מטוס הקרב האיראני שהתרסק ליד הכור בבושייר הופל באש אנטי אווירית איראנית. ב-1 לאוגוסט התרסקו 3 מזל"טים בתוך חצר הכור

המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה: מטוס הקרב-הפצצה האיראני מדגם 'פנטום' F-4, עליו מסרו האיראנים כי התרסק ביום ג' 17.8 בצהרים כ-6 ק"מ צפונית לכור הגרעיני האירני בבושייר, הופל על ידי טיל נ"מ איראני, שנורה על ידי מערכת ההגנה האנטי אווירית של הכור.
המקורות הצבאיים של תיקדבקהמדווחים, כי הטיל שהפיל את מטוס הקרב האיראני נורה מסוללה של טילי נ"מ ניידים מתוצרת רוסית TOR-M1, שהוא טיל נגד מטרות שתוקפות מהאוויר, כולל מטוסים וטילים, הטסים בגבהים בינוניים, נמוכים, ונמוכים מאוד. האיראניים מקווים להשתמש בטיל הזה כדי ליירט גם טילים, כולל טילי שיוט, אמריקנים או ישראלים שייתקפו את הכור.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לא ברור מדוע מטוס הקרב האיראני שהופל נכנס לאזור המרחב האווירי האסור לטיסה מעל הכור, שהרדיוס שלו הוא 20 ק"מ מהכור.
עצם העובדה שמטוס הקרב האיראני הופל במרחק כה קטן מהכור- 6 ק"מ, או 4 מייל בלבד, מצביעה על כך, שמערכות ההגנה האנטי אוויריות של הכור, אשר הועמדו כבר ב-1 לאוגוסט במצב כוננות עליונה הבחינו במטוס באיחור, או שהם ניסו לברר עם חיל האוויר האיראני באיזה מטוס מדובר, וכאשר לא הצליחו לקבל תשובה ברורה הפילו אותו.
פקיד ממשלתי בבושייר גולאם רזאה קשטקאר Gholam Reza Keshtkar, אמר כי הטייס וטייס המשנה של המטוס הצליחו להפעיל את כסאות המפלט ולצנוח כאשר הם פצועים. הפקיד אמר כי הטייסים האיראנים הועברו לבית חולים. הוא סירב למסור מידע נוסף על מצבם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי הפלת מטוס הקרב-הפצצה האיראני מראה על העצבנות הצבאית הגדולה השוררת באיראן מסביב לכור הגרעיני בבושייר, לקראת הפעלתו ביום שבת 21 באוגוסט. סיבה אחרת לעצבנות זו, הוא המידע שפורסם בלעדית על ידי המקורות הצבאיים של תיקדבקה ב-6 לאוגוסט בגיליון מס' 456 של השבועון DNW דבקה-נט-וויקלי, לפיו 3 מזל"טים התרסקו בכוונה, ביום א' 1.8 ליד המבנה המרכזי של הכור האטומי של איראן ב- Bushehr, וגרמו לבהלה גדולה בקרב האוכלוסייה של העיר שהאמינו כי החלה ההתקפה האמריקנית או הישראלית על מתקני הגרעין האיראניים.
ההתרסקות של המזל"טים, שעד עכשיו זהותם איננה ידועה גרמו לבהלה גדולה בקרב האוכלוסייה של העיר בושייר הנמצאת ליד הכור, שהאמינה כי החלה ההתקפה האמריקנית או הישראלית על מתקני הגרעין האיראניים.
לאחר כמה שעות, שבהן היה נראה כי השלטון המרכזי בטהרן משותק, במהלכן קיימו ראשי העיר ומוסדות השלטון השונים בעיר התייעצויות עם טהרן, פורסמה הודעה רשמית מטעם מיניסטריון ההגנה האיראני כי רק מזל"ט אחד בלבד התרסק על כיפת הכור הגרעיני. ההודעה טענה כי המזל"ט נשלח ע"י משמרות המהפכה עצמם כדי לבדוק ערנות אנשי המערכת האנטי אווירית מסביב לכור ויעילותם של מכשירי מכ"ם שהוצבו מסביב לכור כדי למנוע מתקפה אווירית.
אולם המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי תושבי בושייר צדקו לגבי מספר המזל"טים שהתרסקו על הכור.
האירוע הדרמטי התרחש בשעות הלילה המאוחרות של יום א', כששלושה מזל"טים התרסקו ישירות ליד המבנה תחנת הכוח הגרעינית והתפוצצו ברעש גדול. הדי התפוצצויות
החזקים נשמעו בכל חלקי העיר וגרמו לבהלה רבה. התפוצצות המזל"טים גרמה ל-5 הרוגים מעובדי הכור.

מוחמד חוסיין שאנידי Mohammad Hossein Shenidi סגן מושל המחוז לענייני ביטחון, שהוא האיש הממונה על ההגנה האווירית של העיר Bushehr, מפני התקפות אוויר וטילים, אישר לגורמים שפנו אליו, כי אכן התרחשה התרסקות של מזל"ט אחד, אולם טען כי המזל"ט לא נשא חומר נפץ, אלא חומרים הגורמים לרעש דמויי התפוצצות, כחלק מתרגיל בדיקת ערנות ביטחונית.
ביום ג' 17.8, חזר ג'ון בולטון John Bolton, מי שהיה נציג ארה"ב באו"ם, ' על אזהרותיו מפני האפשרות שישראל תאפשר את הפעלת הכור הגרעיני האיראני בבושייר, מבלי שהיא תתקוף אותו.
בולטון אמר כי עם הפעלת הכור בבושייר, תאפשר ישראל לאויב החריף ביותר שלה ושל ארה"ב במזרח התיכון, להפעיל כור גרעיני, דבר שהיא לא אפשרה אף פעם בעבר.
בולטון חזר ואמר, כי לישראל נותרו עוד 7 ימים לתקוף את הכור, אולם הוא העריך כי ישראל לא תבצע זאת.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות