מטוסים מול טילים: בעוד צה"ל מתכונן למערכה אווירית נגד החמס שתפתח בימים הקרובים, מתכונן החמס להטיל למערכה את הטילים ארוכי הטווח שלו המסוגלים להגיע לטווח של 42 ק"מ.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: יכולת שיגור הטילים, כ-50 במספר, שהחמס הפגין ביום ד' 24.12, היא רק רבע מיכולת השיגור שלו. קצינים בכירים בצה"ל אמרו בלילה, כי החמס מסוגל להגיע לירי של עד 200 טילים ליום, בדומה ליכולת שיגור הטילים של חיזבאללה בקיץ 2006 במלחמת לבנון.
אפשר וצריך להניח, שאם ירי של 50 טילים גרם לעשרות רבות של נפגעים והרס רב, מה יתרחש בשטח באם החמס יירה 50 אחוז או יותר של יכולת השיגור שלו, אומרים המקורות הצבאיים. זו הסיבה מדוע ביום ד' כל היישובים הישראליים, כולל, קריית גת, קריית מלאכי, כל יישובי חבל לכיש, ואשדוד, הנמצאים בטווח של 30 ק"מ מהרצועה חוברו למערכת אזעקת 'צבע אדום' של פיקוד העורף. לישובים אלה הוחשו יחידות של פיקוד העורף אשר הקימו בהן מפקדות מבצעיות, יחידות רפואה, כיבוי אש, והצלה וחילוץ, של פיקוד העורף. מד"א העלה בכל אזור הדרום את מצב הכוננות לדרגה הגבוה ביותר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי ההנחה בדיוניי הקבינט המדיני-ביטחוני הייתה ביום ד', כי בתגובה על ההתקפות האוויריות נגדו, החמס יעלה את רף ואת מעגל התקפות הטילים.
עיקר החשש בצה"ל, הוא מהטילים ארוכי הטווח הנמצאים בידי החמס. עתה מתברר כי בידי החמס נמצאים עשרות טילים המסוגלים לפגוע במטרות בטווח של 42 ק"מ. טווח כזה כולל את העיר אשדוד כולה ואת חולות יבנה בצפון, ואת הפרברים המערביים של באר שבע הנמצאים ממזרח לרצועה.
השאלה הגדולה העומדת לפני צה"ל עתה היא: האם בתגובה להתקפות האוויריות, החמס יתחיל לירות מיד כתגובה ראשונה את הטילים לטווח ארוך, או שיסתפק בהעלאה הדרגתית של קצב השיגור היומי של הטילים קצרי הטווח? במטכ"ל ובפיקוד דרום עדיין מאמינים, כי כמו שצה"ל ישמור על איפוק בהתקפותיו, החמס ישמור על איפוק מסוים בירי הטילים, במטרה להשיג בסופו של דבר הסכם 'רגיעה' מחודש. אולם בשטח ישנם קצינים רבים שאינם אופטימיים. כמה מהם אמרו למקורות תיקדבקה, כי ההנחה שאפשר לנהל מלחמה מוגבלת עם החמס התנפצה בהפגזה המסיבית של יום ד'. 'אי אפשר לנהל חצאי מלחמות', אמר אחד הקצינים.

Print Friendly, PDF & Email