מטוס קרב טורקי הופל באזור לטקיה על ידי מארב טילי נ"מ של ההגנה האווירית הסורית

מקורות צבאיים טורקיים הודיעו ביום ו' 22.6 אחה''צ, כי אבד להם הקשר עם מטוס קרב-הפצצה טורקי מדגם  F-4 שטס מעל מזרח הים התיכון, מול אזור הגבול שבין טורקיה-וסוריה, לא הרחק מלטקיה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי המטוס הטורקי הופל במארב מתוכנן של ההגנה האנטי אווירית הסורית, שנועד להפיל מטוסים טורקיים בתגובה  לעריקתו לירדן, יום קודם (ה'),  של קולונל חסן מראי אל חמאדה, מחיל האוויר הסורי, עם מטוס הקרב שלו מדגם מיג-21.
הצמרת הסורית בטוחה, כי עריקתו של קולונל אל-חמאדה אורגנה בעזרתם של שירותי המודיעין האמריקנים והטורקיים. סוכנויות ידיעות סוריות בינהן  DamPress הודיעו בסביבות השעה 16:0, כי שני מטוסים צבאיים חדרו לתחום האווירי של המדינה באיזור לטקיה ושברו את מחסום הקול. לדברי הסוכנות, שני המטוסים היו מסוג אף -16 וטסו בגובה נמוך ובצורה מאיימת. אולם כוחות אנטי-אוויריים של סוריה פתחו באש וכנראה פגעו באחד המטוסים והשני הצליח לחמוק ולעזוב את האזור. סוכנות הידיעות טענה כי המטוסים השתייכו או לטורקיה, או לישראל, ומטרתם הייתה לאיים על  הצבא הסורי.  מקורות רוסיים: הטייסים הטורקיים נתפסו. 
המקורות  הצבאיים של תיק דבקה מוסרים, כי מאז אתמול (יום ה') נמשך הקרקוע של כל מטוסי חיל האוויר הסורי ונמשך פעולות של המודיעין הסורי המכוונות לאתר כל טייס שעלול להיות סכנה פוטנציאלית.
המקורות צבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום ה' 21.6 בלילה פרטים על קרקועם של חיל האוויר הסורי.
נשיא סוריה בשאר אסד הורה ביום ה' 21.6 בלילה, לקרקע את כל כוח מטוסי הקרב-הפצצה של חיל האוויר הסורי, מחשש מעריקות של טייסים נוספים, לאחר עריקתו לירדן  של קולונל חסן מראי אל חמאדה Col. Hasan Merhi al-Hamadeh, מחיל האוויר הסורי, עם מטוס הקרב שלו מדגם מיג-21.
הצמרת המדינית והצבאית הסורית, משוכנעת כי זה לא היה מקרה, שבמקביל לעריקה התפרסם ביום ה', בפעם הראשונה בארה'' ב, כי קבוצה של סוכני סוכנות הביון המרכזית האמריקנית הנמצאת בדרום טורקיה עוזרת למורדים הסורים ולצבא סוריה החופשית ה- FSA. הסורים משוכנעים בכך כי עריקת הטייס והמטוס אורגנה גם על ידי האמריקנים.
הצמרת הסורית גם בטוחה בכך, כי עריקתו של קולונל אל-חמאדה, היא העריקה הראשונה של טייסים על מטוסיהם, מחיל האוויר הסורי, וכי גופי המודיעין האמריקנים ארגנו כבר עריקות נוספות שיתרחשו בימים הקרובים, במטרה להראות לדעת הקהל בסוריה ובעולם הערבי, כי הכוח הצבאי הסורי שנחשב עד עתה כנאמן ביותר למשטר אסד, חיל האוויר הסורי, מתפורר מתחת לידיו.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי קולונל אל חמאדה המריא עם מטוס המיג 21 בשעת בוקר מוקדמת, מבסיס חיל האוויר הסורי בחאלחאלה Khalkhala, הנמצא בדרום סוריה ליד הר הדרוזים בין הערים דרעא Daraa , וסואיידה Sweida.
אל חמאדה משתייך לדוויזיה האווירית הסורית מס' 20 Air Davison, ומטוס המיג 21 שייך  לבריגדה האווירית מספר  73 של חיל האוויר הסורי. תפקידו של קולונל חסן מארי אל מאדה בסיס הסורי, היא מפקד טייסת הניסויים של מטוסי המיג-21. תפקידה של טייסת זו היא לבדוק ולעקוב אחר כשירותם לטיסה של כל המטוסים מהסוג הזה הנמצאים  בבסיסים  של חיל האוויר הסורי, בדרום המדינה.
זו היא לכן הסיבה מדוע איש בבסיס  חאלחאלה לא ראה שום דבר יוצא דופן בכך כי אל חמאדה טיפס על אחד המטוסים והמריא מהבסיס בצורה פתאומית ובזווית חדה, כאשר הוא איננו  נענה לקריאות מגדל הפיקוח. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים, כי משך הטיסה של הטייס והמטוס לירדן היה בסך הכול דקה ומחצה, כלומר 90 שניות.
מאחר ומארגני העריקה לא מסרו עליה דבר לירדנים מחשש  כי המידע יגיע למודיעין הסורי, השתמש קולונל  אל-חמאדה בערוץ שידורי החירום, כאשר הוא מודיע לירדנים כי חלה תקלה טכנית במטוס והוא מבקש לבצע נחיתת חירום.  מיד עם נחיתתו בבסיס אל חוסיין במפראק בצפון ירדן, ירד אל חמאדה מהמטוס, פשט את מדיו והתפלל.
עוד מדווחים המקורות שלנו, כי קולונל אל חמאדה הוא מהכפר מלאס Meles ממחוז אידליב שבצפון סוריה שם מתגוררים אשתו ארבעת ילדיו, ומשפחתו המורחבת. מלאס, הוא אחד הכפרים הבודדים באזור אידליב שעדיין נמצא בידי כוחות צבא סוריה החופשי ה-FSA. נראה כי הקשר עם אל חמאדה, והפרטים על עריקתו נעשו באמצעות סוכנים של צבא סוריה החופשית.   
 

Print Friendly, PDF & Email