחרות, הגנרל דמפסי איננו חושב כי ארה''ב שכנעה את ישראל שלא לתקוף את איראן, וגם איננו חושב כי ישראל השתכנעה מהנימוקים האמריקנים השוללים את ההתקפה על איראן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לחילופי הדברים  והדיונים האינסופיים האלה בין ארה''ב וישראל בדבר תקיפת, או אי תקיפת איראן,  יש עבור ישראל  מחיר אסטרטגי כבד. ככל שהדיונים האלה נמשכים, וישראל איננה נוקטת בשום פעולה, כפי שהוכיחה בחוסר הפעולה שלה נגד אוניית האספקה הצבאית האיראנית שהגיע עמוסה בנשק לסוריה, כך כושר ההרתעה שלה נשחק,

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות