מטוסי ומסוקי קרב סוריים עלו באש, בתקיפת מורדים על בסיס תעופה מול רמת הגולן

בזמן שנשיא סוריה בשאר אסד, נשא ביום א' 3.6, את נאומו בפני הפרלמנט החדש שהתכנס בדמשק, ודיבר על הטרוריסטים שאינם מעוניינים בטרור, וכל מטרתם היא טרור', מבלי להזכיר שמטרתם היא להפילו מהשלטון, תקפו המורדים הסוריים את בסיס חיל האוויר הסורי ליד דרעא, מול רמת הגולן. זו פעם ראשונה ב-14 חודשי המרד הסורי, שהמורדים הסוריים, תוקפים שדה תעופה מבצעי של חיל האוויר הסורי.
המדובר בשדה התעופה הצבאי סוואיידה As Suwayda, הנמצא מזרחית לדרעא,  שהוא הבסיס האווירי שתפקידו לתמוך בכוחות הסוריים המוצבים מול כוחות צה''ל ברמת הגולן.  המדובר בבסיס האוויר הדרומי ביותר של חיל האוויר הסורי, ומטוסיו אחראיים גם על גזרות הגבול הסוריות עם ירדן, ועם מערב עיראק. 
בגולן הסורי, מול צה''ל, מוצבות הדוויזיות הסוריות מס' 5, 7, 10, ומאחוריהן ניצבת כדוויזית עתודה הדוויזיה הסורית מס' 9. זו הדוויזיה הסורית היחידה שעד עתה משטר אסד לא עירב בפעולות לדיכוי המרד. על מטוסי ומסוקי התקיפה הסוריים המוצבים בסוואיידה, מוטל התפקיד לתת חיפוי אווירי לכוחות הסוריים המוצבים מול ישראל, במקרה של פריצת מלחמה, ולהיכנס לקרבות אוויר עם חיל האוויר הישראלי במידה והוא ינסה לשתק את הכוחות הסוריים האלה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי את הבסיס האווירי תקפו כמה חוליות מורדים שהפגיזו אותו במרגמות כבדות, כאשר הם מרכזים את האש שלהם על המחסות בהן מוצבים המטוסים והמסוקים ועל המסלולים. תוך זמן קצר מהתחלת ההתקפה החלו מספר מטוסי ומסוקי קרב סוריים עולים באש. זו פעם ראשונה שמטוסי ומסוקי קרב סוריים נפגעים במרד הסורי. אין עדיין מידע, כמה ואיזה סוג של מטוסים ומסוקים סוריים נפגעו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי במקביל, הופיעו בימים האחרונים באזורים שונים, משוריינים מתוצרת מקומית סורית, אשר עליהן מורכבות מערכות רקטות נ''מ, או מקלעים כבדים, שמטרתם להפיל מטוסי/או מסוקי קרב שמשטר אסד החל להפעיל  נגד מטרות מורדים בעיקר בצפון סוריה. המשוריינים הם למעשה טנדרים מתוצרת 'טויוטה' Toyota , שכוסו בלוחות פלדה, המגנים על צוות של שלושה לוחמים המפעילים את הרקטות, או את המקלעים הכבדים.  המורדים הסוריים נתנו למערכת הנשק המשוריינת שלהם את הכינוי   T-HOMS75.    
 

Print Friendly, PDF & Email