מחמוד א-זאהר בטהרן-כיסוי למשלחת צבאית בראשות סגן מפקד גדודי עיז א-דין אל קסאם

נסיעתו בשבוע שעבר של אחד מראשי החמס-מחמוד א-זהאר, אל חסן נסראללה בביירות, ולאחר מכן לטהרן, שם נפגש ביום א' 9.9, עם נשיא איראן אחמדינז'אד, נועדה לשמש כיסוי למשלחת צבאית גדולה של החמס  שביקרה קודם בלבנון, ומבקרת עתה בטהרן, כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה:
למעשה עומד בראש המשלחת הצבאית של החמס מרואן עיסא, שהוא סגן המפקד העליון של גדודי עיז א-דין אל קסאם-מוחמד דף.

הצטרפותו של זאהר למשלחת הצבאית, והצגתו כאיש החמס היחיד המבקר בביירות ובטהרן, נועדה מצד אחד להסתיר את האופי האמיתי-הצבאי של הביקור, ומהצד השני לפקח מטעם הנהגת החמס בעזה על תנועות והתבטאויות אנשי האגף הצבאי של החמס שלא יחרגו מהקו הרשמי, בעת ביקורם בלבנון ובאיראן.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי המסר העיקרי שהציגו זאהר ומרואן עיסא בביירות, ומציגים עתה בטהרן, שם נפגשו בינתיים מלבד עם אחמדינז'אד, עם היועץ לביטחון לאומי סעיד ג'אלילי, ועם יו''ר המג'ליס עלי לאריג'ני, הוא כי ההנהגות האיראניות ושל חיזבאללה, אינן צריכות לשים לב לקרע בתוך הנהגת החמס, בין קבוצת המצדדים בהתנתקות הדרגתית ביחסים בין החמס איראן וסוריה, והתקרבות למדינת המפרץ הפרסי המתנגדות למשטרים בטהרן ודמשק, ובין אלה, כמו א-זאהר עצמו המצדדים בהתקרבות למצרים.
אלה הם הבדלי דעות עדינים שעדיין רחוקים מהכרעה, הסבירו חברי המשלחת להנהגת בביירות ובטהרן. מה שחשוב הוא באמת אמרו, הוא כי כולנו, איראן, חיזבאללה והחמס, עומדים ביחד בחזית אחת עם כל 'כוחות ההתנגדות'  המוסלמית נגד ישראל.  גם עתה, וגם כאשר תפרוץ מלחמה במזרח התיכון.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי פירוש המסר הזה, הוא ניסיון של הנהגת החמס בעזה, להתנער מהצהרותיו  הארונות של ראש ממשלת החמס בעזה איסמעיל הנייה,  נגד משטרו של  אסד בדמשק והדרכים בהן מנסה משטר אסד לדכא את המרד הסורי, ולשכנע את האיראניים ואת חיזבאללה, כי כאשר תפרוץ מלחמה במזרח התיכון, חמס יילחם ביחד אתם נגד ישראל.
מחמוד א-זאהר מציג את סגן מפקד גדודי עיז א-דין אל קסאם, מרואן עיסא, כאיש שבא ביחד אתו לבצע  תיאומים צבאיים אשר יוכיחו קו זה, ואשר מטרתו לסתור ידיעות הנפוצות בעולם המערבי-ערבי, כאילו אין ביטחון בכך כי החמס יצטרף לאיראן, סוריה וחיזבאללה, כאשר אלה יתקפו את ישראל בתגובה על התקפה ישראלית על תוכנית הגרעין האיראנית.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי עד עתה לא השתכנעו נשיא איראן אחמדינז'אד, וחסן נסראללה מנהיג חיזבאללה, ברצינות ובאמיתות הטיעונים שמציגים לפניהם ראשי המשלחת של החמס, והם מקבלים את פניהם בקרירות מופגנת.
תגובה זו מציבה את הנהגת החמס בפני שלוש בעיות מרכזיות קשות:
1. טהרן וחיזבאללה ניתקו למעשה את מרבית קשריהם עם החמס. הקשרים היחידים ביניהם שנותרו עדיין פעילים ביניהם הם קשרים צבאיים בסיסיים. במילים אחרות, מסגרות האימונים של אנשי החמס במחנות משמרות המהפכה האיראניים ליד טהרן, ובמחנות האימונים של חיזבאללה בבקעת הלבנון נמשכים, אולם אספקת הנשק האיראנית לחמס, ופיתוח מסגרות צבאיות חדשות, נפסקה לגמרי.
2.
מה שעד עתה איראן וחיזבאללה היו משקיעות בזרוע הצבאית של החמס, הן משקיעות במסגרות צבאית חדשות שהן מקימות בקרב המערך הצבאי של הג'יאהד האיסלמי ברצועת עזה.
המקרות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי באחרונה השלימו איראן וחיזבאללה, הקמתה של זרוע קומנדו מיוחדת עברו הג'יהאד האיסלמי, המונה שלושה גדודים הנקראים 'גדודי הסופה'. מלבד זאת, נפסקה כמעט כליל אספקת טילים איראניים לחמס, וטילים אלה מופנים עתה לג'יהאד. ראשי עיז א-דין אל קסאם, מזהירים את ראשי החמס בעזה, כי בעזה הולך ונוצר מצב בו כוחות הג'יהאד יהיו יותר גדולים ויותר מאומנים ומצויידים, מהכוחות הצבאיים של החמס.
3.
טהרן הפסיקה את העברת הכספים לחמס. כתוצאה מכך נקלע החמס למצוקה כספית חמורה, שאיננה נופלת מהמצוקה הכלכלית והפיננסית בפניה עומדת הרשות הפלסטינית ברמאללה. כל מה שהחמס קיבל באחרונה, הם 200 מיליון דולר מקטאר. הקופה המצרית ריקה ושום כספים אינם מגיעים מקהיר לעזה.

Print Friendly, PDF & Email