מחריף ירי הטילים והמרגמות על ישראל. מאז יום שלישי 15.1, נורו על ישראל 156 טילי קסאם, ולמעלה מ-75 פגזי מרגמה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: אחה"צ, ביום ו' 18.1התפוצצו 2 טילי קסאם בחממות של חוות השקמים, השייכת למשפחת שרון. אזור סופה הופגז במרגמות. עד אחר הצהרים נורו ביום ו' 18.1, 18 טילי קסאם, ו-16 פצצות מרגמה, בגזרות שונות של אשקלון ויישובי עוטף עזה. חשש כבד באשקלון, שדרות, ויישובי עוטף עזה, מהאפשרות כי הפלסטינים ינצלו את ליל השבת להנחתת הפגזה כבדה של טילים בערב ובלילה על האזור. תושבים רבים החליטו לעזוב את בתיהם לקראת סוף השבוע ולבלות אותו אצל קרוביהם המתגוררים במקומות מרוחקים בארץ. ירי הקסאמים חודש הבוקר כבר ב-7:00 בבוקר. 5 טילים נורו לעבר אשקלון. 2 טילים התפוצצו באזור התעשייה של בדרום העיר. נגרם נזק. יתר הטילים התפוצצו בשטחים ריקים מדרום לעיר. בשדרות אליה נורו הבוקר 5 טילים, טיל אחד התפוצץ ליד גן הילדים של ויצ"ו, וטיל התפוצץ בפרדס של קיבוץ ניר עם. אין נפגעים. כמו כן התפוצץ הבוקר טיל קסאם בין יישובי חבל אשכול. מאז יום שלישי 15.1, נורו על ישראל 156 טילי קסאם, ולמעלה מ-75 פגזי מרגמה.
ביום ה' בצהרים, התייחס ראש הממשלה אהוד אולמרט, בפעם הראשונה בפומבית לירי הקסאמים ואמר, כי איננו מחפשים להלחם ברצועת עזה, איננו מוכנים לסבול את הירי הזה ולכן נמשיך לפעול בחוכמה ובתעוזה, שתאפשר לנו להגיע לטרוריסטים. לדברי ראש הממשלה בדרום מתנהלת מלחמה. אין תשובה פשוטה שיכולה להפסיק את ירי הטילים בצורה מוחלטת. יגיע רגע שכף המאזניים בדרום תאלץ את הצד השני לשנות את המצב בו הם יורים. נעשה את הדברים שצריך לעשות באיזונים הנכונים. סיים ראש הממשלה.
במילים אחרות ראש הממשלה, איננו מוכן לשנות את דפוס פעולת צה"ל כיום, שאיננה מצליחה למנוע את ירי הטילים. ואכן, מיד לאחר שראש הממשלה סיים את דבריו התפוצצו 4 טילי קסאם, 2 בשטחים שמדרום לאשקלון, ו-2 באזור שער הנגב, ליד שדרות. בכך הגיע מספר הטילים שנורו עד הצהרים ביום ה' ל-30. בעת דבריו של ראש הממשלה הופגזו בטילי קסאם הקיבוצים יד מרדכי, אור הנר, המושבים זימרת, מערבית לנתיבות, ואזור קיבוץ נחל עוז. מושב ניר עוז, מערבית לצומת מעון, מול חאן יונס, הופגז במרגמות. בכך השלימו הפלסטינים את מעגל האש שלהם כאשר הם מפגיזים את יישובי עוטף עזה בכל הגזרות.
קודם לכן דיווחנו: בבוקר יום ה' 17.1, יש 4 פצועים קל מ-2 מטחי קסמאים, ביניהם 2 אנשי מג"ב שנפצעו ליד ניר עם. לאחר הפסקה של 10 שעות, להצטיידות, ולהתארגנות של יחידות שיגור הטילים, חידש החמס ביום ה' בבוקר בשעה 7:45 את ירי הקסאמים והמרגמות על מטרות ישראל.
על שדרות וסביבתה נורו 23 טילים. כמה טילים התפוצצו בתוך העיר. 2 בתים נפגעו ישירות ונגרם להם נזק כבד. ישנם לפחות 2 פצועים, ומספר נפגעי חרדה. טילים התפוצצו באזור התעשייה ובשטחים ריקים. טיל אחד התפוצץ בצומת גבים ופגע במספר מכוניות שעברו במקום. על אשקלון נורה טיל אחד שהתפוצץ בשטח ריק דרומית לעיר. אזורי כרם שלום, בדרום הרצועה, ואזור ארז הופגזו במרגמות. אין נפגעים. צה"ל ערך הבוקר שתי תקיפות בניסיון לפגוע בחוליות המשגרים, שנכשלו.
ביום ד' ירה החמס כ-55 טילי קסאם, ו-20 פגזי מרגמה על ישראל. המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי למרות דברי הדרג המדיני שצה"ל יסלים את הפעולות נגד יורי הטילים, צה"ל איננו מסוגל לפעול נגדם מאחר והטילים, שעתה יש להם טווח ארוך יותר, נורים מעומק מחנות הפליטים הסובבים את העיר עזה. אלה הם אזורים מיושבים בצפיפות, שהדרג המדיני אינו מתיר לצה"ל להיכנס אליהם ולטהר אותם, מחשש של אבידות בקרב האוכלוסייה הפלסטינית. ראש הממשלה אהוד אולמרט, התחייב בפני הנשיא ג'ורג בוש בעת ביקורו בארץ בשבוע שעבר, כי כל פעולות צה"ל בתוך הרצועה תערכנה בצורה שלא תגרמנה אבידות אזרחיות פלסטיניות. למרות דברי ההרגעה של הדרג המדיני, והרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, המידע המודיעיני המצוי בידי צה"ל ומערכת הביטחון, מראה כי ירי הטילים לא רק שישמשך, אלא יתגבר ויהפוך להיות כבד יותר, ויורחב לישובים ואזורים אחרים. בימים האחרונים תוגברו והועמדו במצב הכן כוחות הביטחון ושירותי ההצלה ביישובי חבל לכיש. הצפי הוא כי ירי הטילים יתפשט לאזור זה.

Print Friendly, PDF & Email