מוסקבה מחפשת את תמיכת ישראל בנסיגה אמריקנית מהירה מסוריה ומאל טאנף. איננה מוכנה להפסיק משלוחי הנשק האיראניים לסוריה

המשלחת הרוסית שהגיעה ביום שני 28.1 לישראל ובראשה עומדים שליחו המיוחד של הנשיא פוטין לנושא סוריה  אלכסנדר לאברנטיב Alexander Lavrentiev, וסגן שר החוץ הרוסי סרגי וורשינין Sergey Vershinin, ואשר תיפגש עם ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ביום ג', מביאה אתה מסר אחד ממוסקבה: אי אפשר לדון בנסיגת הכוחות האיראניים מסוריה, כל זמן שצבאות זרים אחרים נמצאים על אדמתה.
במושג 'צבאות זרים', הרוסים כמובן, אינם מתכוונים לצבא הרוסי. הם מתכוונים לצבא האמריקני.

בעוד הרוסים מגדירים את הביקור בישראל כמאמץ רוסי-ישראלי משותף לנסות ולמצוא תשובות רוסיות-ישראליות למצבים הפוליטיים והצבאיים המתפתחים בסוריה, ברור בירושלים, כי המטרה העיקרית של הרוסים היא להביא את נתניהו להפעיל לחץ על נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ועל אנשי הבית הלבן לסיים את הנסיגה של הכוחות האמריקנים מסוריה בהקדם האפשרי.
הוכחה לכך הייתה העובדה שבעוד בטרם גרמו לפרק את מזוודותיהם, השליחים הרוסיים כבר העלו בפגישתם הראשונה בירושלים עם מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, את הבקשה שישראל תלחץ על ארצות הברית לפנות את כוחות המרינס האמריקנים הנמצאים בבסיס אל טאנף Al Tanf, הנמצא במשולש הגבולות סוריה, ירדן ועיראק.

זו איננה דרישה רוסית חדשה. שני השליחים הרוסיים לאברנטיב וורשינין העלו נושא זה כבר לפני ששה חודשים כאשר נפגשו בחודש יולי שנה שעברה עם נתניהו.
זו היא גם דרישה רוסית עליה חוזרים כל פעם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ושר החוץ שלו סרגי לברוב, כאשר הם נפגשים עם נשיא ארצות הברית טרמאפ, ועם  אנשי צבא ודיפלומטים אמריקנים בכירים.
אולם בינתיים התשובות האמריקניות לגבי אל טאנף מעורפלות.
העמדה הרשמית של הבית הלבן היא, כי אל-טאנף יפונה בסופו של דבר, במסגרת הנסיגה הכללית של הכוחות האמריקנים מסוריה, אולם היא לא תבוצע בעתיד הקרוב.

ארבע העמדות של וושינגטון, מוסקבה, ירושלים, ירדן, לגבי אל טאנף ברורות.
מי ששולט באל טאנף ובאזור החיץ מסביב לנקודה מדברית זו המשתרע עד למרחק של 55 ק"מ בעומק השטח במזרח-דרום סוריה מחזיק בידיו את נקודת מפתח השולטת על גבול עיראק-סוריה. במילים אחרות, מי ששולט על אל-טאנף חוסם את האפשרות בפני איראן להעביר כוחות צבאיים, בעיקר של המליציות העיראקיות הפרו-איראניות  לתוך סוריה.
ארצות הברית עדיין לא החליטה באם היא תשאיר את כוחותיה באל טאנף, ואם תוציא אותם מתי היא תעשה זאת.
ישראל וירדן לוחצות על וושינגטון להשאיר את הכוחות האמריקנים באל טאנף.

הבעיה עם העמדה הרוסית היא שרוב ההבטחות שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין נתן לארצות הברית ולישראל במשך שנת 2017, לגבי נוכחותם של הכוחות האיראניים בסוריה לא רק שלא קוימו, אלא שטהרן מנהלת תחת עיניה הפקוחות של מוסקבה, מדיניות של זחילה/הסתננות מתוכננת ומחושבת היטב של כוחות הנאמנים לה, כולל חיזבאללה, לעבר גבולותיהן הצפוניים של ישראל וירדן.
לכן השליח הנשיאותי הרוסי לנושאי סוריה אלכסנדר לאברנטיב וסגן שר החוץ הרוסי סרגי וורשינין,  ישמעו מפי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, כי קודם כל, לפני שמתחילים לדבר על אל טאנף, מוטב שמוסקבה תדאג לקיים את ההתחייבויות שלקחה על עצמה  במשך שנה שעברה. 
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי הדרישות הישראליות מסתכמות בשלוש נקודות עיקריות:
1. נסיגה של הכוחות האיראניים והפרו איראניים בסוריה עד למרחק של 80 ק"מ מגבול  ישראל, כפי שפוטין הבטיח בחודש יולי 2018.
2. הפסקת העברת משלוחי הנשק האיראניים דרך האוויר לסוריה ולחיזבאללה.  דבר שהרוסים סרבו לעשות עד היום, למרות שהדרישה הישראלית הזו חזרה ועלתה בכל מפגש רוסי-ישראלי בשנה האחרונה
3. פירוק כל המתקנים בבסיסים סוריים המיועדים להרכבת מערכות הכוונה שיהפכו את טילי הקרקע-קרקע של חיזבאללה לטילים מדויקים.
הרוסים מודעים לכך, כי במערכת הביטחון הישראלית ישנם קולות הקוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו,ולרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, להכיר בעובדה כי עד כמה שהמערכה הצבאית הישראלית להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה תהייה מוצלחת, ישראל לא תוכל לעקור נוכחות זו ללא התערבות מדינית של מוסקבה. דעה כזו הביע בפעם הראשונה בפומבי, ביום ב' 28.1 מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף (מיל.) מאיר אשל . זו הייתה פעם ראשונה שאחד מהבולטים באנשי הצמרת  הצבאית הישראלית הציע שלא לסמוך יותר על וושינגטון בנושאי איראן וסוריה, ולפנות לשם כך למוסקבה.      

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות