מטחי טילים על מטרות בישראל. הוראה איראנית להמשיך באש. צה"ל חידש את המתקפה בעזה

 שש שעות בלבד לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, הורו ביום ג' 15.7, בבוקר להפסיק  את האש, הם הורו בשעה 15:00 אחה''צ, לצה''ל לחדש את המתקפה על החמס בעזה.
קודם לכן דיווחנו:
לא עברו שלוש שעות, מאז ש'הפסקת  האש' שרקחו נשיא מצרים אל-סיסי, וראש הממשלה בנימין נתניהו, ביום ג'  15.7 בשעה 9:00 בבוקר, נכנסה לתוקפה, וכבר בסביבות השעה 11:00 יללו צופרי האזעקה, מכרם שלום בדרום, ועד לרחובות במרכז הארץ. טילים נורו והתפוצצו בשטחים פתוחים באשקלון, אשדוד, קריית מלאכי, חבל אשכול, שער הנגב, רחובות, נס ציונה. מערכת 'כיפת ברזל' יירטה טילים מעל אשדוד ורחובות.
תיקדבקה: מתחילה היה ברור, כי הניסיון הישראלי-מצרי להפסיק את האש בדרך מלאכותית, לא יחזיק מעמד אפילו זמן קצר.
איש בקהיר, ובוודאי שלא בירושלים, שאל את החמס והג'יהאד האיסלמי אם הם מסכימים או לא להפסקת האש. אולי אם היו שואלים אותם, הייתה נוצרת הזדמנות או סיטואציה בה אפשר היה להתחיל לדבר אתם. אבל להשתית 'הפסקת אש' על סמך מערכת תעמולה ודיסאינפורמציה, שצריך להודות כי אורגנה בצורה מוכשרת ביותר, בשיתוף פעולה מלא של כלי התקשורת הישראליים,  לא נתנה מראש 'להפסקת אש' זו שום סיכוי.
הראשון שהבחין במצב זה היה הבית הלבן.
ביום ג' 15.7 לפנות בוקר,  קיבל שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, שהיה צריך להגיע לקהיר, כדי להעמיד את עצמו ואת ארצות הברית,  בראש המהלך הזה, הוראה לא לצאת למזרח התיכון, ולחזור מיד לוושינגטון. 
הנשיא אובמה לא רצה לשים את עצמו בשורה אחת עם נתניהו ועם אל-סיסי, והמהלך שלהם.  אבל בירושלים ובקהיר התעלמו ממשמעות ביטול בואו של קארי, והמשיכו להעמיד פנים, כאילו ארה''ב עומדת בראשו.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי  סיבה העיקרית מדוע הבית הלבן הורה לקארי למשוך את  ידיו מהמתרחש בעזה, היה מידע מודיעני שאמר, כי טהרן הורתה לג'יהאד האיסלמי להמשיך לירות, ואם הג'יהאד ימשיך לירות, גם החמס יבצע זאת.
מידע מודיעני אחר שהגיע לוושינגטון הראה גם, כי את טפטוף ירי הטילים על רמת הגולן, הגליל, והגליל המערבי, הנמשך ללא הפוגה מאז יום ו' 11.7, מבצע ארגון 'החזית העממית לשחרור פלסטין-המפקדה הכללית', בראשות אחמד ג'יבריל, שהוא לא יותר מאשר שלוחה מבצעית של גדודי אל קודס, הכפופה לגנרל האיראני קסאם סוליימני.  הדרגים המדיניים בישראל מנסים להתעלם ממידע מודיעני זה, ומנסים לעמיד פנים כאילו לא ברור מי מבצע את הירי ומדוע?  
במילים אחרות, ישראל עומדת עתה לא רק בפני התמוטטות המהלך של 'הפסקת אש', היא עומדת עתה גם מול חזית ירי שנייה בצפון המדינה, על זו הנמשכת בדרום.
ביום ג' לפנות בוקר, פרסמנו את הדברים הבאים:    
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתדרך ביום ב' 14.7, כמה מהשרים הבכירים בקבינט המדיני-ביטחוני על המגעים עם וושינגטון וקהיר על הפסקת אש עם החמס,  אמר להם בלילה, כי הוא החליט לקבל את היוזמה המצרית, לאחר שקיבל הבטחה מנשיא מצרים פאתח אל-סיסי, כי עם כניסת הפסקת האש לתוקפה, ביום ג' 15.7 בשעה 9:00 בבוקר, לא ישתנה שום דבר לגבי מדיניות מצרים וישראל כלפי החמס ורצועת עזה.
נתניהו הסביר לשרים, כי המצור על הרצועה לא יוסר, המעברים לא יפתחו,  וכי ישראל איננה מתחייבת לבצע שום צעד לקראת החמס, בייחוד לא שחרור אסירי עסקת שליט, שנעצרו מחדש במשך חודש יוני בגדה, בעת מבצע החיפושים אחרי שלושת הנערים הישראלים שנחטפו ונרצחו. 
נתניהו אמר לשרים, כי נשיא מצרים פאתח אל-סיסי מודע לזה כי הדרישה העיקרית שישראל תעמיד במו''מ עם החמס, תהייה הקמת מנגנון בינלאומי אשר יפרק את החמס מהטילים שברשותו, ופירוק התשתיות לייצור טילים ברצועה. 
נתניהו לא אמר לשרים, באם מצרים תתמוך בדרישה ישראלית זו, אולם הללו התרשמו מהצגת הדברים, כי קהיר אכן תתמוך במהלך כזה.
קודם לכן העריכו גורמי מודיעין ישראליים, כי בידי החמס נשארו לפחות עוד 6,000 טילים, וכי גם לאחר שבוע של התקפות חיל האוויר על תשתיות הייצור של הטילים, רק 40 עד 50 אחוז מהן נפגעו.
ביום ב' בלילה, נשא מנהיג החמס בעזה איסמעיל  הנייה, בו הוא הודיע, כי גם החמס מקבל את יוזמת מצרים לפתוח במו''מ על הפסקת אש עם ישראל, לאחר שהאשים את ישראל בפתיחת המערכה הצבאית נגד החמס. 
חוגים צבאיים ישראליים אמרו, כי מניסיון העבר אפשר וצריך להניח, כי החמס ינסה לבצע ביום ג' 15.7 לפנות בוקר ירי מסיבי של טילים על מטרות בישראל, כדי להדגיש כי הוא רואה בהסכמת ישראל למו''מ על הפסקת האש הישג צבאי שלו.
מקורות מצריים פרסמו בלילה, את נוסח ההצעות להן הסכימו ישראל והחמס.
לפי הפרסום המצרי,  השיחות בין משלחות ישראל והחמס תתנהלנה על בסיס הסכם הפסקת האש שהושג ב-2012 עם סיום מבצע 'עמוד ענן'.  ישראל מקבלת על עצמה להפסיק את כל פעולותיה הצבאיות נגד הרצועה והאזרחים המתגוררים בה, בים, ביבשה, ובאוויר, והיא מתחייבת שלא לבצע פלישה צבאית קרקעית לרצועה.
החמס מתחייב להפסיק את ירי הטילים, ואת כל פעולותיו הצבאיות, כולל נגד אזרחים, ביבשה, בים, באוויר ובאמצעות מנהרות תת-קרקעיות.  

 

Print Friendly, PDF & Email