מטה מלחמת הסייבר האיראנית פועל מדרום ביירות

המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי מטה מלחמת הסייבר האיראנית, ששלח את המזל''ט החמקן האיראני למרחב האווירי הישראלי, ב-6.10, ואשר משם בוצעו התקפות הסייבר על מערכות המחשבים של הבנקים האמריקנים, ועל חברות הנפט העיקריות  בסעודיה ובקטאר, פועל מהמבנים והבונקרים של מנגנון הביטחון הפנימי-השב''כ   internal security apparatus   של חיזבאללה בדרום ביירות.
בראש מנגנון הביטחון הזה של חיזבאללה, עומד גיסו של מנהיג חיזבאללה, וואפיק ספא Wafiq  Safa, המשמש גם כאיש הקשר בין המפקדים האיראנים של יחידת מלחמת הסייבר המוצבת במטה שלו ובין חסן נסראללה. 
מומחי מודיעין ומלחמת סייבר מערביים העוקבים אחר פעולתו של המטה האיראני הזה אומרים, כי מלבד הרצון למקם את מטה מלחמת הסייבר האיראנית הרחק מטהרן, כדי שלא לאפשר להטיל את האחריות על התקפות אלה ישירות על איראן, הסיבה האיראנית השנייה העיקרית להוציא את התקפות הסייבר מביירות, היא העובדה כי מטה הביטחון הפנימי של חיזבאללה, הוא אחד המקומות המוגנים ביותר במזרח התיכון מפני התקפות סייבר, והחדירה אליו באמצעי נגד אלקטרוניים היא קשה ביותר, ולפעמים אף בלתי אפשרית.
זו היא הסיבה העיקרית, מדוע מומחי מלחמת הסייבר הישראלים, אשר ניסו לפני שבועיים ב-6.10 למצוא את מקור ההפעלה והשליטה במזל''ט החמקן האיראני שחדר לישראל במטרה לנטרל אותו, לא הצליחו לאתר את מקור ההפעלה, ולאחר שהגיעו אל המקור לא הצליחו לחדור אליו, בצורה שתאפשר להם להשתלט על כלי הטייס. 
כל פעם שמומחי הסייבר הישראלים  הצליחו להשתלט על המזל''ט,  הם גילו כי מומחי הסייבר האיראניים הפועלים מולם, מצליחים כל פעם להוציא את השליטה על  המזל''ט מידם, וחוזרים לכוון אותו.

זו גם הייתה הסיבה מדוע הוחלט בישראל בסופו של דבר להפסיק את הדו-קרב הישראלי האיראני הזה, ולהביא להנחתתו של המזל''ט, תוך גרימת נזקים קטנים ככל האפשר לכלי הטייס.
הבעיה העיקרית שבפניה עומדים מומחי מלחמת הסייבר הישראלים היא, כי מבדיקות של חלקי המזל''ט, הם יכולים ללמוד הרבה על היכולות האיראניות בהטסת כלי טייס חמקניים, אבל הם אינם יכולים ללמוד פרטים רבים, על יכולת מומחי הסייבר האיראנים הפועלים מביירות, ועל היכולות של הציוד האלקטרוני העומד לרשותם. כאשר האיראנים ניתקו את הקשר עם המזל''ט, נותק גם הערוץ, או הערוצים, דרכם אפשר היה לבדוק ביסודיות יותר את דרך פעולת המומחים האיראניים מביירות.
המקורות המודיעיניים וללוחמת סייבר של תיקדבקה מוסרים, כי בבעיה דומה נתקלו גם מומחי מלחמת הסייבר האמריקנים אשר מתחילת חודש אוקטובר מנסים לחדור אל המקורות התוקפים את מערכות המחשבים של הבנקים האמריקנים וחברות הנפט והגז הגדולות של סעודיה ושל קטאר.
ששה ימים בלבד לאחר חדירת המזל''ט האיראני לישראל וקרב הסייבר שהתחולל מסביבו בין ישראל לאיראן, הופיע ביום ה' 11.10, שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, והגדיר מבלי להזכיר במילה אחת את הקשר בין מקורות מלחמת הסייבר האיראנית ומטה חיזבאללה בביירות, את המצב אותו יוצרות התקפות הסייבר האיראניות במילים החמורות 'זה הוא רגע של לפני (התקפת סייבר בקנה מידה) של 9/11'.  פאנטה גם הזכיר בהקשר זה את ההתקפה על פרל הרבור, במלחמת העולם השנייה, בה הושמדו בהפצצה יפנית חלקים גדולים של הצי המבצעי של ארה''ב.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, מציינים כי אפשר היה לחשוב, כי דברים חמורים אלה של שר ההגנה האמריקני מבשרים על צעדים ממשיים של ממשל אובמה נגד מטה מלחמת הסייבר האיראנית. אולם עד פרסום דברים אלה, לא ארצות הברית ולא ישראל פעלו נגד מרכז מלחמת הסייבר האיראני בביירות.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות