מופז ניסה לשרטט קווים אדומים. איראן הגיבה באיומי מכה שתכאב.

המקורות הצבאיים והאיראנים של תיקדבקה: אפקט שאול מופז. עיתונות העולם מדווחת ביום ב' 9.6, כי ישראל עשתה מאמצים גדולים להפיג את הרושם שהשאירו דבריו של מופז, כי אם איראן תמשיך בפיתוח תוכנית הגרעין שלה, ישראל תתקוף לבדה את איראן, מאחר והצעדים הדיפלומטים והסנקציות נכשלו. בשעות הערב של יום ב' אמר שר ההגנה האיראני מוסטפה נאג'ר: איראן תגיב תגובה כואבת אם ישראל תתקוף אותה. דבריו של מופז טיפשיים.
במקביל מתפרסמים דיווחים כי מפקד גדודי אל קודס, הגנרל קאסם סולימאני Gen. Qassem Soleimani, הוא עתה ראש החץ האיראני נגד ארצות הברית וישראל, וכי הוא האיש שמכין את תגובת איראן להתקפה עליה.
מקורות צבאיים במפרץ: הדעה הרווחת בטהרן היא, כי גדודי אל קודס, הם העומדים עתה בראש המאמץ הצבאי האיראני, וכי כל המאמצים הצבאיים והכספיים האיראניים משוקעים עתה בכוח צבאי זה שיופעל נגד ארה"ב ישראל כאשר הן, או אחת מהן, ייתקפו את מתקני הגרעין האיראניים.
הגנרל קאסם סוליימאני, מתואר בדיווחים אלה, כאיש בעל דיבור והליכות רכים, אולם כאיש בעל יכולת פעולה מרשימה, שעיקר כוחו הוא בהפעלתם של כוחות רבים במזרח התיכון הנתונים למרות איראן, לעיתים אפילו זה מול זה, כדי להשיג את התוצאה הרצויה לאיראן.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי הגנרל סוליימני פועל לבדו, ללא קשר עם שאר מפקדי הצבא ומשמרות המהפכה האיראנים, והוא כפוף ישירות אך ורק למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי. פעולותיו הן כל כך סודיות, עד שאת הכספים הדרושים להפעלת גדודי אל קודס, הוא מקבל במזומן מלשכת נשיא איראן, כך שאין איש באיראן היודע דבר על תוכניותיו והכנותיו. לכן, הדגישו מקורות במפרץ, כי כאשר איראן תחליט לפעול צבאית, צורת הפעולה, האמצעים בהם סולימאני ייבחר, והמטרות שייבחרו על ידו, יפתיעו את ארה"ב ואת ישראל.
חוגים צבאיים ומודיעיניים ישראלים בכירים אמרו במהלך חג השבועות, כי התגובה בישראל על דבריו של שאול מופז, הביאה יותר נזק מאשר הדברים עצמם, ושירתה מניעים פוליטיים ישראליים פנימיים יותר מאשר את צרכי הביטחון של ישראל.
אי אפשר ואסור, אמרו מקורות אלה, להשאיר את הבמה העולמית רק לנשיא איראן אחמדינז'אד, שאיומיו על מדינת ישראל רק הולכים ומחמירים. רק בשבוע שעבר השתמש אחמדינז'אד בבימה של האו"ם ברומא, כדי לומר כי ישראל תעלם בקרוב מהמפה הבינלאומית, עם עזרתה של איראן או בלעדיה. שום גורם באו"ם או בקהילה הבינלאומית, לא מחה על הדברים האלה, או לא עלה על אותה במה כדי להוקיע אותם.
דבריו של מופז, אמרו חוגים אלה, אינם שונים במאומה מדברים שנאמרו באחרונה מדבריהם של שר התשתיות בנימין בן אליעזר, שאמר איראן צריכה לדעת שאם היא תפתח נשק גרעיני היא תוחרב, וכי זה יהיה הסוף שלה, או דבריו של מי שהיה מפקד חיל האוויר ומפקד פיקוד איראן בצה"ל, האלוף אליעזר שקדי, שאמר כי ישראל חייבת לפעול נגד איראן שתוכניתה הגרעינית מהווה סיכון קיומי לישראל. בהשיבו לשאלה האם לישראל יש הכוח לפעול נגד איראן, בהתחשב בפיזור המתקנים הגרעיניים האיראנים, אמר שקדי, כי אין נושא שאי אפשר למצוא לו תשובה מבצעית, ובכם למעשה אמר כי בידי חיל האוויר ישנה תוכנית מבצעית כיצד לפעול נגד איראן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי במסגרת חיל האוויר הישראלי פועלים, פיקוד איראן, חטיבות הטילים הבליסטיים הישראליים, וחטיבות ההגנה האנטי אוויריות הכוללות את טילי 'החץ' וה'פטריוט'.
ביום שני 9.6, הובלטו בעיתוני העולם דבריהם של דוברי לשכת ראש הממשלה אולמרט, השר רפי איתן, וסגן שר הביטחון מתן וילנאי, שחייבים להחריף את הסנקציות על איראן, וכי דברי של מופז נבעו מנימוקים פוליטיים.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי מלבד היריבות האישית והתחרות הפוליטית, התגובות הישראליות לדבריו של מופז, נובעות בעיקר מחולשתה הצבאית והאסטרטגית של ממשלת אולמרט. כל נושא מדיני או צבאי, שממשלה זו עסקה בו בשנתיים האחרונות, החל מאיראן, סוריה, חיזבאללה, החמס, והפלסטינים, רק הביא לתוצאה אחת ברורה בשטח: התחזקותם של גורמים אלה, והחלשתה של ישראל.
המקורות שלנו מציינים, כי מדיניות הזו של הממשלה, ומותחי הביקורת על שאול מופז, מציעים למעשה לנהל מדיניות של חוסר קווים אדומים, כלומר לאויב מותר לעשות הכול, ואילו ישראל חייבת להבליג על כך.
בשבוע שעבר בעת וועידת איפא"ק בוושינגטון, זכו נאומיהם של המועמדים לנשיאות הדמוקרטים והרפובליקנים לפרסום רב, בעוד שהדיונים
המעשיים בוועידה לא זכו, בישראל, אפילו לכיסוי. 'הוושינגטון פוסט' מדווח בהרחבה ביום שני 9.6, את דבריה של אליזבט צ'ייני Elizabeth Cheney, בתו של סגן נשיא ארצות הברית דיק צ'ייני, ומי שהייתה עד לפני זמן לא רב סגן עוזר שרת החוץ האמריקנית לנושאי המזרח הקרוב, a principal deputy assistant secretary of state in the Near East Bureau, בוועידה. צ'ייני, הרואה במדיניות הממשל כלפי סוריה, ובוועידת אנאפוליס, טעות וסטייה מהאינטרסים האמריקנים, סבורה, כי קיומם של קווים אדומים במדיניות האמריקנית, (וכמובן במדיניות הישראלית,) הם הכרחיים. 'כאשר האויבים שלנו באזור כמו סוריה ואיראן, מאמינים כי הם יכולים לפעול מבלי לשלם על כך, אז אנו רואים היום מצבים כמו בלבנון, כאשר חיזבאללה השיג יכולת ווטו על הממשלה, דבר שיאפשר לו את המשך התחמשותו בדרום לבנון, דבר שיביא לחיזוק השליטה האיראנית במזרח התיכון'. ציטוט המקור:
When those red lines aren't there, when our enemies like Iran and Syria begin to believe that they can act with impunity, you see situations like you have got in Lebanon today — where Hezbollah now has a veto over that government, where Hezbollah will be able, I fear, to significantly continue its efforts to rearm in southern Lebanon, continue to threaten Israel and allow Iran a real chokehold on the region.
לכן חשוב וטוב, כי אישיות ישראלית, ואפילו מניעיה הם פוליטיים אישיים, שמה קו אדום לשליטי איראן.

Print Friendly, PDF & Email