מחנות הפליטים הפלסטינים ביהודה ושומרון עברו להיות תחת שלטון מליציות חמושות המחזיקות במאגרי נשק כולל טילים

אובדן השליטה של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הרשות הפלסטינית, וגופי הביטחון והמודיעין הפלסטינים ברובם של 19 מחנות הפליטים הפלסטינים ביהודה ושומרון, ובאוכלוסיה של קרוב לרבע מיליון פלסטינים המתגוררים במחנות אלה, היא הסיבה העיקרית להתגברות גל הטרור הפלסטיני האחרון. כך מוסרים המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה לאחר שערכו מחקר מקיף בשטח לברר את סיבותיו האמיתיות של גל הטרור הפלסטיני מתגבר.
כוחות הביטחון הפלסטינים, אינם מעזים יותר להיכנס לתוך מחנות הפליטים, ביניהם העיקריים והגדולים שבהם, כמו בלאטה בשכם שהוא הגדול במחנות הפליטים בשכם, בטול כרם, בדהיישה, שבין גוש עציון לחברון, אסכר, מזרחית לשכם, ג'נין, וגם מחנה הפליטים שועפט הנמצא בתחום גבולותיה המוניציפאליים של ירושלים.
כוחות הביטחון הפלסטינים חוששים, כי הן יתקלו באותה התנגדות בה נתקלות יחידות צה''ל הנכנסות גם הן פחות ופחות למחנות אלה, כלומר בקבוצות של חמושים שייפתחו עליהם באש חיה מנשק אוטומטי, יזרקו מטעני חבלה ורימוני יד, וינסו ליצור מצבים בו אפשר יהיה לקחת מבין הכוחות הנכנסים למחנה בני ערובה.  
אירועים כאלה היו כאשר כוחות צה''ל נכנסו למחנה הפליטים הפלסטיני בג'נין ב-17.12, במטרה לעצור חשוד, וב-19.12 במחנה הפליטים בקלקיליה כאשר נכנס לשם כוח של סיירת צנחנים. שני כוחות צה''ל נסוגו ממחנות אלה תחת אש כבדה, ולא חזרו לטפל במקורות האש.
מקורות צבאיים ומודיעיניים המכירים את המצב השורר במחנות האלה אומרים, כי הם עברו להיות תחת שליטה של מליציות פלסטיניות מקומיות מזוינות, שחלק מאנשיהם הם אלמנטים פליליים, חלקם סוחרים בנשק.
מצב זה, אומרים המקורות, הפך את המחנות הפלסטינים למצבורי נשק גדולים, כאשר בין המחנות החלה בשבועות האחרונים תחרות סמויה מי ישלוט במאגר נשק גדול יותר, ובעל מערכות נשק מתקדמות יותר, כמו טילי נ''ט ונ''מ.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מאז השבוע השלישי של חודש  דצמבר החל הנשק ההולך ונצבר במחנות הפליטים לזלוג גם לעבר הכפרים הפלסטינים שמסביב למחנות הפליטים, ומשם לערים הפלסטיניות אליהן הכפרים מספקים את התוצרת החקלאית שלהם. 
במילים אחרות, אם זרימה זו של כלי נשק תימשך, שלטון או השפעת ראשי המליציות הפלסטיניות, יתפשטו לערים הפלסטיניות הגדולות, כמו רמאללה, שכם, ג'נין, וטול כרם. כמה מכלי נשק הגיעו באחרונה גם לפלסטינים המתגוררים בשכונות הפלסטיניות הצפוניות והמזרחיות של ירושלים.
עד עתה לא פעל ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן נגד תופעה זו. אולם בימים האחרונים הוא הורה לגנרל הפלסטיני חא'ג איסמעיל, אחד הוותיקים בין הגנרלים הפלסטינים והממונה על הקשר בין ראש הרשות ומושלי המחוזות הפלסטינים, לפנות אליהם בניסיון להניע אותם להתחיל לפעול נגד תופעה זו.
אולם להוראה זו של אבו מאזן לא היה שום ערך, משום שמושלי המחוזות הפלסטינים אינם מוכנים לציית להוראות מהגנרל חאג' איסמעיל, במיוחד אם אלה מגיעות מאבו מאזן.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי ארצות הברית, ישראל והרשות הפלסטינית, הנמצאות בעיצומו של מו''מ מדיני מתעלמות מהתפתחויות אלה בגלל  שלוש סיבות עיקריות:
1. שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, המודע למצב ביטחוני זה במחנות הפליטים הפלסטינים, מתעלם ממנו, מאחר ואם יכיר בו, כל הדיונים שהוא ניהל בחודש שעבר והשבוע על סידורי הביטחון לאורך הגבולות המזרחיים של ישראל, ירדן, והמדינה הפלסטינית ההולכת לקום, בהן לפי הצעותיו יהיו מעורבים כוחות פלסטינים, ייחשפו כלא רלבנטיים.
מקור ביטחוני בכיר ישראלי אמר ביום ב' 6.1, עם צאתו של קארי את ישראל, כי מוטב שהאמריקנים יתחילו קודם כל לטפל בבעיות הביטחון הבוערות ביהודה ושומרון, לפני שהם מטפלים בביטחון בגבולות, וזאת לפני שתחולל התדרדרות פתאומית נוספת בנושא.
2. המערכות המדיניות, הצבאיות והביטחוניות הישראליות מתעלמות ממצב זה משום שאם יפרסמו אותו בציבור יצטרכו להודות, כי אבו מאזן וכוחות הביטחון הפלסטינים לא יוכלו בעתיד לטפל בבעיות הפנים הביטחוניות הפלסטיניות.
נוסף לכך, התעלמות מהמתרחש בתוך מחנות הפליטים הפלסטינים, מאפשרת  למערכת הביטחון ולצה''ל לטעון, כי אין יד אחת, או גורם אחד שמארגן את פעולות הטרור.  מבחינה טכנית טענה זו נכונה, אבל מבחינה מעשית היא מטעה ומחפה על המצב האמיתי.
3.  אבו מאזן מתעלם ממצב זה, משום שהוא בכלל מתעלם מהתמוטטות הנמשכת במעמדו בשטחים הפלסטינים. לא רק שאבו מאזן איבד את השליטה במחנות הפליטים הפלסטינים, אלא הוא איבד גם את רוב התומכים שהיו לו בשני המוסדות הפוליטיים העיקריים: אין לו יותר רוב בוועד המרכזי של הפת''ח, ואין לו יותר רוב במועצה המרכזית של אש''ף.      

  

 

Print Friendly, PDF & Email