מוסקבה מאיימת בפעולה צבאית 'הרסנית' נגד הכוחות הפרו-אמריקנים בסוריה. כוחות עיראקים-שיעיים נכנסו לסוריה

השבוע של ראש השנה תשע"ח-השבוע השלישי של חודש ספטמבר, היה השבוע הקשה והחמור ביותר בשנים האחרונות מבחינה צבאית ואסטרטגית עבור ישראל.
כל ההתפתחויות הצבאיות הגרועות בחזית הצפון, מהן הדרגים הצבאיים והמדיניים הישראליים  הזהירו במשך שנים, התרחשו בשבוע אחד.
1. בסוף שבוע שעבר בין ה-15 ל-17 חצו כוחות סוריים ושל חיזבאללה על גבי גשרים צפים רוסיים את נהר הפרת מזרחה.   
2. בשבת 16.9, תקפו מטוסים רוסיים כוחות של 'הצבא הדמוקרטי הסורי' ה-SDF, הנתמכים על ידי ארצות הברית, באזור דיר א-זור, כאזהרה, שלט יעצרו את תנופת הכוחות הסוריים וחיזבאללה.
3. ביום שני 18.9, החלו חיילי מרינס אמריקנים לפוצץ את המבנים בבסיס הצבאי זקאף  Zkuf Base והחלו נסוגים לכיוון גבול סוריה-ירדן.  זאקף הוא הבסיס היחיד שהיה לצבא האמריקני במדבר הסורי והוא הבסיס היחיד שעמד בדרכם של כוחות צבא סוריה, חיזבאללה והמיליציות השיעיות הפרו-איראניות שחצו את נהר הפרת ומתקדמים לעבר גבול סוריה-עיראק.
4. ביום שלישי הושלמה נסיגת הכוחות האמריקנים, ולבסיס זאקף נכנסו כוחות חיזבאללה.
5. ביום ד' 20.9, חצו שלושה טורים של המיליציה השיעית העיראקית-'צבא הגיוס העממי'- Hashd Al-Sha’abi-Popular Mobilization Units-PMU, את גבול עיראק וסוריה ונכנסו לתוך סוריה. למי שעדיין לא ברור באיזה כוחות עיראקים מדובר, הכוחות האלה מצויים תחת פיקודו הישיר של מפקד חזיתות איראן בסוריה ועיראק, גנרל קסאם סוליימני.  
6. הכוחות העיראקים-איראניים האלה התחברו עם כוחות צבא סוריה וחיזבאללה בשטח. עד יום ה' 20.9, השתלטו הכוחות האלה על כ-230 ק"מ מאזור הגבול  המזרחי שבין עיראק לסוריה, החל מאל טאנף Al Tanf הנמצאת במשולש הגבולות סוריה, עיראק, ירדן, ועד לאזורים הקרובים לעיר אבו קאמאל Abu Kamal, הנמצאת עדיין בידי ISIS.
במילים אחרות, נוסף על כ-30,000 לוחמי מיליציות שיעיות אפגניות ופקיסטניות שאיראן הכניסה לסוריה בשנים קודמות, נכנסו השבוע עשרות  אלפי של לוחמים שיעיים עיראקים לסוריה, כאשר הזרם שלהם נמשך.
7. ביום חמישי 21.9,  הגיעה המתיחות הצבאית בין ארצות הברית ורוסיה לגבי המתרחש במלחמה בסוריה לשיא חדש כאשר דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב Igor Konashenkov  פרסם את ההודעה הבאה: רוסיה הודיעה רשמית לארצות הברית, באמצעות ערוצי תקשורת, כי כוחות רוסיים יתקפו מיד כוחות הנתמכים על ידי ארה"ב, באם הכוחות האלה יתקפו או יפגיזו כוחות סוריים, או כוחות משימה רוסיים הפועלים ליד העיר דיר א-אזור.
Russia has officially informed the United States via a special communications channel that Russian forces will strike immediately US-backed forces if they attack or shell Syrian or Russian task forces operating near Deir Ezzor city.
הדובר הרוסי הוסיף ואמר: 'כל ניסיון שהוא של הפגזה שתבוא מהשטחים בהם מצויים הכוחות הסוריים הדמוקרטים תדוכא מיד. הצבא הרוסי ישמיד את כל מקורות האש בשטחים האלה, כשהוא משתמש בכל אמצעי ההרס האפשריים.  any attempts of shelling from the areas where the militants of the Syrian Democratic Forces are based will be immediately curbed,  Russian forces will supress “firing points in these areas using all means of destruction.
זו היא האזהרה הצבאית הרוסית החמורה ביותר שהושמעה במזרח התיכון,  ב-61 השנה האחרונות, מאז מוסקבה הזהירה את ישראל במכה צבאית שתהרוס אותה ב-1956 בעת מצבע סיני.
7. בחג ראש השנה תשע"ח נוצרו העובדות הצבאיות-אסטרטגיות הבאות בשטח:

