מזל"טים מעל הבית הלבן וארמון האליזה-איום טרור חדש. הפתרון: פריסת רשתות ביטחון מעל מבנים אסטרטגיים

השירות החשאי האמריקני הודיע כי בשבועות הקרובים יקיים מידי לילה, בין השעות 1:00 ו- 4:00 לפנות בוקר, מטסים של מזל"טים באזור גבעת הקפיטול והבית הלבן, כדי לבדוק את האפשרויות השונות העומדות בפני השירות לסיכול חדירה של כלי טיס בלתי מאוישים לתוך המרחב האווירי של המקומות הרגישים ביותר בארה"ב.
ה'טריגר' הגלוי והרשמי לסימני הדאגה אותם מראים כעת ארגוני הביטחון האמונים על שלומו של נשיא ארצות הברית ושאר סמלי השלטון בארה"ב, היה חדירה של מזל"ט מסוג קוואדקופטר (בתצורת מסוק ארבע-רוטורי) בלילה גשום בתחילת ינואר השנה למתחם הבית הלבן והתרסקותו על עץ.
מל"טי הצי והצבא של ארצות הברית הם המתקדמים מסוגם בעולם, משמשים למטרות מודיעין, סיור, תצפית ותקיפה, מסוגלים לטוס ולשהות עשרות שעות באוויר, במרחק של אלפי קילומטרים מבסיס ההפעלה שלהם, בעודם מצוידים ביכולות ניווט עצמאיות שהוטענו בהם מראש והכוללים סדרת משימות מלאה, החל בהגעה אל היעד, ביצוע תקיפה או צילום, חזרה בנתיב שונה וכלה בנחיתה, כאשר כל פעילות המטוס הבלתי מאויש אוטונומית ללא כל שליטה ובקרה מרחוק.
על רקע השליטה ללא עוררין, הטכנולוגית והמבצעית, של גופי הצבא האמריקניים בעולם הכלים הבלתי מאוישים למטרות ביטחון, בולט הפער הבלתי נתפס אל מול פיתוח יכולות המיגון וההתגוננות, הסיכול והיירוט של כטב"מים פוגעניים. אלה לא פותחו ולא התפתחו במקביל.
נראה כי בסבך ארגוני המודיעין והביון, הביטחון והאכיפה בארה"ב ובשאר העולם המערבי, וגם בישראל, הפעולה האחת החשובה ביותר לא נעשתה בעולם הכלים הבלתי מאוישים: הגדרתם כאיום טרור.
בסכום הנמוך מ- 500 דולר ניתן להזמין בכל אחת מזירות הסחר העולמיות (אי ביי, אמזון או עלי באבא) מזל"ט הכולל שלט-רחוק או כזה המופעל באמצעות אפליקציה המותקנת על כל סמארטפון ולהטיסו למרחק העולה על מאה מטרים, כאשר הוא נושא מצלמת וידאו זעירה, או לחלופין מטען חומר נפץ. מיומנות הפעלת מזל"ט 'צעצוע' דורשת אימון של דקות אחדות ובתומן יכול כל אחד להשיג שליטה טובה בכלי הטיס.
תמורת סכומי כסף העומדים על 1500 דולר ועד 5000 ניתן לרכוש מזל"טים שעדיין נחשבים "צעצועים", גם אם יקרים במעט, בעלי גרף ביצועים משופר בהרבה, יכולת נשיאה של יותר מק"ג, טווח טיסה נשלט של כקילומטר ויכולת שהיה רצופה באוויר של חצי שעה. במונחי   הטרור העולמי, מדובר בכלי שיכול לשאת 400 גרם חנ"מ, מצלמת וידאו באיכות HD ומשדר זעיר שישדר את הטיסה עד רגע הפיצוץ בשידור חי.
לא יחלוף עוד זמן רב עד שארגוני טרור יפסיקו לבזבז משאבים יקרים על שכנוע מחבלים מתאבדים לצאת למסעם הגורלי ויתחילו לעשות שימוש במזל"טים מתאבדים, אשר ניתן לכוונם בדיוק רב אל יעדם, לחמש אותם-גם בפצצות רדיואטיביות מלוכלכות, ולשולחן לתוך המון אדם ואפילו לצלם את המעשה ולשדרו בשידור חי.
חוסר היכולת ההגנתית הנוכחי כנגד המזל"ט המתאבד הוא תוצר של חוסר תיאום בין מערכות שלטוניות: הצבא והצי, ארגוני הביון והמודיעין, שלטונות המכס-היכולים לאכוף איסור של ייבוא מזל"טים, רשויות הפיקוח והאכיפה, המשטרה ורשות התעופה האזרחית. כל אלו גם יחד היו צריכים לחוקק חוקים, תקנות וצווים להגבלת הייצור, הייבוא והשימוש בכלי טיס בלתי מאוישים, כאשר העונשים על הפרתם היו צריכים להיות חמורים.
בד בבד, היה על הממשל להורות לגורמי הביטחון השונים שהשקיעו הון עתק ברכש כלי טיס בלתי מאוישים לפתח אמצעי הגנה טכנולוגיים ואחרים כנגד מה שמסתמן כסיכון אדיר ממדים שאת פוטנציאל ההרג וההרס שלו קשה לתאר.
אין תרופה אחת לטיפול בבעיית הדאונים המתאבדים בגלל מגוון הסוגים והמינים העצום. "גדר אלקטרונית" המייצרת חסימה-Jamming-של תדרים בטווח המשבית מזל"טים מסוג אחד לא תשפיע כהוא זה על סוג אחר.  
אף 'גדר' אלקטרונית לא תשבית או תצליח ליירט מזל"ט בלתי מפוקד שתוכנית הטיסה אל יעדו נצרבה לתוכו והוא נשלח לדרכו הקטלנית.
כל אמצעי הל"א, כולל הלייזר החדשניים, אינם מיועדים להתמודד עם צעצועי פלסטיק השוקלים עשרות גרמים בודדים, אלא עם מטוסים בעלי מסה וחתימות חום ואחרות, הניתנות לגילוי ואיכון.
בסיטואציה הנוכחית, לא מן הנמנע שבקרוב מאוד, נראה מעל כל מתקן אסטרטגי, גם בישראל, רשת חוטי ניילון-כדוגמת רשת דייגים-המתוחה כחופה להגנה פיזית. מצורף ווידיאו של רשת כזו מעל בנין הכנסת.

Print Friendly, PDF & Email