מוסקבה וטהרן מציעות לאסד כי הן יעבירו את הנשק הכימי לטהרן, או ישמידו אותו בסוריה

המקורות המודיעיניים והאיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי בפגישה שנערכה ביום א' 1.9, בין נשיא סוריה בשאר אסד ובין המשלחת הפרלמנטארית האיראנית לדמשק, בראשותו של עלא-אדין בורוג'רדי Ala-Eddin Borujerdi, יו"ר הועדה לביטחון לאומי וקשרי חוץ של מג'לס, נידונה הצעה איראנית לפיה סוריה, תעביר את הנשק הכימי שברשותה לאיראן, כאשר צוותים צבאיים איראנים, ואם אסד יסכים לכך, גם רוסיים יפקחו על העברה.
הצעה אלטרנטיבית נוספת שבורוג'רדי העלה הייתה, כי צוותים איראנים ורוסיים ישמידו בסוריה את מאגרי הנשק הכימי, תוך כדי כך שארצות הברית ומדינות ערב נותנות למוסקבה וטהרן ערבויות, שהמורדים הסוריים לא ינצלו מצב זה וינסו להשיג הישגים אסטרטגיים במלחמה.
השמדת מאגרי הנשק הכימיים יכול להתבצע בהדרגה, כאשר כל פעם נבחנת עמידתם של המורדים הסורים בתנאים להם הם נדרשים להסכים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי יו''ר וועדת החוץ של המג'ליס, הבהיר לאסד, כי המודבר בהצעות ראשוניות אשר נידונו בצמרת האיראנית, וכי במגעים שנערכו בין לשכת נשיא איראן חסן רוחאני, ולשכת נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, בפניה הצעות איראניות אלה הועלו, אמרו הרוסים, כי הן יכולות להוות בסיס לתוכנית משותפת איראנית-רוסית, אשר תונח לפני נשיא ארה''ב באראק אובמה, כאשר יגיע במחצית השנייה של השבוע לסנט. פטרבורג ברוסיה, כדי להשתתף בוועידת ה-G-20.
בורוג'רדי אמר לאסד, כי ההערכה הרוסית-איראנית היא, שאם הנשיא אובמה יוכל להפגין לפני דעת הקהל האמריקנית, כי טהרן ומוסקבה מוכנות לערוב לוושינגטון, כי יחל תהליך של פינוי הנשק הכימי מסוריה, או השמדתו, הוא יוכל להמשיך ולדחות את ההתקפה האמריקנית על סוריה כדי לתת סיכוי לתהליך זה.
גם מוסקבה וגם טהרן מפרשות כך את המשפט בדבריו של אובמה בשבת 31.8, כאשר אמר 'כי ראש המטות המזוינים (הגנרל דמפסי), הבהיר לי כי פעולה צבאית (נגד סוריה) איננה תלויה בלוח זמנים'. 'היא תהייה אפקטיבית גם באם תתרחש מחר, תוך שבוע, או בעוד חודש'. …the Chairman has indicated to me that our capacity to execute this mission is not time-sensitive; it will be effective tomorrow, or next week, or one month from now.
במילים אחרות, מוסקבה וטהרן תצענה לאובמה, להשתמש במילים של עצמו, כדי לתת בידי וושינגטון ערבויות, שאם הנשק הכימי הסורי לא יעבור לאיראן, או יושמד, ארה''ב תוכל תמיד לחדש את איום ההתקפה על סוריה.
בורוג'רדי הוסיף ואמר לאסד, כי אין בידי טהרן מידע מלא על המגעים החשאיים המתקיימים בין הרוסים לאמריקנים בשאלת סוריה, אולם טהרן התרשמה, כי הרוסים כבר ניסו לגשש אצל האמריקנים באם ההצעות האיראניות נראות להם, והם לא דחו אותן על הסף.
בורוג'רדי אמר לאסד, כי בשלב זה ההערכה של גופי המודיעין הרוסיים והאיראניים היא, כי הנשיא אובמה יתקל בקשיים גדולים מאוד להשיג רוב בבתי הנבחרים האמריקנים לפעולה צבאית נגד סוריה, וכי מהלך רוסי-איראני-סורי כזה יכול לעזור למתנגדי הפעולה הצבאית בוושינגטון. גם עם המהלך לא יצליח אמרו האיראנים לאסד, הוא יאפשר לך להרוויח זמן.
מלבד עלא-אדין בורוג'רדי Ala-Eddin Borujerdi, השתתפו בפגישה עם אסד, גם פתח-אללה חוסיני וג'ואד כרימי קדוסי Fath-o-Allah Hosseini and Javad Karimi Qodusi, שהם חברים בולטים בועדת החוץ והביטחון של בית הנבחרים האיראני.
לפי המידע המצוי בידנו, הקשיב אסד להצעות האיראניות, ואמר כי הוא צריך לבדוק אותם עם יועציו וראשי צבאו.
כאשר האיראנים לחצו עליו לקבל תשובות על הצעותיהן עוד השבוע, הוסכם כי המשלחת האיראנית תעזוב ביום ג' 3.9 את דמשק בדרכה לביירות שם תיפגש עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. כאשר אסד יגיע להחלטה לגבי ההצעות, תחזור המשלחת האיראנית מביירות לדמשק, כדי לקבל את תשובתו של נשיא סוריה.
 

Print Friendly, PDF & Email