 • ארצות הברית נסוגה ממרכז ומדרום-מזרח סוריה.
 • רוסיה התייצבה בפעם הראשונה בגלוי, מאחורי כוחות סוריה, איראן וחיזבאללה, במלחמה בסוריה, כשהיא מאיימת בפעולה צבאית נגד כל גורם צבאי פרו-אמריקני, כולל כוחות מיוחדים אמריקנים הנמצאים בשטח.
 • כוחות שיעיים עיראקיים בפיקוד איראני נכנסו לתוך סוריה והשתלטו על 230 ק"מ מגבול סוריה-עיראק.

כל מי שקורא בעיון את הראיונות הארוכים שנתן הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט ביום ד' 19.9 לכלי תקשורת ישראליים, לא ימצא שם אפילו פרט אחד מכל הפרטים וההתרחשויות המתבצעים בשטח.
מבחינתו של רב אלוף אייזנקוט הדברים עומדים כך: 'אם תהיה התבססות איראנית בסוריה זו תהיה בשורה רעה לכל האזור, גם למחנה הסוני המתון ויותר מזה למדינות אירופה'. הרמטכ"ל ממשיך ואומר:  'לכן אנחנו הצבנו את האיום האיראני ועצירת מאמץ ההשפעה באזור בסדר עדיפות גבוה מאוד לטיפול'.
הרמטכ"ל גם מדגיש כי צה"ל מתרכז בפעולתו בסוריה במניעת השגת נשק-כלומר טילים- בעלי יכולת דיוק בפגיעה במטרות.
הבעיה עם דברים אלה היא, כי בעוד צה"ל מתרכז במניעת הכנסת טילי מדויקים לזירה הסורית ולידי חיזבאללה, רוסיה ואיראן מתרכזות ביישום מדויק של ההשתלטות והעמקת הנוכחות הצבאית האיראנית בסוריה.
ישראל וצה"ל פועלים במישור אחד, רוסיה, איראן וחיזבאללה פועלים במישור שונה ונפרד לחלוטין.
אם תהיה התבססות איראנית? ההתבססות כבר שם, ולא רק בגבול המזרחי של סוריה, אלא גם בחאן ארנבה במרחק של 6 ק"מ מרמת הגולן.
מה ישראל עושה עם האיום האיראני בסוריה?
התשובה היא: מלבד לדבר כלום.

 

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות עבור “מוסקבה מאיימת בפעולה צבאית 'הרסנית' נגד הכוחות הפרו-אמריקנים בסוריה. כוחות עיראקים-שיעיים נכנסו לסוריה

 • ספט 21, 2017 @ 12:04 at 12:04
  Permalink

  במסגרת הדיבורים ללא מעשים של ישראל צריך שיהיה ברור לצד השני שבעימות הבא הגבולות ישתנו לנצח. כל דרום לבנון ומערב סוריה יהיו צפון ישראל וכל תושביו יגורשו. חד וחלק. חבל שביבי לא אמר את זה באו"ם.

 • ספט 21, 2017 @ 12:25 at 12:25
  Permalink

  מה בדיוק ציפית לאחר שראש הממשלה נסע לעיר ה"קייט" סוצ'י כדי לבקש ? ומה בדיוק הוא ביקש ?
  אנחנו לא יודעים בדיוק מה המדיניות של הרוסים באזור, מעבר ל"מערכה" על מי המדינה הדומיננטית בעולם, שמתקיימת ע"י ישראל ( במקרה זה ) אבל לרוסים אין כל סנטימנטים לטובת ישראל.

  האירנים לעומת זאת, מעונינים לחבר את הגשר הישבתי לכיוון הים התיכון, וע"י כך יוכלו להטיל מצור ימי על ישראל, הן במעבר הים האדום ( תימן ? ) והן מנמל לטקייה או לידו, שכיום נמצא בשליטה רוסית, אבל יועבר לשליטה אירנית, על כל המשתמע מכך.

  "סגר " אמרנו ?

