מטוסי קרב החלו ללוות מלטים אמריקנים מעל מצרי הורמוז. אולטימאטום סורי: נפציץ מטרות בלבנון. מרינס רוסיים בביירות

המתיחות הצבאית במזרח התיכון, ערב בואו של הנשיא אובמה  לישראל ביום ד' 20.3, הגיעה לשיאים חדשים ביום ה' 14.3 בלילה.
מטוס קרב איראני ניסה להפיל מלט אמריקני מדגם 'פרדטור' Predator שטס לאורך חופי איראן. מטוס קרב שליווה  את המלט, ירה כמה זיקוקי אזהרה flares לעבר המטוס האיראני והניס אותו.
מקורות בפנטגון מסרו, כי התקרית התרחשה מעל המים הבינלאומיים של המפרץ. מקורות בכירים אמריקנים אחרים מסרו, כי התקרית התרחשה במרחב האווירי של עומן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה: פירוש הדבר כי התקרית התרחשה מעל מצרי הורמוז. תקרית זו חשפה בפעם הראשונה את העובדה כי מטוסי קרב מלווים עתה את המלטים האמריקנים הטסים מול חופי איראן, ובמרחבים האוויריים של המפרץ הפרסי.  
במקביל, מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי המטכ''ל הסורי, הוציא לפי הוראה של נשיא סוריה בשאר אסד, אולטימאטום הדורש  ממשלת ביירות וצבא לבנון להפסיק מיד את מעברם של לוחמים סוניים חמושים מלבנון לתוך סוריה, במטרה להלחם לצד המורדים הסוריים. המטכ''ל הסורי טוען כי המדובר באנשי אל קעידה המצטרפים אל שורות הלוחמים ג'עבת אל-נוסרה, הקשור עם אל קעידה. באולטימאטום נאמר, כי אם מעבר הלוחמים הסונים יימשך, חיל האוויר הסורי יתחיל מיד בהפצצות של שיירות הלוחמים ובסיסיהם בתוך לבנון. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי החרפת הקרבות בלבנון ליד עיר הנמל טרטוס, היא שהביאה לכך, כי שלוש אוניות מלחמה רוסיות ועליהן 700 אנשי מרינס רוסיים שהיו צריכים להגיע ביום ה' לטרטוס, שינו את כיוון נסיעתם ונכנסו לנמל ביירות. זו פעם ראשונה שאוניות מלחמה ולוחמ י מרינס רוסיים נכנסים לנמל ביירות.  
כוחות אל קעידה-ג'בעת אל-נוסרה Jabhat al-Nusra, ברמת הגולן פתחו ביום ד' 13.3, במאמץ צבאי לכבוש את כל חלקי רמת הגולן שנשארו בידי הכוחות הסוריים הנאמנים לאסד, וליצור מצב בו כל אזור רמת הגולן יהיה כולו  בידי כוחות הנאמנים לאל קעידה, במטרה להשיג שתי מטרות צבאיות:
1
. כפי שתיקדבקה דיווח בלעדית, ביום ג', להפגיז אזורים בישראל ובירדן, בהם יבקר הנשיא אובמה, בניסיון לפגוע בו ובפמלייתו.
2.
לנהל 'מהאזורים המשוחררים' ברמת הגולן הסורית מלחמת התשה נגד מטרות צבאיות ואזרחיות ישראליות וירדן, בדומה להתקפות שמנהל הטאליבן נגד הכוחות האמריקנים ושל נאט''ו באפגניסטן ופקיסטן.
המטרה של  ג'בעת אל-נוסרה לסיים 'ולשחרר' את רמת הגולן הסורית עד יום ו' 15 במרס.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים,כי ההתקפה של ג'בעת אל-נוסרה, נפתחה ביום ד' לפנה'''צ, כאשר לוחמי אל קעידה שמו מארב מתוכן היטב, לשיירת מפקד חטיבה מס' 90 הסורית שחלק מכוחותיה נמצאים עדיין ברמת הגולן הסורי, הגנרל נור א-דין חביב אחמד, שנע ביחד עם אנשי מטהו ורצחו אותם. בין ההרוגים הסורים שנעו בשיירה היה גם איש הקשר הסורי המרכזי בין חטיבה מס' 90 לגייס מספר 3 המשוריין הסורי, הקולונל ראודאן רפעי.
המטרה של התקפה זו הייתה למוטט את  החטיבה מפנים על ידי חיסול קבוצת הפיקוד שלה. עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי בקרבות שהתחוללו במשך כל יום ד', חשפו לוחמי ג'בעת אל-נוסרה, מערכת מנהרות גדולות ונרחבות אשר הפתחים שלהן היו בחלקים שונים של רמת הגולן והשתערו עד לגדר המערכת בגבול סוריה-ישראל. מטרתן של מנהרות אלה הייתה לאפשר לכוחות סוריים גדולים, כולל טנקים ומשאיות כבדות של הצבא הסורי לנוע מתחת לאדמה ולהגיח לפתע על גבול סוריה-ישראל, כאשר הם ממשיכים את התקדמותם לתוך שטח רמת הגולן הישראלית.
ביום ג' 13.3 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה בלעדית, כי לקראת הגעתו של נשיא ארה''ב אובמה ללוד, הוצבה בשטח נמל התעופה מערכת יירוט 'כיפת ברזל' כנגד האפשרות של ירי טילים, ביניהם בעלי ראשי חץ כימיים, בעת נחיתת אובמה בישראל.  
מיד עם נחיתתו של נשיא ארה''ב באראק אומבה בלוד, ביום ד' 20.3, הוא יערוך ביקור בזק אצל קציני וחיילי סוללת טילי יירוט 'כיפת ברזל' שתוצב בשדה התעופה, ולאחר שילחץ את ידיהם יקבל הסבר קצר כיצד מערכת יירוט טילים זו פועלת.
בכך יהפוך אובמה לנשיא האמריקני הראשון אשר יבקר את מערכת הטילים אשר נועדה ליירט ניסיונות של גורמי אל קעידה מסוריה, צפונית לנמל התעופה  בלוד,  ומחצי האי סיני, דרומית לנמל התעופה, לשלוח טילי קרקע-קרקע, ביניהם נושאי ראשי כימיים לנמל התעופה הבינלאומי היחיד שיש לישראל, לפגוע במטוס אייר פורס Air Force 1, בעת שאובמה ירד ממנו לקול תרועת החצוצרות של  תזמרות צה''ל.
בדרך כלל, סידורי האבטחה האישיים של נשיא ארה''ב בביקוריו בארצות זרות נשמרות כסוד כמוס, ורק חלק קטן מאוד מהן נראה לעיני הציבור. אולם הפעם, מדווחים המקורות הצבאיים וללוחמת הטרור של תיקדבקה, החליטו מתכנני הביקור, כי אין שום ברירה אחרת, אלא להציב בפומבי את מערכת 'כיפת ברזל' בתוך שטח נמל התעופה עצמו.
מומחים צבאיים אמריקנים וישראליים קבעו, כי סוללת 'כיפת ברזל' ישראלית, וסוללת טילי פטריוט אמריקנית, המוצבים כבר למעלה מחודשים בצפון תל-אביב ודרומה, אינן מבטיחות, כי אפשר יהיה למנוע פגיעה מוחלטת של טילים בשטח שדה התעופה בלוד, בעת נחיתת הנשיא אובמה שם. הדרך היחידה למנוע מטילים כאלה להתפוצץ בשטח נמל התעופה, תהייה הצבת מערכת 'כיפת ברזל' שנייה בתוך נמל התעופה עצמו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי בכך ייווצרו בפעם הראשונה שני תקדימים צבאיים:
1. נחיתת אייר פורס  1 Air Force בנמל התעופה לוד ב-20 למרס, תובטח על ידי שתי חגורות של סוללות טילי יירוט  אמריקנים וישראליים. אף פעם לפני כן לא נפרסו מערכות טילי יירוט צפופות כאלה כדי להגן על נשיא ארצות הברית.
2.
סוללת טילי 'כיפת ברזל' שתוצב בנמל התעופה בלוד, תישאר שם בכל שלושת ימי הביקור של הנשיא אובמה בישראל וירדן, ותגן גם על המרחב האווירי של ירושלים בעת ביקורו של אובמה בבירת ישראל מפני התקפות טילים.
רק לפני חמישה חודשים, בנובמבר 2012, בעת שצה'''ל ביצע את מבצע 'עמוד ענן' בעזה, ניסה החמס, לפי הוראה מפורשת שקיבל ממפקד הגנרל האיראני חסן שאטרי Gen. Hassan Shateri or Hossam Khosh-Nevis,  שחוסל בינואר 2013 בסוריה, על ידי ישראל (בתאריך ובמקום שאינם ברורים, כאשר דבר אחד ברור: שהוא לא חוסל כפי שההודעות הרשמיות האיראניות והסורית מדווחות- בג'מארייה Jamraya), לנסות לפגוע  בטילים איראניים בנמל התעופה לוד ובירושלים.
איש במערכי הביטחון והמודיעין האמריקניות איננו חושד, כי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, נשיא סוריה בשאר אסד, מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, או אחד מאנשיהם, יתנו פקודה להפגיז בטילים את נמל התעופה בלוד ב-20 למרס.
אולם במערכות אלה גם אי אפשר למצוא היום אחראי אחד, לא אמריקני ולא ישראלי, המוכן לקחת על עצמו אחריות ולומר, כי בכל השטח המדברי הריק העצום בן למעלה מ-120,000 קמ''ר, המשתרע במשולש דמשק-בגדאד-רבת עמון, ובכל השטח של 62,000 קמ''ר של חצי האי סיני, אין אף מפקד אחד של אל קעידה המקבל הוראות ישירות ממנהיג אל קעידה איימן אל זואהיירי, שלא יציית לפקודה ישירה לנקום את חיסולו של אוסמה בין לאדן, שחוסל בידי האמריקנים רק לפני שנתיים ב-2 למאי, בפקיסטן.
מומחי ביטחון אמריקנים וישראלים אומרים, כי  לאיימן אל זואהיירי, יש  את המוטיבציה לפגוע באובמה, אלא במרס 2013, יש לו גם את האפשרות הראשונה לנסות ולפגוע בנשיא ארה''ב, מטרטוריות הנשלטת על ידי ארגון הטרור, כאשר בפעם הראשונה עומדים לרשותו טילי קרקע-קרקע, כאשר כמה מהם מצוידים בנשק כימי.
מומחים אלה מציינים, כי אם אפילו לא יצליחו אנשי אל קעידה לפגוע ישירות באובמה, האפשרות שטיל כזה יתפוצץ בשטח נמלי התעופה של ישראל, או ירדן, כאשר אובמה ינחת או ימריא משם, תהווה פעולה כזו עבור ארגון הטרור הישג אסטרטגי ממדרגה ראשונה.  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות