מטוסי קרב רוסיים Su-35 בעימות עם מטוסי קרב טורקיים F-16 מעל אידליב. ארדואן לא נרתע מעימות צבאי ישיר עם פוטין בסוריה

בעוד צבא סוריה ממשיך, ביום ג' 20.8, בהתקדמותו בעיר האסטרטגית חאן שייחון Khan Sheikhoun  בדרום מחוז אידליב, כשהוא דוחק את כוחות המורדים הסוריים המשתייכים לארגון  חאיית תאחריר אל-שם Hay'at Tahrir al-Sham הנתמך על ידי טורקיה, ואנקרה ממשיכה לנסות ולהעביר למורדים תגבורות, התפתח ביום ג' בבוקר עימות בין מטוסי קרב רוסיים ובין מטוסי קרב טורקיים מעל אזור הקרבות.

מטוסי קרב-הפצצה רוסיים מדגם סוחוי Sukhoi Su-35 אשר המריאו מבסיס חמיימים Hmeimim Air Base ליד לטקיה בתגובה לכך שחיל האוויר הטורקי שלח מטוסי קרב מדגם F-16 מעל אזור הקרבות, שלחו תשדורות לטייסים הטורקיים לסגת מהאזור, אחרת הם יופלו.
מקורות צבאיים  מציינים, כי בעת העימות האווירי הועמדו סוללות טילי ה-S-300 וה-S-400 הרוסיים המוצבים בחמיימים בכוננות מבצעית.
לבסוף, זמן קצר לאחר שהמטוסים הרוסיים טסו לצד המטוסים הטורקיים שברו הטייסים הטורקיים  את מסלול טיסתם הסתובבו לאחור ועזבו את שטח סוריה.

מקורות צבאיים מערביים העוקבים אחר מהלך הקרבות באידליב מציינים, כי למרות שהמטוסים הטורקיים קיבלו הפעם הוראה לנתק מגע מהמטוסים הרוסיים ולחזור לבסיסם, אין זאת אומרת כי המטוסים הטורקיים לא יחזרו ויופיעו עוד פעם מעל אזור הקרבות באם מצבם של כוחות המורדים הסוריים המגנים על העיר יחמיר.  
באם התפתחות כזו תתרחש לא מן הנמנע, אומרים מקורות אלה, כי יתחולל קרב/קרבות אוויר בין מטוסים רוסיים וטורקיים.

ההתנגשות האווירית האחרונה בין חילות האוויר הרוסיים והטורקיים במרחב האווירי הסורי התרחשה לפני ארבע שנים ב-25 לנובמבר 2015, כאשר מטוס קרב טורקי מדגם F-16 הפיל מטוס תקיפה רוסי מדגם Sukhoi Su-24M מעל צפון סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שנשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, העוקב אישית אחר התפתחות הקרבות מסביב חאן שייחון הורה לשלוח לאזור את מטוסי חיל האוויר הטורקי מעידה על כך הוא מוכן להרחיק לכת  במאמציו לבלום את המתקפה הסורית-רוסית  באידליב, עד כדי עימות אווירי ישיר טורקי-רוסי חדש בצפון סוריה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
קולונל ממפקדי כוחות המורדים המגנים על העיר אמר ביום ג', כי הטורקים הצליחו להעביר במשך הלילה לעיר תגבורות גדולות של לוחמים ממיליציות פרו-טורקיות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר במיליציות טורקמניות הנמצאות תחת פיקודם של קצינים טורקיים.    


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות