מטוסי חיל האוויר הישראלי ביצעו בפעם הראשונה ב-3 החודשים האחרונים טיסות אינטנסיביות לאורכו של כל קו הגבול בין לבנון וסוריה

למרות שהרוסים הכריזו בשבת 15.12, על האזורים שמולחופי סוריה ועל המרחב האווירי הסורי כאזורים אסורים לשייט ולטיסה, בגלל תרגיל ימי ואווירי שהם עורכים באזור, ביצעו מטוסים של חיל האוויר הישראלי, ביום א' 16.12, טיסות אינטנסיביות  לאורך כל גבול לבנון עם סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי זו פעם ראשונה בשלושת החודשים האחרונים,מאז ה-17 בספטמבר כאשר מטוס הביון הרוסי IL 20 הופל מעל מזרח הים התיכון, שמטוסים ישראליים טסו באזורים המרכזיים והצפוניים של לבנון.  עד עכשיו הקפידו המטוסים הישראליים לטוס רק מעל דרום לבנון.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי עצם העובדה שהמטוסים הישראליים הקפידו לטוס לאורך הקו האווירי שהרוסים קבעו שאין לחצות אותו והרוסים לא התערבו, מראה כי הטיסות הישראליות תואמו עם מפקדת חיל האוויר הרוסי בבסיס הימיימים Hmeymim airbase ליד לטקיה, שם נמצאות המפקדות של חיל האוויר ותרגיל הימי-אווירי הרוסי.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי התיאום הישראלי-רוסי והטיסות הישראליות האלה,  באו כמה ימים בלבד לאחר ביקורה של משלחת צה"ל בראשות ראש אגף מבצעים האלוף אהרון חליווה במוסקבה ביום ד' 11.12.
המשלחת נפגשה עם קצינים גבוהים במשרד ההגנה ובמטכ"ל הרוסי ודנה אתם במצב בסוריה. 24 שעות לאחר שהמשלחת חזרה לישראל  (ביום ה' 12.12), פרסמו  הרוסים  הודעה קצרה, כי משלחת צה"ל עדכנה אותם בנושאימבצע 'מגן צפוני', וכי שני הצדדים סקרו את מערך התיאום הצבאי הקיים בין הצבא הרוסי וצה"ל בסוריה.
בישראל לא פורסם דבר על תוצאות הביקור, וכיצד הרוסים התייחסו לחומר שהציגו בפניהם קציני צה"ל.
הטיסות המחודשות של מטוסי חיל האוויר לאורך גבול לבנון עם סוריה, מצביעות כי לפחות בחלק מהנושאים שנידונו בין שני הצדדים במוסקבה הושגה התקדמות בהבנות שביניהם.
היכולת של מטוסי חיל האוויר לנוע עכשיו בכל חלקי לבנון, היא עכשיו מרכיב חשוב ביכולות הפעולה של צה"ל נגד חיזבאללה במקרה של התפתחות התנגשות צבאית עם חיזבאללה בשלבים הבאים של מבצע 'מגן צפוני'.
כאשר הסיכויים שצבא לבנון או כוח האו"ם-יוניפי"ל יקבלו עליהם לפוצץ, או לסתום את מנהרות הטרור של חיזבאללה הנמצאות בשטח לבנון הולכים ופוחתים, הולך ומתקרב השלב בו צה"ל יצטרך לקבל החלטה מה לעשות אתן כאשר אחת האפשרויות הוא להפציץ אותן מהאוויר.  
סוריה וחיזבאללה כבר החלו בימים האחרונים במערכת תעמולה מאורגנת היטב  שבאה למנוע אפשרות כזו.
מקורות סוריים  מפרסים ידיעות על מסרים שהרוסים העבירו לישראל, כולל למשלחת הצבאית שביקרה בשבוע שעבר במוסקבה, כי במתקני הטילים ובסיסי האוויר שלהם הוצבו קצינים רוסיים, וכי ישראל קיבלה אזהרה שאם היא תתקוף אותם ואנשי צבא רוסיים ייפגעו-צבא רוסיה יגיב.  כמו כן התפרסמו ידיעות כאילו מוסקבה הסכימה לכך, כי בבסיסי חיזבאללה בסוריה יונפו דגלים רוסיים במטרה למנוע התקפה עליהם.     Print Friendly, PDF & Email