  אלא אם כן, יש לנו מדיע אחר מחברנו בקרמלין, אבל, לצערי, אני לא ממש מאמין לו

 • ספט 21, 2017 @ 14:17 at 14:17
  Permalink

  למי שבאמת רוצה להבין מה קורה, שווה לחפש בגוגל על התוכנית לחלוקה מחדש של המזרח התיכון בין שיעים לסונים שהוצגה בפומבי על ידי קונדליסה רייס באמצע שנות התשעים. כמו תמיד כוחות האמיתיים שמפעילים את הפוליטיקאים הינם המשפיעים ביתר, כל השאר זניח.

  • ספט 24, 2017 @ 3:32 at 3:32
   Permalink

   שלח קישור בבקשה

 • ספט 21, 2017 @ 15:19 at 15:19
  Permalink

  אויי ויי

 • ספט 21, 2017 @ 17:06 at 17:06
  Permalink

  מאוד מקווה שהמפגש עם סיסי בדצמבר יהיה כגוש חוסם כנגד התפשטות שיעית באזור

  סעודיה חייבת לשבת סביב השולחן יחד עם מצרים ירדן אבו מאזן וישראל

 • ספט 22, 2017 @ 11:18 at 11:18
  Permalink

  אני לא חושב שרוסיה היא בלתי פגיעה נכון שהמשמעות היא מלחמת עולם ומיליוני הרוגים
  עדיף להתחיל עם מכת פתיחה מוחצת מאשר לחכות שיתקפו אותנו קודם זה סכון של קיום ולכן אני לא רואה אפשרות אחרת חייבים להשמיד את ציר הרשע בכל מחיר

 • ספט 22, 2017 @ 23:07 at 23:07
  Permalink

  במזרח התיכון דיבורים הם הכל. בישראל – החיים והמוות ביד הלשון. P :

 • ספט 23, 2017 @ 11:33 at 11:33
  Permalink

  סיפורי פוגי ראה הבלופים של מלחמת לבנון השניה

 • ספט 23, 2017 @ 21:53 at 21:53
  Permalink

  מה ניתן לעשות? שישראל תתקוף כוחות אירניים/ סורים – כמוה כהכרזת מלחמה מיותרת. אז פשוט מחכים שמישהו או משהו יקרה שיאפשר להתערב באופן מוגבל. אבל רק שמאות אלפי חיילים יזרמו לגבול ישראל מסוריה, אירן, עירק ולבנון יחד עם עזה לא תהיה ברירה אלא להילחם. הדבר היחיד שלדעתי ישראל יכולה וצריכה לבצע עכשיו, זוהי חקיקת "חוק הלאום" ולהוציא מהמדינה כמה שיותר גייס חמישי, שיקשו מאוד את המלחמה בעתיד באויב.

 • ספט 24, 2017 @ 13:00 at 13:00
  Permalink

  ריתוק כוחות צבאיים מאסיביים למזרח סוריה, לאורך קווי אספקה ארוכים ופגיעים במדבר הסורי הישר וממועט הכבישים, הוא קודם כל ברכה. לאחר שהבנו זאת, והבנו שהכוחות הפרו סורים מכותרים ממזרח (ארה"ב-עיראק), צפון (ארה"ב-כורדים), ומדרום (ארה"ב-ירדן), ניתן להתחיל לחשוב על האיום הרוסי. ראשית, מאז ומעולם השיטה הרוסית היתה להרבות באיומים ככל שפגיעותה גדולה. ואכן, כדי ליצור הרתעה הם השתמשו במילים מפחידות. אבל מה יש להם בארסנל חוץ ממטוסים וטילים? יוק. אז מספיק שאמריקה תתן למורדים טילי כתף ותציב מכ"ם, הרי שהעוקץ יוצא מהאיום הרוסי. כך קרה באפגניסטאן. ועכשיו מתחיל החורף, עם העננות הגדולה, עם מקורות המים במדבר שכל חוליית מורדים מכירה, עם הלילות הארוכים, והנה, הכוחות הסורים בפני בעייה עצומה. צריך להחזיק את דיר-א-זור עוד שבועיים שלושה, והכל יתהפך. לא יזיק גם התקוממות נוספת באזור דמשק-חומס-חאלב-חאמה, כדי להחזיר כוחות מערבה, ולהתיש את הצבא הסורי.

 • ספט 24, 2017 @ 14:59 at 14:59
  Permalink

  "התשובה היא: מלבד לדבר כלום."
  כל הרע….יונות של כל "הפשרנים"בעליזות (כולל אני)את מאמר הנכבד שלכם שבדרך אגב כל העולם מתעניין,
  עת לעשות…היפרו ההמשך מובן לכם.
  מה שמעניין:
  מי בראש מי בחרב(קוקוקר)
  איפו התעוזה של משה דיין?
  בן גוריון?
  שרון?
  למה מחכים?
  זה יהיוה הקרב של NELSON?

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות