מוסקבה, טהרן ודמשק מגבירות את מאמציהן למכור את הנרטיב, 'כי אין כוחות איראניים בסוריה'

גם שר החוץ הסורי ואליד מועלם, וגם ראש המועצה לביטחון לאומי באיראן תת-האדמירל עלי שאמחאני Ali Shamkhani התגייסו, בשבת 2.6, לתמוך בהצעות הרוסיות לישראל, להסכים לפריסתם של כוחות סוריים בדרום סוריה לאורך גבולותיה עם ירדן ועם ישראל.
הפתרון שמועלם ושאמחאני מצאו הוא פשוט מאוד. לדבריהם אין בכלל כוחות ובסיסים איראניים בסוריה ולכן לא ברורה להם הטענה 'השקרית' של ישראל, כי יש כוחות כאלה. 
מועלם ושאמחאני גם 'אינם מבינים' את העמדה האמריקנית המתנגדת לפריסת הכוחות הסוריים בדרום.
ואליד מועלם העלה טענה חדשה, לפיה היועצים הצבאיים האיראניים בסוריה  הם חלק מיחידות הצבא בסוריה, ולכן אין בסיסים איראניים בסוריה-רק סוריים. אח"כ הוסיף ואמר, כי הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה לגיטימית לאחר שהאיראנים הוזמנו לבוא על ידי הממשלה הסורית.
עלי שאמחאני אמר, כי איראן תומכת בצעדים הרוסיים להבטיח את שליטת צבא סוריה בדרום לאורך גבולה עם ירדן. שאמחאני הדגיש, כי אין יועצים צבאיים איראניים בדרום סוריה, והם אינם משתתפים בשום פעולות צבאיות באזורים אלה. שאמחאני לא הזכיר את ישראל.
להלן הקישור לדיווחים של המקורות הצבאיים של תיקדבקה על נוכחות של כוחות איראנים ושל חיזבאללה בדרום סוריה, כולל באזור קונטרה מול רמת הגולן.
במקביל, כמה כלי תקשורת אמריקנים מדווחים, ביום שישי 1.6, כי ארצות הברית ורוסיה מנהלות מגעים לקיום וועידת פסגה בין הנשיאים דונלד טראמפ וולדימיר פוטין. הדיווחים האלה מסתמכים על בואו של שגריר ארה"ב במוסקבה ג'ון האנטסמאן Jon Huntsman לדיוניים בוושינגטון.
אלה הם כמובן דיווחים מקדימים שבשלב זה אין להם משמעות רבה. הפער בעמדות בין ממשל טראמפ וממשל פוטין במוסקבה בנושאים עקרוניים רבים, כמו איראן, סוריה, אוקראינה, והסנקציות האמריקניות על רוסיה, הוא כה גדול, עד שבשלב זה לא נראה שאפשר לקיים פסגה כזו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי קורבן העיקרי של הידיעות על פסגה מתקרבת בין טראמפ ופוטין, הפך להיות המצב בסוריה. במשך כל שבוע שעבר דחפו מקורות רוסיים את הנרטיב כאילו הושג הסכם בין מוסקבה וירושלים לגבי נוכחות איראן בסוריה.
אם כי התקיימו דיוניים בנושא בין רוסיה לישראל-אין הסכם כזה.
בשבת 2.6 נאלץ ממשל טראמפ להתערב, והודיע, כי ארצות הברית איננה מוכנה לקבל את הנוסחאות הרוסיות לגבי נוכחות כוחות איראן וחיזבאללה באזורי הגבול הסוריים עם ישראל וירדן. במילים אחרות, ארצות הברית דוחה את ההצעות הרוסיות שהוגשו לישראל.   

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “מוסקבה, טהרן ודמשק מגבירות את מאמציהן למכור את הנרטיב, 'כי אין כוחות איראניים בסוריה'

 • יונ 2, 2018 @ 21:16 at 21:16
  Permalink

  "קורבן העיקרי "
  מי?????????
  ישראל?????????
  עם החיילים אירנים בלבוש סורי?????????
  טוב שהU.S.A" דוחה את ההצעות הרוסיות "
  מעניין כשיגיעו עד……קוניטרה……….
  מה תעשה ישראל,
  אמריקאים יתחילו עם רוסיה,
  או הלואי שיתחילו עם המורדים "המחופסים"…………

 • יונ 3, 2018 @ 14:24 at 14:24
  Permalink

  אם יחסלו את סולמני,זאת תהיה הוכחה ניצחת שאכן אין כוחות איראנים בסוריה חחח

Comments are closed.