מוסקבה וטהרן מנסות להטביע את אובמה בבוץ הסורי. טהרן: אולי לא נבוא לשיחות במוסקבה

המצב במזרח התיכון הלך והסתבך ביום ו' 8.6, כאשר משלחת אמריקנית בראשותו של פרד הוף Fred Hoff, יועצה המיוחד של שר החוץ האמריקנית הילארי קלינטון לנושא סוריה, קיימה דיונים במשרד החוץ במוסקבה, עם סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדאנוב Mikhail Bogdanov, המחזיק בתיק הסורי, אולם לא הגיעה עדיין לשום תוצאות.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מדווחים בלעדית, כי בשורה תחתונה של הדיונים התברר לאמריקנים מה שהיה ברור כבר ביום ה' 7.6, כי מוסקבה דוחה על הסף על תוכניתו של הנשיא אובמה לשלוח לסוריה  5,000 משקיפי או''ם חמושים, שברובם יהיו קצינים ואנשי צבא רוסיים, אבל מוכנה לדון בכינוסה של וועידה בינלאומית על סוריה, לפי תנאים שלה. בראש התנאים האלה: הוועידה הבינלאומית תדון רק בהנחת הבסיס לשיחות בין משטר אסד והאופוזיציה, והנהגת רפורמות פוליטיות בסוריה, אבל לא תדון בשום אספקט של הדחת הנשיא בשאר אסד מהשלטון.
למרות הצהרות רוסיות קודמות במשך השבוע, כי הנושא העיקרי של מדיניותם הוא לא הבטחת הישארותו בשלטון של אסד, התברר כצפוי ביום ו', כי המשך שלטונו של אסד, בשלב זה, הוא אינטרס רוסי עליון, ומוסקבה לא זזה ממננו אפילו אינץ' אחד.   
סגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדאנוב Mikhail Bogdanov, הדגיש בדברו עם עיתונאים 'כי מוסקבה איננה מקיימת עם וושינגטון שום שיחות על הדרכים לעודד את עזיבת אסד מהשלטון'.
ציטוט המקור:  Moscow wasn’t discussing ways to promote Bashar al-Assad's ouster with Washington. We aren’t holding any such talks.
הרוסים אמרו לאמריקנים, כי הדרך היחידה להתקדם בשיחות על סוריה, היא להרחיב את תוכנית ששת הנקודות של קופי אנאן
במילים אחרות, בשלב זה השיחות האמריקניות-רוסית במוסקבה הגיעו למבוי סתום. את העובדה הזו אפשר היה לראות היטב על פניהם המתוחות של פרד הוף, ושל השגריר האמריקני במוסקבה מייקל מקפאוול Michael McFaul, שעה שיצאו ממיניסטריון החוץ הרוסי לאחר שהשיחות הסתיימו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ביום ו' הוכח שוב הקשר הישיר בין המצב בסוריה ובין שיחות הגרעין של שש המעצמות עם איראן. כבר ביום ה' 7.6, עם בואו למוסקבה ידע  השליח האמריקני פרד הוף, כי הוא מתחיל את המו''מ עם הרוסים ברגל שמאל, כאשר טהרן אותתה לשש המעצמות כי היא שוקלת בדעתה שלא לבוא לסיבוב השלישי של השיחות הגרעין עם המעצמות שנקבעו ל-18 ביוני.
האיראנים תרצו עמדת זו באומרם, כי ההצעות שהמערב מעלה כבסיס לדיונים 'אינן רציניות'. השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW , גיליון מס' 544, שיצא לאור ביום ה' בלילה, דיווח על התפתחות זו בלעדית.
קודם לכן, אמרה ביום ה' שרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון באיסטנבול, כי המעצמות דורשות  מאיראן לבוא לשיחות הגרעין הצפויות במוסקבה כאשר היא מוכנה לנקוט צעדים להפסיק את העשרת האורניום לרמה של 20 אחוזים. קלינטון אמרה דברים אלה למרות שידעה, כי  אין שום סיכוי כי האיראנים יסכימו לנקוט בצעד כזה.
במצב בו איראן מאיימת לא לבוא למו''מ הגרעיני במוסקבה, היה ברור מראש, כי השיחות שהתנהלו ביום ו' בווינה במטה הוועדה לאנרגיה גרעינית ה-IAEA, עם נציגי איראן, על מתן רשות לפקחי הוועדה להיכנס לאתרים צבאיים החשודים כגרעיניים, תסתיימנה  ללא תוצאות.
המקורות של תיקדבקה חוזרים ומציינים, כי כל ההתפתחויות האלה מצביעות על כך, כי מוסקבה וטהרן, היודעות כי הנשיא אובמה איננו מוכן להתערב צבאית בסוריה, אולם מוכן למסור לידי מוסקבה וטהרן את הטיפול במצב בסוריה, אינן רוצות לקבלו. הסיבה: ככל שתעמיק מלחמת האזרחים בסוריה, אותה לדעתם כבר אי אפשר לעצור, האחריות על כך תיפול על נשיא ארה''ב אובמה. אם אובמה לא יתערב צבאית דעת הקהל בארה''ב ובעולם המערבי תאשים אותו בשפך הדמים המתחולל בסוריה. אם אובמה יתערב צבאית בסוריה, כוחות אמריקנים ואירופאים ישקעו להערכת מוסקבה וטהרן בבוץ של מלחמת אזרחים, שכבר עכשיו נראה שאין לה פתרון.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות