מחדל ירי הטילים על שלומי.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מתחממת ומתגברת הפעילות הצבאית מסביב לגבולות ישראל, ערב בואו של הנשיא ג'ורג בוש. בצהרים, יום ג' 8.1, קרב בין ספינות חיל הים, ומסוקים של חיל האוויר הישראלי, עם סירות דייג ועמדות חוף של החמס, ליד רפיח. אש נפתחה מהעמדות על הספינות ועל המסוקים. בתגובה, ירו ספינות חיל הים על הסירות, והפגיזו את העמדות בחוף. לאחר שהאש לא פסקה, ואף התגברה, הוזעקו לאזור מסוקי חיל האוויר, שתקפו את עמדות החמס, ותגבורות של החמס שהוחשו לאזור בטילים. לפחות טיל אחד שנורה התפוצץ על גבול רצועת עזה מצרים, או בתוך שטח מצרים. לפנות בוקר, נורו 3 טילי קטיושה, 107 מ"מ, מלבנון ופגעו בעיירה שלומי. טיל אחד פגע בבית וגרם לו נזקים, 2 טילים אחרים התפוצצו ברחובות סמוכים, וגרמו נזקים למערכת החשמל. עכשיו בודקים בצה"ל ובפיקוד צפון, איך ייתכן כי מלבנון מתבצע ירי טילים בשעה 02:15 לפנות בוקר, הטילים מתפוצצים בשלומי, ואיש לא בתצפיות, ועמדות צה"ל לאורך גבול לבנון בגזרה, במשטרה, או בשירותי ההצלה, אינו שומע, ואינו יודע על האירוע, עד שהתושבים מדווחים עליו. כן נבדק מדוע כוחות הביטחון גילו רק לקראת הצהרים כי נורו על שלומי 3 טילים, ולא 2 כפי שפורסם קודם.
אלה הן פניה ומצבה הביטחוני של מדינת ישראל בינואר 2008. דובר צה"ל לאחר ירי הטילים: 'חבלנים בודקים את הנפל' (כלומר, מדובר בתחמושת ישנה). 'מוקדם לומר מתי נורה ומה היו הנסיבות'.
הודעת דובר צה"ל, המנסה לטשטש את ירי הקטיושות, מתחמקת מלומר מהיכן הטיל נורה? קשה מאוד להניח כי טילי קטיושה נורים על שלומי בנסיבות ידידותיות. מאוחר יותר אישר הדובר את הירי והפגיעה בשלומי. עתה צריך להמתין ולחכות עד שתפורסם קבלת האחריות של הגוף אשר שיגר את הקטיושות. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי ככל שיתקרב מועד בואו של הנשיא ג'ורג בוש לישראל, למזרח התיכון והמפרץ הפרסי, וגם בעת שהותו כאן, כך יתגברו הפעולות הצבאיות של הגורמים התומכים באיראן, כמו חיזבאללה, החמס, הג'יהאד, וארגוני טרור פלסטינים אחרים, נגד מטרות ישראליות. כמו כן יש צפי לפעולות דומות מצד אל קעידה והארגונים הקשורים אתה. את האות והטון להתחלת פעולות אלה נתנו האיראנים, בתקרית הימית אשר יזמו ביום א' 6.1, בין ספינות נפץ מהירות, (ולא סירות מרוץ, כפי שפורסם בישראל,) של משמרות המהפכה, ואוניות הצי האמריקני.
יום לפני כן ביום ב' 7.1, נמסר מלשכת ראש הממשלה כי אהוד אולמרט העביר מסמך לוועדת וינגורד בו נאמר, ץbכי תוקנו כל הליקויים עליהן הצביעה הוועדה בדו"ח הביניים שלה. באותו ערב הופיע שר הביטחון אהוד ברק, בפני פורום ביטחוני, ואמר דברים הפוכים. לדברי שר הביטחון, אשר מאשרים את כל פרסומי תיקדבקה בשנה האחרונה, חזר החיזבאללה והקים את 'שמורות הטבע', כלומר, מערכי הבונקרים שלו בדרום לבנון, כולל בשטחים מדרום לליטני. לחיזבאללה יש עתה כוח הרבה יותר גדול של טילים, מאשר היה לו בעת המלחמה בקיץ 2006, והוא מסוגל לשגר אותם לטווחים הרבה יותר ארוכים, ולפגוע בערים ישראליות רבות יותר, כולל במרכז הארץ. שר הביטחון גם הדגיש, כי גבול סוריה-לבנון ממשיך להיות עד היום פרוץ לחלוטין, וכי הסורים והאיראנים ממשיכים להעביר, ללא הפרעה כמויות בלתי מוגבלות של טילים ונשק לחיזבאללה, כולל נשק נ"מ. אם טענת ראש הממשלה אולמרט, כי הכול תוקן נכונה, איך קרה שהחיזבאללה, שוב הפעם, חזר ובנה את כוחות הצבאי מול ישראל, מבלי שצה"ל מנע זאת?

Print Friendly, PDF & Email