מחדל: ערבי ישראלי עבר לסוריה עם מצנח והצטרף ל-ISIS

אחד המחדלים הביטחוניים החמורים ביותר בעת האחרונה התרחש, בשבת 24.10, לאחר שתצפיות צה״ל דיווחו כי ראו מצנח רחיפה חוצה את הגבול לכיוון סוריה. המצנח המריא מאזור מבוא חמה. לא ננקטה שום פעולה לעכב  את מנצח הרחיפה או ליירט אותו.
התברר כי תושב ג'לג'וליה, הנמצאת צפונית לראש העין וכפר סבא,  בן 23, עבר את הגבול לסוריה והצטרף ל-ISIS. המבצע של הצעיר היה מאורגן ולפי כל הסימנים חיכו לו בצד השני של הגבול אנשי ISIS, או ארגון אחר המקורב לאל קעידה, שאספו אותו ואבטחו את נחיתתו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מדובר במחדל ביטחוני- מודיעיני-מבצעי ממדרגה ראשונה:

  • כיצד השב"כ לא ידע על ההכנות של הצעיר לצאת לסוריה?
  • מי הכין לערבי הישראלי את מצנח הרחיפה ליד מבוא חמה, ומי הביא אותו למקום ועזר לו בהמראה.
  • באמצעות איזה דרך הצעיר התקשר עם ISIS בסוריה מבלי ששירותי הביטחון הישראליים ידעו על כך דבר.
  • איך תצפיות המודיעין הישראליות לא הבחינו בהכנות שנערכו בצד הסורי של הגבול לקלוט את הצעיר?
  • איך קרה שמצנח הרחיפה לא יורט על ידי חיל האוויר, או על ידי אש נ''מ מהקרקע, ואיך קרה שבצה''ל לא יימצא גורם אחד שייתן את הפקודות המתאימות לעצור ולסכל את האירוע?

אל קעידה ISIS הודיע, כי הוא לקח את הערבי הישראלי בשבי ועכשיו הוא חוקר אותו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: אין ספק כי המדובר כאן לא במבצע של אדם אחד, אלא במבצע צבאי-מודיעיני שאורגן ובוצע בקפדנות, כאשר הגורם העומד מאחוריו מנסה לבדוק שלושה נושאים עיקריים:
1. כיצד פועל מערך התצפיות המודיעיניות הישראליות הפזורות על רמת הגולן. מקורות צבאיים ישראליים טוענים ביום א' 25.10, כי התצפיות המודיעיניות הבחינו  במתרחש.
2. כיצד פועל מערך חיל האוויר במרחב האווירי של רמת הגולן?  המסקנה של מי שעמד מאחורי המבצע הזה היא, כי ישנם 'חורים שחורים' במערך האווירי  הזה והוא חדיר.
3. כיצד פועל מערך הנ''מ  של צה''ל ברמה? התקרית הראתה כי אין מי שייתן פקודות למערך הזה לפעול בהתפתחויות פתאומיות שאינן צפויות.
במילים אחרות, מערך ההגנה של צה''ל ברמת הגולן, היה בשבת 24.10, פרוץ. 
ראש הממשלה בנימין נתניהו
אמר, ביום א', בפתח ישיבת הממשלה את הדברים הבאים:  
'אנחנו נלחמים בדאעש ובג'בהת א-נוסרה. אמש עבר לסוריה אזרח ישראלי, ואנו נפעל לשלול לו את האזרחות. מי שמצטרף לשורות האויב לא יהיה אזרח ישראלי'.

 

Print Friendly, PDF & Email