מטוסים רוסיים ממריאים להפצצות בסוריה מבסיסים ברוסיה


בפעם הראשונה מאז החלה המעורבות הצבאית במלחמה בסוריה, בשבוע האחרון של ספטמבר, המריאו מטוסי חיל האוויר הרוסיים לתקוף בסוריה מבסיסים ברוסיה.
עד עתה הפציצו הרוסים עמדות של המורדים הסוריים ו-ISIS  באמצעות מטוסים שהמריאו מהבסיס האווירי המיימים Hmeymim airbase, שהסורים העמידו לרשותם ליד לטקיה. אולם ביום ג' 17.11 המריאו המפציצים הרוסיים מבסיס מורוזובסק Morozovsk russian air base  באזור רוסטוב Rostov  הנמצא בדרום רוסיה. זו פעם ראשונה במעורבות הצבאית שלהם במזרח התיכון, שמפציצים מדגם טופולוב 160, וטופולוב 95, משתתפים בפעילות צבאית במזרח התיכון.
מטוס הטופולב Tupolev Tu-160 , הוא מפציץ כבד על-קולי heavy strategic bomber, ואילו הטופולוב Tupolev Tu-95, הוא מפציץ ענק בעל ארבעה מנועי turboprop-powered המשמש גם כפלטפורמה אווירית לשיגור טילים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הכנסתם של מפציצים רוסיים כבדים כאלה לתוך המערכה מגבירה את קצב והיקף האש הרוסית מול המורדים ו-ISIS. אם מוספים לכך גם את טילי השיוט הרוסיים  המתקדמים מדגם 'קליבר' Kalibr  שנורו, ביום ג', גם כן בפעם הראשונה במלחמה, ממשחתות רוסיות המשייטות במזרח הים התיכון, הרי לפנינו עליית מדרגה משמעותית במאמץ הצבאי הרוסי בסוריה.
אולם בעוד כל המקורות המערביים המדווחים על עליית מדרגה בהתקפה הרוסית על ISIS, וכי נשיא צרפת פרנוסאה הולנד יגיע בימים הקרובים למוסקבה וייפגש עם פוטין במטרה לתאם את הצעדים הצבאיים הרוסיים והצרפתיים מול ISIS-הם טועים.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו מציינים, כי הרחבת המערכה הצבאית הרוסית, איננה מכוונת נגד ISIS, אלא נגד ארגוני מורדים סוריים אחרים  שאין בינם ל-ISIS כל קשר.
המקורות שלנו מוסרים, כי הרחבת היקף התקפות האוויר וטילי השיוט הרוסיים על מטרות מורדים בסוריה, סוכמה בפגישה שנערכה בין נשיא ארצות הברית אובמה, ונשיא רוסיה פוטין, בפגישתם ביום א' 15.11 בשולי וועידת ה-G-20 באנטליה.
כלפי חוץ  הודיעו הבית הלבן והקרמלין , כי שני המנהיגים החליטו על הפסקת אש בסוריה שלאחריה ייחל מו''מ בין המורדים למשטר אסד,  בתיווך האו''ם.  אולם המקורות שלנו מדווחים, כי מעבר לנקודה זו סיכמו ביניהם אובמה ופוטין, כי חיל האוויר הרוסי יגביר את התקפותיו על ארגוני מורדים המסרבים להיכנס למו''מ עם משטר אסד, וזאת כדרך לאלץ אותם ליישר קו  עם החלטותיהם של אובמה ופוטין.  עוד מוסרים המקורות שלנו כי אובמה הסכים לכך כי הרחבת התקיפות הרוסיות תימשך לפחות שלושה שבועות.
כתוצאה מהסכמה אמריקנית-רוסית זו, 85 אחוז מהתקיפות הרוסיות בסוריה כוונו, ביום ג' 17.11, נגד ארגוני מורדים סוריים שונים ורק 15 אחוז מהתקיפות כוונו נגד מטרות של ISIS ואל-נוסרה. כתוצאה מכך רוב ההתקפות הרוסיות ביום ג' כוונו נגד מטרות מורדים ליד חמה וחלאב, ורק מיעוטם כוונות נגד ראקא Raqqa, בירת ISIS בסוריה.
עוד סוכם בין אובמה ופוטין, כי חיל האוויר הרוסי יתגבר את כוחות האוויר שלו בסוריה, ב-25 מפציצים ומטוסי תקיפה נוספים.
מוסקבה פרסמה ביום ג' את מסקנות החקירה שלה בדבר הפלת המטוס הרוסי ב-31.10 מעל שארם א-שייח' ומותם בהתרסקות של 224 הנוסעים ואנשי הצוות.
פוטין וראשי קהילת המודיעין הרוסית קבעו, כי המטוס הופל כתוצאה מפעולת טרור ומפצצה שהוחדרה אליו. מצרים הזדרזה לדחות דברים אלה, והגיבה באומרה, כי אין שום הוכחות לטענות הרוסיות.
זו הסיבה מדוע נשיא רוסיה פוטין הציע פרס ללא תקדים במלחמה בטרור, לפיו רוסיה מוכנה לשלם 50,000,000 מיליון דולר לכל מי שיביא מידע מי הם האנשים שהטמינו את הפצצה במטוס.
במילים אחרות, גם פוטין, וגם ראשי המודיעין הרוסי משוכנעים, כי בצמרת הצבאית והמודיעינית המצרית ישנם כמה קצינים היודעים בדיוק מי הטמין את הפצצה במטוס.
הפרס האדיר הרוסי נועד לשכנע קצינים אלה לנטוש את הקו שמציג נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, ולעבור למחנה הרוסי.
אחרי הכול: קשה מאוד לעמוד מול הפיתוי של קבלת 50 מיליון דולר.  

   

Print Friendly, PDF & Email