מחצית מכוח החמאס הפך להיות לא מבצעי. רק רבע מכוח הטילים שלו שוגר או יורט. צה"ל נערך לפשיטות פגע וברח לעומק הרצועה. אין לחץ אמריקני להפסיק או להגביל את המתקפה

התקרית 'המביכה' ביום חמישי בלילה 13.5, שבה צה"ל הודיע לכל אמצעי התקשורת בעולם, כולל הישראל, כי נפתחה המתקפה הקרקעית על עזה וכי כוחות קרקע ישראליים חצו את הגבול ונלחמים בתוך שטח הרצועה, הודעה שבוטלה בסביבות השעה 02:00 ביום שישי 14.5 לפנות בוקר, בתירוץ 'כי הייתה תקלה בתקשורת הפנימית בצה"ל' internal communication problem, הייתה ניסיון של תרגיל הונאה של צה"ל.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ההודעה נועדה להטעות את החמאס ולהביא לכך שמול 'המתקפה הקרקעית של צה"ל'-שבמציאות לא הייתה קיימת, החמאס יוציא את כוחותיו מהנהרות ואז ימתינו לו מטוסי חיל האוויר וישמידו את הכוחות שיצאו על פני הקרקע.
קשה לאמוד ברגעים אלה באיזו מידה התרגיל הזה הצליח.
דרך אגב זו איננה הפעם ראשונה שצה"ל משתמש בתרגיל כזה. לפני 13 שנה ב-27 לדצמבר 2008, צה"ל דאג להדליף לאמצעי התקשורת כי אין בכוונתו להגיב על שיגורי הטילים של החמאס. בגלל הדלפה זו החמאס החליט אז לקיים את טקס סיום המחזור בבית הספר לשוטרים בעזה. באמצע מצעד השוטרים הופיעו מטוסי חיל האוויר ופגעו ברוב משתתפי המצעד.   
מלבד אפיזודה זו, מתקפת צה"ל על החמאס ועל ג'יהאד האיסלמי, באמצעות כוחות אוויריים, הולכת ומחריפה.
צה"ל לא וויתר על כניסה קרקעית לרצועה, רק שהוא עדיין לא התחיל בה.
גם אם יתחיל בה במשך השבוע הבא, הכניסה הזו תתבצע באמצעות כוחות שייכנסו לרצועה ישמידו את המטרה שייעודה להם, ויחזרו מיד לתחום ישראל.
כאשר צה"ל אומר, ביום שישי 14.5 בבוקר, כי הוא השמיד את מערך ייצור הטילים של החמאס והג'יהאד, הוא מתכוון לכך ש-70 אחוז ממערך זה הושמד, אולם עוד 30 אחוז פועלים.
עד יום שישי  שיגרו החמאס והג'יהאד רבע מכלל הטילים הנמצאים ברשותם (חלקם נפלו בתחום הרצועה, ) אבל בידיהם נמצאים עוד כ-75 אחוז ממאגר הטילים שלהם.  אחת הסיבות לכך, וכבר עמדנו על כך, כי רוב הטילים נמצאים במחסות תת-קרקעיים. התפקיד להשמידם יינתן לכוחות  הקרקעיים שייכנסו לשטח.
כוח אחר של החמאס שנשאר בשלמותו מבלי שנפגע הן יחידות הקומנדו של גדודי עיז-א-דין-אל קסאם המפוזרים במנהרות מבוצרות היטב, גם נגד תקיפות אוויריות וגם נגד תקיפות קרקעיות.
לעומת זאת, מחצית מ-15 גדודי הכוחות  האחרים של החמאס, המאורגנים בארבע חטיבות אזוריות הוצאו מכלל פעולה.  רוב מפקדי הגדודים יודעים שאין להם לאן לחזור עם סיום המלחמה, משום שבתיהם נהרסו על ידי חיל האוויר.
חלק מכוחות הגדודים התחבאו בתוך מנהרות, אולם מנהרות אלה הפכו למלכודות מוות עבורם לאחר שחיל האוויר הצליח להרוס אותן.
מאחר והחמאס איננו מעוניין בהלוויות המוניות ברצועה הוא השאיר את הנפגעים האלה מתחת להריסות מבלי לבדוק אולי מישהו מבניהם נשאר בחיים או פצוע.
כוח המזל"טים של החמאס הוא קטן מאוד ואינו מהווה גורם בשדה הקרב. כמובן שהדברים יכולים להשתנות באם מזל"ט נפץ של החמאס יצליח לפגוע בבניין בתוך שטח ישראל ויגרום לאבדות רבות.
החמאס עושה מאמצים גדולים מאוד ב-24 השעות האחרונות לפגוע פגיעה משמעותית או אסטרטגית בישראל.  מכאן הניסיון שלו לשגר טיל לעבר בסיס חיל האוויר ברמון. טיל שהתפוצץ בשטח פתוח באזור אילות ליד אילת. הבעיה שיש לחמאס עם הטילים האלה היא, שכדי להגיע לטווח כזה המהנדסים שלו צריכים לרוקן כמעט את כל חומר הנפץ הנמצא בראש הטיל. הטיל שנפל בחבל בחבל אילות היה כמעט ללא חומר נפץ.
ראשי החמאס והג'יהאד מתוסכלים על שהטילים שלהם לא מצליחים לשבש את התחבורה האווירית והימית לישראל, ולכן הם מנסים לרכז את האש שלהם, ללא הצלחה, על נמל אשדוד ועל נמל התעופה בן גוריון בלוד.
נכון לסוף השבוע אין שום לחץ אמריקני להפסיק את כתישת החמאס והג'יהאד על ידי חיל האוויר, אין גם כל ניסיון אמריקני למנוע מצה"ל את המתקפות הקרקעיות שהצבא מתכנן לתוך הרצועה.
ומחזית עזה לחזית הפנימית.
ראש השב"כ נדב ארגמן נקט, ביום שישי, בצעד חשוב מאוד כאשר הכריז על המתרחש בערים המעורבות בישראל כעל 'מעשי טרור'.
בהודעה שפרסם אמר ארגמן:  'ההתפרצויות האלימות המתרחשות בערי ישראל בין ערבים ליהודים הן  פעולות טרור לכל דבר ועניין. בהתאם לכך, שב"כ מפעיל יכולות איסוף מודיעין על כוונות פיגועים ועימותים אלימים וזהות המעורבים בהם, על מנת לסכל אירועים אלה וכן לשם איתור, מעצר, חקירה והעמדה לדין של מבצעיהם. אנשי שב"כ פועלים על מנת לסכל מבעוד מועד כוונות פיגוע ולאתר מעורבים במעשי טרור ואלימות, כך שימוצה עימם הדין.
'פעולות טרור' ולא 'מלחמת אזרחים' מושג בו החלו רבים להשתמש.


Print Friendly, PDF & Email