מטוס רוסי בטיסה מדגאסטאן למוסקבה ובו 58 נוסעים נחטף. המטוס נמצא עתה בדרכו לישראל

קשה להאמין את מידת הבורות שנשמעת בשעות האחרונות מעל גלי האתר הישראלים לגבי אוסמה בין לאדן ,פעולותיו והקשר בינו ובין איבן חטאב. בשעה זו מציינים מומחי הטרור של תיקדבקה את הפרטים הבאים: איבן חטאב, שאנשיו כאילו ביצעו את חטיפת המטוס, הוא צ`צ`ני יליד ירדן שעד לפני כחמש שנים נמנה על שומרי ראשו של המלך ירדן חוסיין. מעט ישראלים יודעים כי חוסיין מלך ירדן "העלים עין" מהעובדה שקבוצה גדולה משומרי ראשו עזבה בשנים 1994 –1995 את רבת עמון ועברה לגרוזני בירת צ`צ`ניה שם היא הסתפחה למנהיגות המדינית והצבאית של המורדים הצ`צ`נים. כלפי ארצות הברית וישראל, חוסיין טען, כי זו היא הדרך היחידה לחדור מודיעינית אל ההנהגה הצ`צ`נית ולקבל משם מידע בזמן אמת על המתרחש. חוסיין טען כי כדי לשמור על אמינותם ועמדתם של "שליחיו" בצמרת הצ`צ`נית הוא צריך לספק לחטאב ואנשיו כמויות גדולות של נשק וכסף.

מוסקבה בזמנו של הנשיא ילצ`ין, ראתה בצעד זה מעורבות אמריקנית ובמידה מסוימת גם ישראלית לטובתם של המורדים הצ`צ`נים, והאשמות רבות "התעופפו" אז בין מוסקבה, וושינגטון וירושלים. במשך הזמן התברר כי המידע שחטאב העביר לחוסיין תמורת הכסף והנשק היה דל ביותר ובחלקו מוטעה. החשדות נגד טיבו האמיתי של חטאב ואת מי הוא משרת, היו לא רק חלקם של הרוסים והישראלים. גם אוסמה בין לאדן חשד בו ובכוונותיו והגדיר אותו לא פעם בשיחות עם מקורביו "כסוכן כפול" העובד בשירות האמריקנים. לכן קשה להניח כי מי שחטף את המטוס הדאגסטאני, הם אנשי חטאב או שמיל בסאייב. אם אכן מדובר באנשי אוסמה בין לאדן הרי שלא מדובר באנשי חטאב, גם אם החוטפים מציגים את זאת כך.

המבחן אם המדובר באנשי אוסמה בין לאדן או לא, יתברר רק בשעות הקרובות, באם במקום כל שהוא בישראל או במזרח התיכון תבוצע פעולת טרור נוספת שתהייה קשורה ומתואמת עם חטיפת המטוס או חוטפי המטוס. אוסמה בין לאדן, או אנשי הג`יאהד האיסלמי המצרי, שהם הזרוע המבצעית שלו, והם אלה שפועלים מטעמו בצ`צ`ניה, דגאסטן וטאג`דקיסטן, לא היו מבצעים חטיפה של מטוס קטן כזה ומנחיתים אותו בשדה התעופה של עובדה. אוסמה בין לאדן, חוטף את מטוס נתיבי האוויר האתיופים והורג חמישה מראשי התעשייה האווירית הישראלית, ב- 1996 . מרסק את טיסת 990 של איג`יפט אייר ופוגע אנושות במשחתת הטילים האמריקנית "קול", אלה פעולות המתאימות לו ולא חטיפת המטוס הנוכחית.

בשלב זה פעולת החטיפה נראית כמו פעולה מבודדת של פלג או קבוצה קטנה הפועלת בצ`צ`ניה. אולם עדיין מוקדם לומר זאת. כאמור מה שקורה ברגעים אלה, הוא שכולם, כוחות הביטחון הישראלים והחוטפים נמצאים במצב של המתנה. כל צד מנסה ללמוד יותר פרטים על השני. אם כוחות הביטחון הישראלים ישתכנעו כי המדובר בקבוצה מבודדת הדורשת תחת השם של מבצע אל אקצא, סכום גדול של כסף ותו לא, הרי שבקרוב מאוד תבוצע פעולה צבאית כדי להכניעם. אולם את אכן מדובר באנשי אוסמה בין לאדן, הרי שאנו נראה השתלשלות הרבה יותר מורכבת וארוכה.

Print Friendly, PDF & Email