מטען חבלה ומנגנון השהייה של ISIS פוצץ את המטוס המצרי

מטוס האיירבאס Airbus מדגם A320-232 בטיסה MS804 שהמריא ביום רביעי 18.5 משדה התעופה שארל דה גול (CDG) בשעה 23:09 (זמן מקומי) והיה אמור לנחות בשעה 03:55 ביום חמישי 19.5 בקהיר (CAI), נעלם ממסכי הרדאר של תחנות הפיקוח האוויריות של יוון ומצרים בשעה 02:45 לפנות בוקר, כשעה לפני זמן הנחיתה המשוער שלו והתרסק בים התיכון, 10 מיילים בתוך השטח הימי הטריטוריאלי של מצרים.
על סיפון המטוס, שיוצר בשנת 2003 והוטס בידי שני טייסים ותיקים בעלי אלפי שעות טיסה כל אחד, היו 66 בני אדם, מתוכם 7 אנשי צוות, 3 אנשי ביטחון, 30 אזרחים מצרים, 17 צרפתים ועוד אזרחים עיראקיים, סעודיים ואחרים. על פי דיווחי רשות שדות התעופה המצרית מטען המטוס לא כלל חומרים מסוכנים או מיוחדים.
ראש ממשלת מצרים שאריף עיסמאיל Sherif Ismail אמר כי 'אין להוציא את האפשרות כי המטוס הופל בפעולת טרור' והדגיש כי לא התקבלו קריאות מצוקה כלשהן מתא הטייס וכן לא הגיעו דיווחים המצביעים על סטייה מכיוון או גובה הטיסה, טרם היעלמות המטוס. ביסוס לכך שהטייסים לא שידרו אותות מצוקה נתן גם דובר הצבא המצרי הבריגדיר גנרל מוחמד סאמיר Brig. Gen. Mohammed Samir בדף הפייסבוק הרשמי של הצבא.
נשיא צרפת פרנסוא הולנד  Francois Hollande קיים בבוקר יום חמישי 19.5 דיון חירום בארמון האליזה ושר החוץ שלו ג'אן מארק ארו  Jean-Marc Ayrault הודיע, כי יעמיד לבקשת המצרים 'את חיל הים הצרפתי ואת הצבא הצרפתי כדי לסייע באיתור המטוס'.
הרשתות החברתיות מדווחות כי עדי ראייה יוונים מסרו על כדור אש גדול שהתפוצץ בשמים, עדות המחזקת את ההשערה כי על טיסה MS804 שיצאה מפריס הוטמן מטען חבלה עם מנגנון השהיה שכוון להתפוצץ כאשר המטוס יהיה קרוב למצרים ויתפוצץ בשטחה.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי אם  פעולת טרור הפילה את המטוס המצרי מדובר במכה קשה נוספת  ש-ISIS הנחית על התעופה האזרחית הבינלאומית, על תנועת התיירים למצרים, ועל גופי הביטחון, הלומה בטרור והמודיעין  של צרפת ושל מצרים.

  • זהו מטוס הנוסעים השני הקשור למצרים ש-ISIS, מצליח, תוך פחות משנה, להטמין בו מטען חבלה עם מתקן השהייה ולהפילו. המטוס הראשון היה מטוס נוסעים רוסי מדגם  Airbus A321 שהמריא משארם א-שייח ב-31 לאוקטובר  והתפוצץ באוויר  עוד בהיותו מעל חצי האי סיני, כאשר כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות בו נהרגו.
  • אחת השאלות המרכזיות בהן תתרכז החקירה תהייה היו הוטמן מטען החבלה במטוס בנמל התעופה של קהיר או בנמל התעופה בפריס?  התשובה לשאלה צריכה לספק תשובה לשאלה, האם חולייה של ISIS הצליחה להסתנן לצוותי הקרקע הצרפתים הפועלים בנמל התעופה שארל דה-גול?  אם התשובה לכך חיובית, פירוש הדבר שלא רק אנו רואים המשך של פיגועי ISIS  בפריס מה-13 בנובמבר 2015, בהם נרגו 130 איש ומאות נפצעו, אלא עליית מדרגה חמורה בהם.
  • עליית המדרגה גם מתבטאת בזה, כי מדובר על מתקפת טרור שנייה תוך שלושה חודשים על מטרת תעופה באחת מבירות אירופה המערבית, לאחר ההתקפה ב-22 למרס על נמל התעופה הבינלאומי של בריסל. בהתקפה זו נהרגו 31 איש, וכ-200 נפצעו.
  • אולם אם החקירה תעלה, כי הפצצה הוטמנה במטוס בקהיר לפני שיצא לפריס, הרי מדובר בעליית מדרגה חמורה ומסוכנת ביותר של החדירה ויכולות הפעולה של ISIS בבירת מצרים, ובסכנה ממשית ליציבותו של משטר נשיא מצרים פאתח אל-סיסי. 
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות