מחדלי הדרג הפוליטי ומחדלי פיקוד המשטרה בפינוי עמונה גרמו להיסוסים ולזיגזג בהחלטות לגבי משך הפינוי וצורתו

התמונות המשודרות בכל העולם מעמונה, בשידור חי, בצבע ובאיכות HD ובהם נראים כ-3,000  שוטרים המנסים לפנות כמה מאות בני נוער היא תעודת עניות פוליטית, משפטית, וביטחונית, אם לא פשיטת רגל, של הממסדים השולטים בישראל.
שום דבר לא נלמד מפינוי יישובי גוש קטיף ברצועת עזה ב-2005, והמאורעות הטרגיים בפינוי של עמונה לפני קצת למעלה מ-11 שנה ב-2006. אותן תמונות, אותן מראות, כאילו מדובר בטרגדיה יוונית  בלתי נמנעת החוזרת על עצמה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט, ושרת המשפטים איילת שקד, שמכנים את עצמם 'מנהיגי הימין', איבדו בעמונה 2017 את מנהיגותם.
אם נתניהו מפנה ישובים, כמו אריאל שרון ואהוד אולמרט, כשהוא נתלה בהחלטת בית המשפט העליון, סימן שהוא איננו מנהיג כפי שהוא מתיימר להיות.
להיות ידיד של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיא מצרים פאתח אל-סיסי, ובן שיח סודי של סאלמאן מלך ערב הסעודית, הוא רק פאן אחד של מנהיגות. אבל מנהיגות צריכה שיהיה לה בסיס ושורשים בטריטוריה העצמאית שלה ולא בשדות זרים. ומנהיגות זקוקה גם לכושר הכרעה ולאומץ לב. נראה כי נושאים אלה חסרים אצל נתניהו.
את זה אפשר היה להבחין כבר במשפט החייל אלאור אזריה ובדו"ח מבקר המדינה על מנהרות הטרור של החמאס. כפי שנתניהו צלצל בטלפון לאביו של החייל, כך הוא  מתפאר שהוא הביא את נושא המנהרות לישיבות הקבינט. כלומר, בשני המקרים הוא טיפל באירועים  בדרך בירוקרטית שחס וחלילה לא תביא לו אישית נזק פוליטי.
אבל מה הוא עשה ופעל בדרך מבצעית?
כלום!
נפתלי בנט לעומתו מתפאר בכך שהוא הפסיד את הקרב בעמונה, אבל הוא ניצח במלחמה על היישובים ביהודה ושומרון. נחכה ונראה אם אכן הדברים נכונים אפילו בתקופת הנשיא דונלד טראמפ, שבנט רומז שיש לו קשרים סמויים עם הצוות שמסביבו.
גם מהבחינה מבצעית מבצע 'גן נעול 2'-כפי המשטרה מכנה אותו הוא כשלון מהדד שמעלה שאלות קשות ורבות לדרג המדיני-כלומר לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, וגם לדרג המבצעי-פיקוד המשטרה.

מה זו התופעה של כוח ביטחוני המשלח את חייליו-שוטריו-לוחמיו, רבים מהם נשים-שוטרות, לשדה הקרב כשידיהם חשופות, לראשם כובעי קסקט כחולים במקום קסדות ולגופם רק טרנינגים תכולים חגיגיים? את האירוע שהיהה צריך להתחיל באור ראשון של יום רביעי 1.2 ניתן היה לסיים בדיוק 120 דקות מאוחר יותר, אם במקום 'להכיל', 'לקבל', 'להבין' ו'לחבק',  היו 2 פלוגות לוחמי מג"ב, מגובים בעשרה צוותי יס"מ מיומנים, חמושים ומצוידים באמצעיםם הנכונים לפיזור הפגנות ולמעצר פורעים, משתלטים על 40 הבתים של המאחז בעוד כל מאות השוטרים האחרים היו צריכים בסך הכל לדאוג ל'שטח סטרילי' נקי מנערים שנמלטו מבתי הספר, הישיבות והאולפנות היישר למאבק בלוחמי מג"ב.

לא ניתן להסביר מדוע 8 גדודים של צה"ל לא הצליחו לחסום את הצירים המובילים למאחז, מדוע האוטובוסים עמוסי השוטרים הגיעו למקום רק בשעות בוקר מאוחרת.
דפוס הפעולה המשטרתי בעמונה, מזכיר למרבה הצער את האירועים החמורים והכואבים באום אל חיראן שבנגב. גם שם לא הצליחה המשטרה, עקב מחדלי תכנון מבצעי, 'לנקות' את השטח מגורמים מתסיסים, דתיים ופוליטיים,, מאזרחים סקרנים, מכלי תקשורת ומכל מי שהפריע הפרעה קשה לביצוע המטלה, הלא מורכבת: פינוי מספר לא גדול של מבנים נטושים.
אם הדרג המדיני הוא שהורה למפכ"ל רוני אלשייך לפקוד על שוטריו לפעול 'בקור רוח' ו'עם כפפות של משי' זו הייתה כמובן טעות.
עצם העובדה שהמשטרה נכשלה לפנות את היישוב ביום אחד והודיעה תחילה על  הפסק הפינוי בשעות אחה"צ המאוחרות, מתוך כוונה לחדש אותו ביום ה' 2.2 עם שחר, ואחר כך חזרה בה והודיעה כי הפינוי יימשך לתוך הלילה,  מראה לפחות על ניצחון פסיכולוגי של המפונים. 

Print Friendly, PDF & Email

22 תגובות עבור “מחדלי הדרג הפוליטי ומחדלי פיקוד המשטרה בפינוי עמונה גרמו להיסוסים ולזיגזג בהחלטות לגבי משך הפינוי וצורתו

 • פבר 1, 2017 @ 17:39 at 17:39
  Permalink

  אנחנו מרגילים את העולם שאפשר ומותר לעשות טרנספר ליהודים

  • פבר 1, 2017 @ 19:03 at 19:03
   Permalink

   נתנייהו הוא סמרטוטאי בכיר. אדם חסר חוט שדרה ומנהיגות. האיש עסוק בפינוקים מבעלי הון. הוא מאמין שאם הוא ייתן לפרקליטות ולמערכת המשפט להשתולל, הם יסלחו לו על השחיתויות שלו. האיש קומבינטור. הדבר היחיד המעסיק אותו כל השנים זאת השרידות האישית שלו. לא שום דבר אחר. לא מעניין שום דבר למעט השתלטות על אמצעי התקשורת. כי דרכה הוא יכול לשקר לציבור הבוחרים. לא אכפת לו שצהל הפך לצבא כושל, שמערכת המשפט מפרקת את הדמוקרטיה מבפנים, ונכנסת לתחומים של הרשות המחוקקת, שהכלכלה נשלטת לחלוטין ע"עי מונופלים פרטיים שמרסקים את האזרחים מבפנים. מה שמעסיק אותו במהלך כל השנים זה דבר אחד בלבד, השתלטות על אמצעי התעמולה כדי שידבררו אותו. לאחר שהכניס את "ישראל היום" בשירות התעמולה הפרטית שלו, הוא נסה גם להשתלט על יידיעות אחרונות, וגם נסה לבטל את תאגיד השידור החדש, כי הבין שהוא עצמאי ולא ישרת אותו ואת אשתו.
   ואגב, את הבעיה בעמונה ניתן היה לפתור, אבל שני הסמרטוטים בנט ונתנייהו, חיכו במשך שנתיים ולא עוש דבר כדי לפתור את הסוגיה. הרי פסק הדין הראשון ניתן לפני שנתיים, ובית המשפט נתן שנתיים שלמות לפיתרון. ברם את שני הסמרטוטים זה לא עניין. ואז בחודש האחרון פתאום נזכרו שצריך לעשות משהו. אגב, את בית המשפט העליון צריך לפזר לאלתר בהחלטה של כנסת ישראל. הם מבטלים החלטות של הכנסת בניגוד מוחלט לחוק. אין שום חוק שמסמיך אותם לכך. לכן צריך להגיד להם שלום ולשולח אותם לביתם. יש גבול לכל תעלול. רשות שופטת לא יכולה להתערב בהחלטות רשות מחוקקת. הם לא מעל הרשות המחוקקת אלא להיפך. הרשות המחוקקת המייצגת את העם הם הריבון. בית המשפט אינו הריבון, הוא רק שופט ע"פ החוקים שנקבעו במהלך כל השנים ע"י כנסות ישראל לדורתיהן. אין שום חוק, שנותן להם אישור לפסול חוקים. ומכיוון שהם אינם פועלים ע"פ החוק, יש לפזרם מייד, ולמנות שופטים חדשים. וזה רק קצה קצהו של הרפורמה הענקית, שמדינת ישראל חייבת לעשות, אם היא רוצה לשרוד.

   • פבר 1, 2017 @ 20:40 at 20:40
    Permalink

    צודק בכל.מילה,בושה למדינה שמשקרת לאזרחיה ולשלטון שלא יודע לכבד הבטחה!
    ככה הימין לא ישאר בשלטון.
    עדיף לתת לשמאל לפרק ישובים.

   • פבר 1, 2017 @ 21:31 at 21:31
    Permalink

    וואלה?? רשות מחוקקת היא מעל רשות שופטת. רק המשפט הזה מראה על הבנה מועטה ביותר. הרשות השופטת כן יכולה לבטל חוקים אם הם אנטי חוקתיים,זה מה שמצופה מהם לעשות.

   • פבר 1, 2017 @ 21:47 at 21:47
    Permalink

    this country Israel is a joke they have no constitution to follow,laws are made on the fly,what ever keeps the government in power is a good law, a

   • פבר 1, 2017 @ 22:06 at 22:06
    Permalink

    חוסר דיוק – העם הוא הריבון, לא הרשות המחוקקת ולא הרשות המבצעת הם הריבון.
    הרשות המחוקקת היא היחידה שיכולה להשפיע על החלטות בית המשפט באמצעות חקיקה וביטול של חוקים.
    הרשות השופטת פועלת אך ורק במסגרת החוק שחוקקה הרשות המחוקקת.
    עיקרון הפרדת הרשויות היא קריטית על מנת שלא תהיה רשות אחת ששאר הרשויות כפופות לה.
    איזונים ובלמים.

 • פבר 1, 2017 @ 19:17 at 19:17
  Permalink

  If this is how jews treat each other, how can we expect others including the former US President to react differently? This is a shame let's hope President Trump doesn't get the wrong message….

  • פבר 1, 2017 @ 20:36 at 20:36
   Permalink

   He will ge the wrong message..trust Bibi

  • פבר 1, 2017 @ 21:34 at 21:34
   Permalink

   what do you mean by how jews treat each other? there is a little stupid thing that called law, did you herd about it?

 • פבר 1, 2017 @ 20:05 at 20:05
  Permalink

  אין מלך בישראל
  רק הקדוש ברוך הוא, הוא המלך.
  כל זמן שמנהיגי העם היהודי לא יפנימו שה׳ הוא המלך, נמשיך לראות את כל המחזות הקשים-אבסורדיים-אידיוטים פה במדינת ישראל.
  כיום בישראל יש עבודה זרה למולך, שנקרא בשם בג״ץ. בשבילו מקריבים נשים וילדים ואת כל העם היהודי.
  וככה אנו נראים, גם חלשים וגם טיפשים. התוצאה הישירה היא שהאויב מתחזק מזה. ורק אנחנו אחראים לזה.
  אפשר עדיין לשנות
  ולהחליט שה׳ הוא המלך ולא אף אחד אחר.
  אין כבר מה לחפש במנהיגות היהודית בארץ הזו. אין כבר דבר כזה מנהיגות יהודית. איבדנו את זה.

  • פבר 2, 2017 @ 8:12 at 8:12
   Permalink

   רק הקב"ה הוא המלך? איפה הוא היה בשואה, למשל? בגירוש ספרד? בטבח העם היהודי במערב ובמזרח, לאורך כל שנות הגלות? לפניה ואחריה? למה המלך שלך אפשר הריסת בתי המקדש? ואל תתחיל לקשקש לנו שתבונתנו אינה מספיקה כד להבין את מעשיו ואת גדולתו. בוא תבין, ילדי הקט, אלהים הוא קונספציה יחודית יהודית, בעלת הגדרות ותפיסה מיוחדות לנו, ועל כך גאותנו. אין הן מוסברות בשפה של גן ילדים, שאתה ושכמותך מתבטאים בה. זה לא איש גדול שמחלק סוכריות למתפללים ולא מצליף במכונים "חילוניים", (איזה כינוי מצחיק). המדינה צריכה להיות מנוהלת אחרת. ביבי עשה רבות. אבל "נגמר לו הסוס". יש להחליפו ולשים במקומו תואם טראמפ. אחרת נאבד את המומנטום, שנקרה בדרכנו פעם בהיסטוריה.
   ורק מתוך כבוד לממלכתיות שלנו המתחדשת, די לכנות בשמות ולנאץ את האוחזים ברסן, גם אם בחוסר הצלחה.

   • פבר 2, 2017 @ 10:22 at 10:22
    Permalink

    צודק ב-100%!

   • פבר 2, 2017 @ 12:13 at 12:13
    Permalink

    לאנשים בוגרים לא אומרים "ילד, איפה הייתה הגננת שאחראית על הגן?". לאנשים בוגרים אפשר להגיד "תתנהג כמו שאתה מיועד ותקבל גורל שעבורך מיועד".

   • פבר 6, 2017 @ 20:14 at 20:14
    Permalink

    היתה הרבה עבודה זרה בספרד ולראיה כל הקבלה התגבשה שם.
    הקומוניזם שהביא למלחמת העולם שניה היה עבודה זרה על סטרואידים, הובל ע"י יהודים-פוחזים
    ונערץ על רבים מהיהודים – שהתרגלו לתרבות השנור=פרזיטיות.

 • פבר 1, 2017 @ 20:41 at 20:41
  Permalink

  זה שמדינת ישראל לא מצליחה לפנות יישוב של כמה בתים במהירות זה דבר אחד. מה שיותר מטריד זה לישראל לקח חודש שלם "להכריע" את העימות בצוק איתן מול חמאס. זה הרבה יותר מטריד.

  • פבר 3, 2017 @ 9:47 at 9:47
   Permalink

   הכלל לא הכריעו שום דבר

   מקסימום הי תיקו

 • פבר 2, 2017 @ 7:47 at 7:47
  Permalink

  שילמדו מטרמפ .שרת המשפטים שלו ברגע שלא
  קיימה את הצו שלו מיד פיטר אותה .

 • פבר 2, 2017 @ 9:26 at 9:26
  Permalink

  איילת שקד: "מיידה אבנים הוא מחבל"
  בנימין נתניהו:"אבנים ובקבוקי תבערה הם נשק קטלני"
  ניסן סלומינסקי: "זריקת אבן היא ניסיון לרצח"
  ח"כ נורית קורן: "כאשר אדם מיידה אבנים לעבר אדם, אנו חייבים להשוות את דין האבן לדין אקדח."
  מירי רגב: "עד ששוטרים לא ייהרגו, לא יהיה להם אישור להגיב להפרות הסדר. צריך להבין שאבן יכולה להרוג. המצב סוער".
  נפתלי בנט: "יש שמזלזלים בזריקת אבנים, ומונעים פעולה נגדם. זורקי אבנים מנסים לרצוח ויש לטפל בהם בהתאם."
  חוטובלי: "אפס סובלנות לכל גילויי האלימות, מעצר וענישה בחומרה של כל זורק אבנים!"

  • פבר 4, 2017 @ 19:20 at 19:20
   Permalink

   צודק ב100% כאשר זורק האבן .זורק אותה על מנת להרוג אותך ובתוך תוכו הוא שונא אותך שינאה תהומית רק בגלל שאתה יהודי .לעומת נער שבמקרה של עמונה רואים שהם היו המיעוט רק התקשורת העצימה אותם כאילו הם הרוב ועוד כמה שנים רוב הנערים האלו יהיו במדי צה"ל נאמנים לעמם ולמולדתם חלקם יהיו קצינים .שלא יובן לא נכון אני מגנה את ההתנהגות הזו מכל וכל היא לא משרתת אף אחד.אבל מה שכתבת בכלל לא דומה .

 • פבר 2, 2017 @ 12:45 at 12:45
  Permalink

  ב"ה יש פתגם מדהים:

  כשהשמאל בשלטון- הוא מתנהג כמו בעל הדירה, שובר, קודח, משנה, בלי לשאול אף אחד;

  כשהימין בשלטון- הוא מתנהג כמו שוכר דירה… על כל מסמר בקיר- רועד מה יגיב "בעל הבית"…

  מיותר להסביר את הנמשל לתקופתנו…

  בשורות טובות!

 • פבר 3, 2017 @ 0:28 at 0:28
  Permalink

  המראות מעמונה אכן קשים אך הלב מתמלא בגאוה לראות שישנם בישראל בני נוער המוכנים להלחם בחרוף נפש למען ארץ ישראל. חזק ואמץ.

 • פבר 6, 2017 @ 22:55 at 22:55
  Permalink

  מדינה שמתייחסת ככה לחלשים ולנכים אין ספק שהיא בפירפורים האחרונים שלה לא מבין איך חיילים מוכנים להיתגייס

Comments are closed.