מזוודות עם מאות אלפי דולרים מזויפים שהגיעו מהבנק המרכזי בטהרן נתפסו במלזיה

שתי מזוודות עמוסות בשטרות מזויפים של 100 דולר אמריקנים שהגיעו מטהרן, נתפסו השבוע, בהפרש של יומיים, זו אחר זו, עקב ערנות סוחרים מקומיים, בקואלה-לאמפור בירת מלזיה. מקור מלזי אמר כי השטרות המזויפים הם מאיכות גבוה מאוד, שמצריכים התמחות מקצועית רבה בהדפסתם, מכונות דפוס מתקדמות, ונייר משובח.
המקורות אמרו, כי סימנים ראשונים מצביעים על כך כי הנייר עליו הודפסו השטרות, הוא נייר סיני מיוחד להדפסת שטרות מאיכות גבוהה מאוד, שנימכר לאחרונה לאיראן.
המקורות המלזיים אמרו, כי את המזוודות הביאו לקואלה-לאמפור שני סוחרים איראניים, שהגיעו בטיסה ישירה מטהרן. השלטונות סרבו למסור את זהותם המלאה של השניים, אולם הם היו מוכנים למסור את ראשי התיבות של שניהם. אחד מהסוחרים הוא H.M., השני הוא A.G. במזוודתו של H.M, היו 153,000 דולר, ובמזוודתו של A.G, היו 203,000 דולר.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי השניים עדיין נמצאים במעצר, למרות שדוברים של שירות הביטחון המלזי קבעו, כי בחקירתם עלה, שהם קבלו את הכספים מפקידים בבנק הממלכתי המרכזי האיראני בטהרן ה-CBI, לשם מימון עסקיהם, מבלי שהיה להם מושג, כי המדובר בדולרים מזויפים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה  מציינים, הסיבה העיקרית לאי שחרורם של השניים היא שמסביב לפרשה זו  מתפתחת סערה בינלאומית, בה מעורבות ארצות הברית, סין ואיראן.      
שגרירות איראן בקואלה-לאמפור מפעילה לחץ כבד על הממשלה המקומית כדי שזו תשתיק את הפרשה. טהרן מאיימת כי במקרה של הדלפת הידיעה, או שחרורם בערבות  של שני הסוחרים האיראניים, דבר שלא יאפשר להם לצאת את מלזיה עד לסיום משפטם, יופסק המסחר בין שתי המדינות.
טהרן איננה רוצה  עתה, ערב פתיחת שיחות הגרעין עם 6 המעצמות ב-13 באפריל, בפרסום ידיעות הקושרות אותה לזיוף שטרות אמריקניים. פרסום כזה יכול להחמיר עוד יותר את מצבה של טהרן בשווקים הפיננסים העולמיים, שחלקם הגדול כבר סגור בפניה בגלל הסנקציות הכלכליות שהאמריקנים והאירופאים הטילו עליה. 
אולם המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי בינתיים מנסים סוכנים חשאיים אמריקנים שדבר תפיסת הדולרים המזויפים הגיע לידיעתםבימים  האחרונים,  להשיג מספר שטרות מזויפים כאלה ולהעבירם לבדיקה מעבדתית בארה''ב, כדי לנסות ולגלות מי הצליח להדפיס אותם, ולנסות ולערוך השוואה עם שטרות של 100 דולר מזויפים שנתפסו בשנה שעברה בכמה ארצות במזרח התיכון.
השוואה בין השטרות המזויפים שנתפסו השבוע במלזיה, ואלה שנתפסו לדוגמא באחרונה בעיראק, או במדינות המפרץ הפרסי, יכולה להטיל אור על כמה פינות חשוכות של מערכת הזיוף  וההפצה האיראנית של דולרים אמריקנים, וגם יכולה לעזור בקביעה באם גורמים פליליים באיראן ובעיראק עוסקים בזיוף הכסף, או שמדובר במקורות ממשלתיים, ובכאלה המשתייכים למשמרות המהפכה האיראניים.
אם אומנם יתברר בוושינגטון, כי איראן מזייפת דולרים,  יכולה ארה"ב להגיב  על כך בחומרה רבה ואף תשכנע מדינות נוספות להגביר הסנקציות נגד איראן.

המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי מאז ניתוק איראן ממערכת העברת הכספים הבינלאומי 'סוויפט' Swift ב-17.3, נאלצים הסוחרים האיראנים הרוצים לבצע עסקות בארצות אחרות, למלא מזוודות במטבע זר ולנסוע אתן לחו"ל בעצמם כדי לבצע את העסקה.
בינתיים, התערבו בפרשה גם סוכנים חשאיים סיניים שהגיעו לקואלה-לאמפור במטרה לקבוע, מי מכר בסין את הנייר המיוחד להדפסת דולרים, וכיצד נייר מיוחד זה הגיע לטהרן, למרות שייצואו מסין מחייב קבלת רישיון  מיוחד.  
חוגי מודיעין מערביים, הזהירו כבר לפני חמישה חודשים, בנובמבר 2011, כי חלק מההיערכות האיראנית לסנקציות הפיננסיות  שיוטלו עליה, ולאפשרות שהיא תתקשה להשיג מטבע זר בשווקים הבינלאומיים, תכלול הדפסת שטרות מזויפים של 100 דולר אמריקנים.
ב-2010 כאשר הכוחות האמריקניים היו עדיין בעיראק הם תפסו כמה מיליוני דולרים אמריקנים שלפי כל הסימנים זויפו באיראן, והוברחו לעיראק.
 

Print Friendly, PDF & Email