מוסקבה וטהרן מכשירות את הקרקע לאספקת נשק רוסי לחיזבאללה. טהרן מוכנה לספק ללבנון את מערכת טילי הנ"מ האיראניים Bavar 373

מיליוני איראניים ייצאו, ביום שני 11 בפברואר לרחובות הערים הגדולות באיראן לחגוג 40 שנה לעלייתה של המהפכה השיעית לשלטון בפברואר 1979. יום זה מציין גם את 2500 השנה של האימפריה האיראנית. ההנהגה האיראנית החליטה' כי דווקא ביום חג זה שר החוץ שלה מוחמד ג'אווד זריף לא יהיה בטהרן, אלא בביירות ביתר לבנון, כאשר המטרה ברורה:  להראות כי למרות כל האיומים, הסנקציות הכלליות האמריקניות, וההתקפות הצבאיות הישראליות,  השפעתה של איראן פרושה על פני  המרחבים הענקיים של עיראק, סוריה, ולבנון.

כמו מוסקבה כך גם טהרן שמה עכשיו את הדגש על פעולותיה בלבנון. גם רוסיה וגם איראן מעריכות עכשיו  כי כדי לשמור על הישגיהם הצבאיים-מדיניים בסוריה הן חייבות לחזק את אחיזתן בלבנון, ואת זה גם מוסקבה וגם טהרן נערכות לעשות זאת באמצעות חיזבאללה.

זו הסיבה מדוע מוסקבה משקיעה בימים האחרונים מאמצים גדולים  כל כך להסביר כי היא איננה מסכימה עם ההערכה שחיזבאללה הוא ארגון טרור. סגן שר החוץ הרוסי סרגיי וורשיניין Sergey Vershinin אשר נפגש רק לפני כמה ימים בירושלים עם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, אמר ביום א' 10.2, כי הוא לא מסכים עם ההגדרה שחיזבאללה הוא ארגון טרור. לדעתו חיזבאללה הוא ארגון אשר נלחם נגד הטרור.

זה הוא שינוי דרמטי במעמדו הבינלאומי של חיזבאללה, וקשה שלא לראות בצעדים רוסיים אלה את תיאום הצעדים בין מוסקבה וטהרן לגבי חייזבאללה.
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה הציע לפני כמה ימים בשם טהרן לצייד את צבא לבנון בנשק איראני, כולל טילי נ"מ. זריף אמר עם בואו לביירות כי איראן מוכנה לעזור ללבנון 'בכל התחומים'-כלומר גם בתחום הצבאי.  זריף דיבר באופן כללי, אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בשיחות סגורות שהוא מנהל בביירות מעלה זריף את האפשרות, כי טהרן תספק לצבא לבנון את  מערכת טילי הנ"מ האיראניים  Bavar 373, שהיא למעשה העתק של מערכת הטילים הרוסיים S-300. מערכות טילי הנ"מ האיראניות האלה פרושות כבר מסביב למתקנים צבאיים וגרעיניים באיראן.
אפילו אם מערכת טילים אלה לא תסופק ללבנון, מחשש שישראל תשמיד אותם, הרי עצם הדיבורים על כך יעלו את המתיחות הצבאית מסביב ללבנון.

גם נסראללה וגם זריף יודעים, כי בשלב זה ממשלת לבנון תדחה את ההצעה הזו, אולם הם גם יודעים כי דחיית ההצעה הזו יכולה להוות פתח לאספקת נשק רוסי לצבא לבנון ולחיזבאללה.  מזווית הראייה של מוסקבה וטהרן אין מניעה של אספקת נשק רוסי לחיזבאללה, בדיוק כפי שהאמריקנים מספקים נשק לכוחות הכורדיים בסוריה.  בדיוק כפי שארצות הברית רואה בכורדים כוח הנלחם בטרור- קרי ISIS, כך גם חיזבאללה נלחם ב-ISIS.

המהלכים האירניים הרוסיים האלה הם גם במסגרת ההכנות הרוסיות והאיראניות לקראת צאתם של הכוחות האמריקנים מסוריה. מקורות בוושינגטון אמרו השבוע, כי הנסיגה האמריקנית מסוריה תושלם עד חודש אפריל. ביום א' אמר מפקד הכוחות האמריקנים במזרח התיכון, המסיים בקרוב את תפקידו, הגנרל ג'וזף ווטאל   General Joseph Votel, כי, תלוי בנסיבות, הכוחות האמריקנים ייסוגו מסוריה 'תוך כמה שבועות'.
במילים אחרות, חיזבאללה חוזר לשחק תפקיד מרכזי בהתפתחויות בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות