מטוסי התובלה האיראניים הפסיקו את נחיתותיהם בבסיסים אוויריים סוריים. נוחתים בשבוע האחרון רק בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות

השבוע הגבירו האיראנים את היקף הטיסות של מטוסי התובלה שלהם לנמל התעופה הבינלאומי בביירות, כאשר כמה מהם נוחתים, בדרכם חזרה לאיראן, לתדלוק בנמל התעופה הבינלאומי של דמשק, כך מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
בשבוע האחרון לא עבר יום מבלי שלפחות מטוס תובלה איראני אחד, ולעיתים שניים, נחתו בביירות. במקביל טיסות מטוסי התובלה האיראנים לבסיסי אוויר סוריים כמעט נפסקו.
רוב המטוסים האלה הם מטוסי תובלה מסוג בואינג Boeing 747 של חברת התעופה האיראנית Qeshm Fars Air, הפועלת עבור משמרות מהפכה האיראניים.
שתי שאלות מתעוררות: מדוע האיראנים הגבירו את קצב הטיסות שלהם ללבנון? ומה בדיוק מטוסי התובלה האיראניים מביאים אתם לביירות?
אחת ההערכות שהועלו היא, שמאחר וחיל האוויר האמריקני מקיים עתה טיסות יומיומית במרחבים האוויריים הסוריים, ( כפי שהמקורות הצבאיים שלנו דיווחו ב-22 לנובמבר.) מעדיפים האיראנים שלא להגיע למצבים של עימות אתם.
ההערכה אחרת אומרת, כי מאחר וסוללות טילי ה-S-300  הרוסיות עדיין לא מבצעיות ותיכנסנה לפעולה, כנראה רק בסוף ינואר 2019, מעדיפים גם הרוסים וגם האיראניים, כי מטוסי התובלה ינחתו בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות מאשר בבסיסי אוויר סוריים, שם יש פחות סיכויים שחיל האוויר הישראלי יתקוף אותם.
הפעם האחרונה שישראל תקפה מטרות בנמל התעופה הבינלאומי של ביירות הייתה לפני 12 שנה, ביולי 2006 בעת מלחמת לבנון השנייה כאשר חיל האוויר תקף בטילים שלושה מסלולים בנמל התעופה והוציא אותם מכלל שימוש, במטרה למנוע ממטוסים שמביאים תחמושת וטילים לחיזבאללה לנחות במקום. ההערכה האיראנית היא, שישראל לא תתקוף עכשיו  שוב את נמל התעופה משום שברור לה כי תקיפה כזו פירושה תחילתה של מלחמה כוללת עם חיזבאללה.
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה כבר רמז, כי זו תהייה תגובת חיזבאללה על תקיפת נמל התעופה הבינלאומי של ביירות, בחודש שעבר ב-10 בנובמבר, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם לראשונה על הימצאותם של בתי מלאכה ומחסנים בהם משדרגים טילי קרקע-קרקע של חיזבאללה והופכים אותם לטילים מדויקים בשטח הגובל עם שדה התעופה הבינלאומי.
נסראללה אמר אז, 'כי בטוח שתהייה תגובה על כל תקיפה ישראלית שהיא על לבנון' any Israeli attack on Lebanon will definitely and certainly be responded to. הוא המשיך ואמר, כי  למרות שלישראל יש צבא גדול, חיל אוויר מתקדם ונשק גרעיני, היא איננה יכולה לעמוד מול מספרי הטילים שישנם בידי חיזבאללה. possessing a large army, advanced air force and nuclear weapons, cannot handle the number of missiles possessed by Hezbollah.
מזווית הראייה של איראן וחיזבאללה בעוד שנתניהו חשף את הימצאותם של בתי המלאה לטילים הוא נמנע מלתת הוראה לתקוף אותם.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אם ההערכה זו נכונה הרי מדובר בשינוי דרמטי בתנועה האווירית האיראנית הצבאית לסוריה.
במקום שהמטוסים האיראניים ינחתו סוריה ויפרקו שם את מטענם, הם מבצעים זאת עתה בנמל התעופה הבינלאומי בביירות אותו הם מוצאים בטוח יותר.

Print Friendly, PDF & Email